Astronomik Saat Kulesi ve Nazım Hikmet

Astronomik Saat Kulesi (Astronomical Clock), Old Town‘da Staromestske Namesti Meydanında yer alan Prag‘ın en ünlü turistlik yerlerinden biridir. Her saat başında gerçekleşen mini bir şölene sahiptir ve her saat başı kalabalık insan toplulukları bu şöleni hayranlıkla izlemektedir. Astronomik Saat; 12 saat dilimi ve 12 burcun sembollerini taşımanın yanı sıra, güneşin, dünyanın ve ayın konumlarını da göstermektedir. Saat kulesinin sağında ve solunda olmak üzere toplam sekiz adet heykel bulunmaktadır.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi (Astronomical Clock)

Astronomik Saat KulesiSaat 15. yüzyılın sonlarında Charles Üniversitesinde profesör olan Hanuş Usta (Clockmaster) tarafından yapılmıştır. Oldukça ilginç bir hikayeye sahip olan saat; her saat başından gerçekleşen mini bir şölen ile insanlara mesajlar vermektedir. Saat kulesi önünde her saat başında toplanan büyük insan toplulukları bu şöleni keyifle izlemektedirler. İlk kez izlerken, oldukça kısa sürmesi bakımından “Bu kadarcık mıydı?” dedirtten cinsten kısalığa sahiptir 🙂

Gelelim saatin hikayesine; Hanuş Usta astronomik saati yapar yapmaz dünyaca büyük bir üne sahip olmaya başlamıştır. Öyle ki bu ünü, kralın ününü bile sollamıştır. Avrupa’nın birçok yerinden insanlar büyük üne kavuşan bu saati görmeye gelmektedirler. Hanuş Usta’ya diğer Avrupa ülkelerinden de teklifler gelmektedir ve bunun karşısında kral, Hanuş Usta’nın başka bir yerde saat kulesi yapmasını engellemek için gözlerine mil çekerek kör olmasını sağlar.

Gözleri kör edilen Hanuş Usta ise, kraldan intikam almak için saat mekanizmasında intihar eder ve saatin bozulmasını sağlar. Bunun sonucunda astronomik saat yaklaşık olarak 50 yıl çalışmamıştır. Sonrasında ise başka bir usta tarafından tamir edilmiştir.

Astronomik Saat Kulesi

Staromestske Namesti Meydanında yer alan Astronomik Saat Kulesi aynı zamanda Yahudi mahallesindedir. Hanuş Usta’nın yaptığı saatin dış tarafındaki rakamlar ibranice olup, babil sanatını gösterdiği belirtilmektedir. Saatin üst bölümünde yer alan heykeller, yaşarken yapılmaması gerekenleri simgeler. Sol tarafta olan ve elinde ayna bulunduran heykel “kendini beğenmişliği” sembolize eder. Elinde altın torbası olan “cimriliği“, iskelet heykeli “yaşama karşı isteksizliği“, mandolin tutan ise “eğlenceye düşkünlüğü” simgeler. Saatin alt tarafında ise insanlara yapmaları konusunda uyaran; bilim, adalet, astronomi ve eğitimi temsil eden heykeller bulunmaktadır.

Astronomik Saat Kulesi

Her saat başı gerçekleşen mini şölende, saatin en üst kısmında İsa’nın 12 havarisi açılan pencereden insanları selamlar. Oldukça kısa süren şölen, tepede yer alan horozun ötmesiyle sona erer.

Nazım Hikmet “Pırağ” Şiiri

Astronomik Saatin bize dair bir anısı da var. Nazım Hikmet 1956-58’de Prag yaşamış ve vaktini genellikle Slavya Kahvesinde geçirmiştir. Burada Astronomik Saat’in Ustası Hanuş’un geçtiği dizeleri 26.11.1956’da “Pırağ” adıyla yazmıştır.

Şair, memleketten uzak,
hasretlerle delik deşik.
Eski kentte duruyordu,
meydanlıkta, yapayalnız.
Gotik bir duvar üstünde
Hanuş Ustanın saati,
on ikiyi vuruyordu.
Güneşli bir güne özlem.

Önündeyim bir vitrinin
bütün bir dünya oyuncak,
kurtlar, ayılar, şipşirin,
düşüp öldürmeyen uçak.
Sarı bacalı vapurlar,
otobüsler pırıl pırıl.
İstanbul’da bir Memet var,
altısına bastı bu yıl.

2 Yorum
  • Kemalettin Gecit
    06:45h, 16 Mayıs 2017 Cevapla

    Bi kac ay önce gittik. Prag çok güzel bi şehir. Herkese tavsiye ederim.

Ne düşündüğünü bizimle paylaş