Berlin Ayısı

Berlin Ayısı, şehre ayak basar basmaz her an her yerde karşınıza çıkma potansiyeli oldukça yüksek irili-ufaklı boylarda farklı farklı renklerde olan bir semboldür. Berlin eyalet ve şehir sembolü olan ayı (Berliner Bär), aynı zamanda Berlin eyalet bayrağında da yer almaktadır. Seyahat esnasında bu heykellerden gördüğünüzde sarılıp fotoğraflamayı unutmayın. Bazıları oldukça iri olsa da bazılarına sarılabilme olanağı mümkündür.

Berlin Ayısı

Almanca’da ayı “Bär” diye yazılır “Beer” diye okunur, bu anlamda Berlin’e isim kaynağı olduğu rivayet edilir. Aynı zamanda Altın Ayı (Goldener Bär), Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film için verilen en yüksek ödüldür. Hediyelik eşya mağazalarında ayı sembolü olan bir çok aksesuar heykeller, çantalar, bayraklar ile karşılaşacaksınız. Berlin seyahatinizden geriye güzel bir anı kalması adına yada sevdiklerinize hediye etmek adına güzel bir fikir olacaktır.

 

Berlin Ayısı

Berlin Ayısı Tarihi

Berlin Ayısı geriye dönülüp bakıldığında tarih sayfalarında ilk kez 1280’de bir mühürde görülmektedir. Yüzyıllar boyu Berlin ayısı kenti işaret eden mühürlerde, armalarda ve bayraklarda yerini Prusya ve Brandenburg‘un kartalı ile paylaşmak zorunda kaldı. İlk defa 20. yüzyılda ayı tek başına mühürlerde, armalarda ve bayraklarda yeraldı. Ayı sembolü; gücü, toprağı, savaşçılığı büyüklüğü simgeler. Ayı tırnağının ve pençelerinin koruyuculuğuna inanılır.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş