Düşündüğünüzden Daha Fazlasını Söylüyorsunuz

Katıldığım kitap fuarında, yayınevi temsilcisi tarafından önerilen bu muhteşem kitap bir süre okunmadan bekledi kitaplığımda… Kendisine haksızlık ettiğimi, kitabı okumaya başladığımda farkettim.

Genelde kitapları içi altın dolu keselere benzetirim. Paraya ihtiyacınız olduğunda çıkarıp, bozdurduğunuz değerli ziynet eşyalarınız gibi. Kişisel gelişim kitapları motivasyonumu toparlayan ve arttıran, yaptığım işlere farklı perspektifler katan ve daha iyi işler çıkarmamı sağlayan yegane tetikçi güçlerdir.

İnsan Sarrafları Dikkat!

Herkes kendince insan sarrafı olduğunu söyler, insanları tanıdığı gibi uzun kelimeler kurar. Evet, ben de bu söylemlerde bulunanlardanım. Yaptığınız tablonun bittiğini, elinizdeki su kabının dolduğunu gibi düşüncelere başladığınızda lütfen konu ile ilgili bir kitabı daha alıp okuyun. Aslında tablonun hâla bitmediğini ve su kabının dolmadığını fark edeceksiniz ?

Beden dili ile ilgili; insanları çok iyi gözlemlediğimden, kendimce bir tartı yöntemi geliştirdiğimi ve bunun bana yettiğini düşünürdüm. Ta ki Jannie Driver’in “Düşündüğünüzden Daha Fazlasını Söylüyorsunuz” kitabını okuyana kadar!

Kitabı okumaya başladığınız andan itibaren sizi büyüleyen ve etrafınızda yer alan insanları beden dili terazisinde tartmaya iten, söylemler ile beden dili arasındaki uyumu analiz eden biri oluyorsunuz.

Yalnız başına veya birden fazla kişinin bulunduğu grupları, aralarında olmadan, uzaktan izleyerek, tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerin birbiri arasındaki diyaloğu beden dili analizi sayesinde nasıl ilerlediğini, kişiler arasındaki ilişkiyi, beden dili ile birbirlerine ne dediklerini ve nasıl baktıklarını analiz etmeye başlıyorsunuz.

Daha önce başınızdan geçen olaylarda insanların nasıl bir beden dili kullandıklarını hatırlamaya, aslında ne dediklerinden çok ne demek istediklerini ve nasıl dediklerini hatırlamaya başlıyorsunuz. Arkadaşlarınız konuşurken kullandıkları beden dilini hemen fark etmeye başlıyorsunuz.

Baştan aşağı veya a’dan z’ye beden dili ile ilgili bildiklerinizi tartmak veya bilmediklerinizi öğrenmek adına, farklı durum ve zamanlarda insanların beden dilinin ne dediğini, demek istediğini bilmek adına bu muhteşem kitabı mutlaka okumalısınız. Elbette bu kitap da tablonun bittiği veya su kabının dolduğu anlamını içermez.

Unutmadan şunu da söylemek isterim ki sadece karşınızdaki insanların değil, kendi beden dilinizin de neler söylediğini test edin, sonuç sizi şaşırtacaktır ?

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş