Anthropoid

Bu yıl vizyona giren Anthropoid Filmi; İngiltere – Fransa – Çek Cumhuriyeti yapımı olan Tarih, Gerilim türündedir. Filmin senaryosu Ellis ve Antony Frewin tarafından yazılmıştır, başrollerde; Cillian Murphy, Jamie Dornan, Harry Lloyd, Toby Jones, Charlotte Le Bon ve Bill Milner yer alıyor. Galası 1 Temmuz 2016 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary şehrindeki Uluslararası Film Festivalinde gerçekleştirilmiştir. Filmin IMDB puanı 7,3 ve 120 dakika sürmektedir.

Anthropoid Filmi

Anthropoid Film Konusu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Çekoslovakyalı askerler tarafından 27 Mayıs 1942 tarihinde, o zamanlar Hitler‘in en yetkili isimlerinden biri olan Reinhard Heydrich’e düzenlenen suikasti konu alıyor. Bir grup paraşütçünün Anthropoid suikastini gerçekleştirmek için Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag‘a gelmesiyle başlıyor film. Jan (Jamie Dornan) ve Josef (Cillian Murphy) dikkat çekmemek için sürekli yer değiştirmek zorunda kalır, tıpkı diğer paraşütçü askerler gibi. Heydrich’e düzenlenen suikat sonrasında artık güvenli yerin kalmamasından dolayı, şehirdeki kilisede bulunan sığınağa yerleşirler. Bu süre zarfından kendileri hakkında, yakalama kararı, ihbar edenlere ödül verme gibi çalışmalar başlatılır. Kaldıkları yerlerdeki insanlar, sorguya çekilir ve öldürülür. Tabi Nazi dönemine ait siyanür kapsülüyle ölüm şekli burada da vardır. İşkence görmemek yada bildiklerini anlatmamak adına kapsüller ile intihar edenler çok olur.

Anthropoid Filmi

Filmi genel olarak keyifle izlediğimi söyleyebilirim. Film Tarihi-Gerilim türünde olsa bile aksiyon sahneleri de mevcut. Filmin temel çekimleri Anthropoid Suikastinin gerçekleştiği Prag Kalesi ve Karl Köprüsünde gerçekleştirilmiş. Tarihi film severlerin, keyifle izleyeceklerine eminim.

Keyifli seyirler 🙂

Anthropoid Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş