Père Lachaise “Ölümsüzler” Mezarlığı

Paris‘de küçük bir kızın gömülmesiyle açılan Cimetière du Père-Lachaise, bugün 43 hektarlık alanı ile 70.000 mezar, 5.300 ağaç ve yıllık iki milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir. Bir mezarlıktan çok öteye taşınan Cimetière du Père-Lachaise; “Ölümsüzler” Mezarlığı olarak da bilinmektedir. Burayı özel kılan ise ebedi istirahatgahına çekilen isimlerin varlığıdır. Nitekim bu isimler dünyaca ünlü, tanınmış şahsiyetlerdir. Bu nedenledir ki sıradanlıktan ziyade dünyaca ünlü bir mezarlık halini almıştır.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Önceleri Paris‘in çok dışında kalan bu mezarlık, bugün itibariyle artık şehir merkezinde yer almaktadır. 18 Mayıs 1804 yılında ilk defin işleminin gerçekleşmesiyle açılan mezarlığın ünü, tüm dünyaya yayılmış durumda. Yoğun turist ziyaretine sahip olan Paris, şehrin ikonik simgelerinin dışında, sıra dışı bir ziyaret merkezi de oluşturmuş durumdadır. Cimetière du Père-Lachaise; müzik, edebiyat yada yaptığı resimlerle ölümsüzlük kazananların yanı sıra, devasa heykeller ve mezar taşları ile adeta açık hava müzesine çevrilmiş durumdadır.

Benim için de burada yatan; sürgünde, memleketinden uzakta vefat eden iki önemli “Ölümsüz” isim vardır ki, bunlar; Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney mezarıdır.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Ahmet Kaya’nın defin törenini internet üzerinden izlemiş olsam bile, mezarlık hiç dikkatimi çekmemişti doğrusu. Cimetière du Père-Lachaise’ye gidene kadar da nasıl bir manzara ile karşılaşacağımı hiç düşünmedim. Kulaklarımda rahmetlinin “Gayri Gider Oldum” şarkısı eşliğinde Saint-Lazare’den mezarlığa kadar (Yaklaşık 1,5-2 saat) “Dövülmüşüm, sövülmüşüm, kovulmuşum ben, Siktir çekilmişim yani, kendi öz yurdumdan, Çeker giderim” diye diye yürüdüm. Gitmeden son sigaramı da içmiş, çiçekle birlikte sigara almak ve rahmetlinin mezarı başında efkarlanmak istemiştim. Yürüdüğüm yol boyunca ne sigara satılan bir market (Paris’i bilenler, her yerde sigara satılmadığını, sadece tabacco shop gibi yerlerde satıldığını mutlaka bilir, bilmeyenlere de duyrulur.) ne de çiçekçi bulabildim.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Cimetière du Père-Lachaise’ye girildiğinde, yerleşim panosu bulunmaktadır. Mezarlar bölgelere göre ayrılarak numaralandırılmıştır. Maalesef ne Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı listede bulunmamaktadır. Zaten herkesin adı da yok. Mezarlık öylesine büyük ki, nereye gittiğinizi şaşırabilir, saatlerce gideceğiniz yeri bilmeden arayabilirsiniz. Nitekim Ahmet Kaya‘nın mezarı başında iken, burayı saatlerdir aradığını söyleyen bir başka ziyaretçiye de denk geldim doğrusu. Haritaya dikkatli bakmak ve takip etmek önemlidir. Mezarlığın birden fazla girişi bulunmaktadır. Bu yüzden, girerken haritanın resmini çekip ona göre ilerlemeniz faydanıza olacaktır.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Yılmaz Güney‘in mezarı 62. bölgenin içerisinde yer almaktadır. Mezarlık yola bakan kısımda yer alıyor. Harita da işaretlediğim yere ilerlemeniz halinde rahatlıkla bulmuş olacaksınız. Ahmet Kaya‘nın mezarı ise 71. bölge içerisinde yer almaktadır. Diğer tüm mezarlıklara nazaran, bizim bildiğimiz şekle en yakın mezardır. Nitekim Yılmaz Güney‘in mezarı da bildiğimiz türden değildi, bana göre değildi. Ahmet Kaya‘nın mezarı beyaz olmasından dolayı diğer mezarlar içerisinde hemen seçilebilecek durumdadır.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Buraya vardığımda hangi hisler içerisinde olduğumu anlatmam gerçekten tarifsiz. Ne sigara bulabilmiş ne de çiçek alabilmiştim. Fakat Ahmet Kaya‘nın mezarının başına geldiğimde, benden önce ziyaret edenler sanki “Olur da biri gelir canı sigara çeker” diye, mezarın üzerine sigara bırakmışlardı. Elbette bu benim düşüncem, ama kim hangi mantıkla bıraktıysa efkarıma ortak oldu diyebilirim.

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı

Ahmet Kaya’nın silüetinin çizildiği mezar taşında yazanlar memleket hasretini ve sürgününü anlatan kelimelerdi; “Tarifi imkansız acılar içindeyim, Gurbette akşam oldu yine, Rüzgar peşindeyim… Yurdumdan uzak yağmurlar peşindeyim, Akşam oldu sürgün susuyor…” ve “Hoşçakal Sevgili Ülkem”. Tekrardan bu iki büyük ismi rahmetle anıyorum.

Ölümsüzler Mezarlığı

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney Mezarı dışında kimler yatıyor bu mezarlıkta, neden ölümsüzler mezarlığı diyecek olursak; Ünlü Fransız roman ve oyun yazarı Honoré de Balzac. Positivizmin kurucusu, ilk bilimsel filozof olarak kabul edilen Auguste Comte. İrlandalı roman ve oyun yazarı, şair Oscar Wilde. Alman ressam, heykeltıraş, grafik sanatçısı ve şair Max Ernst. Batı edebiyatının en iyi oyun yazarlarından Molière. Romantik akımın en önemli bestecilerinden ve piyanistlerinden Frédéric Chopin. Hayvanları, bitkileri, objeleri konuşturarak kıssadan hisseleri ile çocukluğa damga vurmuş bir isim Jean de La Fontaine. Fransız kimyager ve fizikçi Louis Joseph Gay-Lussac. Ve daha binlercesi her din ve inanç sisteminden “Ölümsüzler” bu 43 hektarlık alanda yer alıyor. Cimetière du Père-Lachaise, ebedi uykusunda kimseyi kategorize etmiyor.

Ruhları şad olsun…

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş