1945

1945 Filmi yönetmenliğini Ferenc Török’ün yaptığı 91 dk (1:31 st) süren ve başrollerinde Péter Rudolf, Bence Tasnádi ve Tamás Szabó Kimmel’ın rol aldığı 2017 Macaristan yapımı, 7.3 IMDB puanına sahip dram filmidir.

1945 Film Konusu

12 Ağustos 1945’de saat 11:00’a Macaristan’ın bir köyünde yer alan tren istasyonuna inen iki gizemli adam, birkaç saat içerisinde tüm köyün ilişkisini baştan sona alt-üst etmektedir. Bu iki gizemli adamın köye gelmesiyle birlikte, köyde başlayan hareketlilik ve yanlarında getirdikleri iki bavul (bavul diyebiliriz) eşya ile köy halkı tarafından kısa sürede duyulmuş endişe ve paniğe neden olmuştur. Bu iki Yahudi’nin gelişini köyün katibine haber uçuran istasyon görevlisi, çantada parfüm vb eşyaların bulunduğunu katibe bildirir. Katibin o gün oğlu evlenmektedir. Katibe gelin olacak kişinin sevdiği köyde yaşamakta ve düğünden önce bile birlikte ilişkiye girmektedirler. Düğünden saatler öncesinde katibin oğlu düğünü terkeder. Tuhaf olaylar birbirini izlemeye başlar. Önceden Yahudilere ait olan bu köy, bu iki gizemli adamın gelmesiyle deyim yerindeyse içerisinde ne kadar entrika barındırıyorsa hepsini dışa vurur.

Yanında getirdikleri bavulu bir at arabasına bindiren bu iki gizemli adam, yavaş yavaş köyün yolunu tutmuş ve bir süre sonra tüm köyü dolaşarak mezarlığa gelmiştir. Yeni bir mezar açtıran bu iki gizemli adam, yanlarında getirdikleri eşyaları bezin içine sararak mezara koyar. Dualarını ettikten sonra dönüp yavaş yavaş mezardan ayrılacakken, tüm köy halkı bir olup bu iki gizemli adamın karşısına dikilmiştir. Katibin kendilerini tanıtmaları ve burada ne aradıkları sorusuna karşılık; “ölümüze ait eşyaları mezara gömdük ve gidiyoruz” demesinin ardından katip ve köy halkı derin bir nefes alır.

1945 Film Yorumu

Gerçekten başlarken oldukça merak ettim filmi, yüksek imdb puanına sahip filmin oldukça keyif vereceği kanısındaydım. Film bu iki yabancının istasyondan, köy mezarlığına kadar geçen sürede köyde yaşanan entrikaların dışa vurumunu anlatıyor. Bir yanda hazin, diğer yanda entrikalarla dolu iki hikayeye tanıklık ediyorsunuz. Filmde özellikle Yahudi rolündeki iki gizemli şahsın ve katip rollerine seçilen oyuncuların oldukça iyi oyunculuk sergilediklerini söyleyebilirim. Zamanınız varsa izlemenizi tavsiye ederim. Film; Traverse Film Festivali, Titanic Uluslararası Film Festivali, Kudüs Film Festivallerinde ödülle layık görülmüştür.

1945 Film Oyuncuları

Péter Rudolf, Bence Tasnádi, Tamás Szabó Kimmel, Dóra Sztarenki, Ági Szirtes, József Szarvas, Eszter Nagy-Kálózy, Iván Angelusz, Marcell Nagy, István Znamenák, Sándor Terhes, Miklós B. Székely, György Somhegyi, Tünde Szalontay, Béla Gados

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş