Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali Sofya gezisine çıkmadan önce; yaptığım küçük araştırmada beni heyecanlandıran yerlerin başında geldi.  Neo-Bizans Mimarisinde inşa edilen katedral, aynı anda 10.000 kişiyi içine alabilecek kapasitededir. 3.170 metrekarelik alan üzerine kaplayan katedral şehrin simgesi durumunda. Parke taşlarıyla döşenmiş yolların arasında kalan katedral Balkanlar’daki ikinci büyük katedral olma özelliğinin yanı sıra dünyanın en büyük Doğu Ortodoks katedrallerinden biridir. Hafta içi olması sebebiyle mi bilemiyorum, ama gittiğimizde oldukça sakindi. Fotoğraf çekerken kadraja sığdırmakta zorlandığımı söyleyebilirim 🙂 Oldukça ihtişamlı olduğunu söyleyebilirim. Elbette bu tanımlama sadece katedral için, başka bir tarihi yapıyı göz önünde bulundurarak söylemiyorum 🙂

Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya’da gezilecek yerlerin liste başı olan Aleksandr Nevski Katedrali, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Katedrale ulaşmak için yola çıktığınızda eminim şehrin sakinliği ve temizliği gözünüze çarpacaktır. Bunun dışında parklar ve şehrin sessizliği bir diğer dikkat çeken noktaydı benim için.

Biraz araştırdığımda karşılaştığım teknik bilgileri de paylaşmak istiyorum. 1882 yılında yapımına başlanan Aleksandr Nevski Katedrali 1912 yılında açılmıştır. Uzunluğu 53 metre olan katedralin, dış kubbe yüksekliği ise 45 metredir. Bulgaristan Patriğine ev sahipliği yapan Aleksandr Nevski Bulgar Ortodoks Katedrali, adını Rus savaş kahramanı Alexander Nevsky’den almaktadır.

Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Kimdir?

“Neva Muzafferi” anlamına gelen Nevski soyadı, Aleksandr Yaroslavich’e kazandığı zaferlerden sonra verilmiştir. 1221-1263 yılları arasında yaşamış Novogord (Rusya Federasyonu içerisinde yer alan önemli şehirlerden biridir. Rusça büyük yeni şehir demektir.) Büyük Prensi ve Rus savaş kahramanıdır.

Sofya Vlog

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Sofya’ya otostop ile gittiğim ve Sofya’nın önemli yerlerini ziyaret ettiğim Sofya Vlog’unu izlemeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş