Alexa Rank ve Backlink

Yapılan iş her ne olursa olsun, ölçümlenebilmesi büyük önem taşıyor. Başlangıç ve varış noktasının hangi aşamasında olduğumuzu görebilmek adına, ölçümleme büyük önem arzediyor. Şirket büyümeleri, satış rakamları, oyun rekorları vs. yapılan iş her ne ise her halükarda karşımıza sayılar ve matematik çıkıyor.

Gazete tirajları, televizyon reytingleri, kitap baskı sayıları, sosyal medya takipçi sayıları… her mecranın kendi ölçümleme ve takip sistemi mevcut. Daha iyisini yapmak, gelişmek ve ilerlemek adına rakamların artması, nasıl arttığı, rakiplerin nerede olduğu bizim için büyük önem taşıyor.

Alexa Rank Nedir?

İnternet siteleri için de bu rakamlar mevcut. Yayın yaptığınız sitenin rakamlarını takip etmek; ziyaretçi sayıları, sayfa okunma sayıları gibi rakamların dışında bir de internet sitenizin tüm internet siteleri arasında sıralaması da önemlidir.

Tüm internet sitenizin trafik rakamları için Google Analytics’i kullanabilirken, internet sitenizin sıralaması için Alexa‘yı kullanabilirsiniz. Alexa ile internet sitenizin, global ve Türkiye sıralamasını öğrenebilirsiniz. Hangi arama kelimelerinden ziyaret trafiği aldığınızı, ziyaretçilerinizin kaç sayfa görüntülendiğini, internet sitenizde geçirdiği zamanı, kaç adet backlink (referans linkine) sahip olduğunu görebilirsiniz.

Backlink Nedir?

Backlink; Referans bağlantı anlamına gelmektedir. Backlink kalitesi; referans veren sitenin yüksek yoğunlukta trafik alması, domain geçmişinin bulunması (uzun zamandır yayında olması) gibi kalite kriterleri vardır.

İnternet sitenizi daha yukarılara taşımak adına, sitenizi referans gösteren backlink sayısı büyük önem taşıyor. Backlink veren sitenin Alexa sıralaması da, backlink referans kalitesini oluşturuyor. Yüksek trafiğe sahip internet sitelerinden alınacak backlink ile Alexa’da üst sıralara yükselmek işinizi kolaylaştıracaktır.

İnternet sitenizin backlink sayısını arttırmak sitenizin Alexa’da üst sıralarda yer edinmesine yardımcı olacaktır. Alexa’da üst sıralarda yer almanız demek, arama motoru sonuçlarında internet sitenizin daha öncelikli gösterilmesini ve daha fazla ziyaretçi almasını sağlar.

Alexa’ya kayıt olmak gerekli değildir, Alexa Boot’u sitenizin aktifleşmesinden sonra, sitenizi ziyaret ederek indekslemeye başlayacaktır. Bu anlamda kayıt olma gibi bir durum söz konusu değildir.

Bol trafikli günler dilerim 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş