Berlin’in Kalbi Alexanderplatz Meydanı

Alexanderplatz; Berlinli’lerin deyimiyle Alex! Her seferinde bu kadar uzun kelimeyi kim telafuz edebilir ki “Alex” de gitsin. Adını 25 Ekim 1805 yılında Berlin’i ziyarete gelen Rus İmparatoru I. Alexander’dan alıyor. Bu onuru ise kendisine Prusya Kralı III. Frederick William veriyor. Çok önceleri büyükbaş hayvan pazarı olan bu yer, çok sonrasında şehrin kalbi konumuna gelmiştir. İster havalimanı olsun isterse de otobüsle seyahat olsun ziyaretçilerin ilk adımını attığı yerdir burası. Öyle ki şehrin damarları gibi olan ulaşım ağının kalbi burada atıyor. Herhangi bir yerden buraya ulaşmanız veya buradan Berlin içerisindeki herhangi bir noktaya varmanız için UBahn, SBahn, Tramway, Otobüs gibi her türlü ulaşım aracı mevcuttur.

Alexanderplatz ve Çevresi

Berlin merkez, Mitte Bölgesinde yer alan Alexanderplatz (platz: yer,meydan)  aynı zamanda (Alman Demokratik Cumhuriyeti) Doğu Almanya’nın da merkezi konumuydu. Nitekim Berlin Duvarı yıkılmadan, Doğu-Batı Almanya birleşmeden önce bu meydan “Barışçıl Devrim”(4 Kasım 1989 ) sırasında yaklaşık 700 bin kişinin toplanıp yürüyüş yaptığı yerdir aynı zamanda. 1960’larda tamamen yayalaştırılan meydanda şu an Avrupa’nın en yüksek ikinci yapısı olan Televizyon Kulesi (Fernsehturm)’nin yanı sıra Galeria, Parkinn, Alexa, Primark, Satürn gibi büyük alışveriş merkezleri, CUBIX Multiplex Sineması (2007’de Berlinale Film Festivali Sinemaları ekibine katıldı), Mağazalar, Fast-Food mekanları, dünya çapında zamanı gösteren ve sürekli dönen; Weltzeituhr (Dünya Saati), Dostluk Çeşmesi ve Fernsehturm’un hemen arkasındaki meydanda ise kent yönetiminin geleneksel yeri olan Rotes Rathaus ya da Red City Hall, St.Marienkirche Protestan Kilisesi ve Neptün Çeşmesi bulunmaktadır. Alexanderplatz aynı zamanda S-Bahn ve U-Bahn istasyonlarının da adıdır. Berlin’in en büyük ve en önemli ulaşım merkezlerinden biri olup, üç metro (U-Bahn) hattı, üç S-Bahn hattı ve birçok tramvay ve otobüs hattının yanı sıra bölgesel trenlerin buluşma noktasıdır.

Ziyaretiniz soğuk ve kasvetli bir kış gününe denk gelirse muhtemeldir ki hemen yanı başında bulunan televizyon kulesi (Fernsehturm) sisler altındadır. Soğuğu ve yalnızlığı duruma göre iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir yerdir Alexanderplatz (Hissettiğimden söylüyorum). Ziyaretiniz yaz mevsimine denk gelirse siz de daha şanslısı yoktur. Nitekim bu meydan renga renk ve cıvıl cıvıldır. Sokak müzisyenleri, yerleri boyayan sokak ressamları, kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklar… Benim için başka bir anlam taşımaktadır Alexanderplatz, umarım sizin de için keyifli ve anlamlı olur.

Şimdiden iyi gezmeler diliyorum. Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın. Hoşçakalın.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş