Berlin Holokost Anıtı

Bir diğer adı aslında Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı olarak geçmektedir, Almancası ise “Holocaust-Mahnmal“dır. Holokost Anıtı; Brandenburger Tor‘un hemen bitişiğinde yer almaktadır. Avrupalı Yahudiler’in, Hitler döneminde yaşadığı Holokost‘da hayatını kaybetmiş Yahudi‘lere adanmış bir anıt mezardır. Burayı bilmeyen tanımayan için ilk bakışta estetik olması yada farklı bir hava katması açısından hazırlanmış bloklardan ibaret olduğu düşünülebilir. Etrafta yer alan insanlar yada ziyaretçiler için bir anıt mezar havası, atmosferi hissetmedim doğrusu. Anıt mezarlar sembolik de olsa her zaman ziyaret edilirken saygı düsturuna özen gösterilir. Lakin burayı ziyaret ederken, bloklar arasında saklambaç oynayanları bile gördüm. Biraz zorlama bir anıt olmuş gibi duruyor yada insanlar henüz benimsememiş olabilir. Bloklar arasında gezinirken bilinç olarak rahatsız edici bir ruh hali bende belirdi. Birden fazla beton bloğun dizilmesi, simetrisi, aralarında gezinmesi psikolojik harp gibiydi doğrusu. Her blok geçişinden sonra diğer blokların arasında kaybolan yada beliren ziyaretçiler de cabası 🙂 Özellikle grup halinde geziyorsanız birbirinizi takip etmeniz veya el ele tutuşmanız önerilir, yoksa üçüncü bloktan sonra herkesin başka bir yöne gitme ihtimali yüksek doğrusu 🙂

Berlin Holokost Anıtı

Yer yer 20 santimden 4,8 metreye  kadar değişen yüksekliğe ve 2,38 metre uzunluğuna sahip yekpare bloklara; Stel yada Stela yani “Dikili” deniliyor. 19.000 metre karelik alan üzerinde 2.711 adet blok bulunmaktadır. Bu tek parça Stel halinde olan blokların üzerinde ise, Yahudi Medeni Kanunu, Tören Kuralları ve Efsane‘lerini kapsayan dini metinler yer almaktadır. Tüm bu dini metinlerin tamamına ise Talmud denilmektedir.

Holokost Anıtı; ABD’li Mimar ve Mimarlık Teorisyeni “Formların parçalanarak yeniden birleştirilmesi ile ortaya koyduğu tasarımlar ile dekonstrüktivizm akımının önde gelen temsilcilerinden” Peter Eisenman tarafından tasarlanmıştır. Eisenman’a göre tasarım, “Oldukça rahatsız edici ve kafa karıştırıcı bir ortam yaratmaktadır; böylelikle bu  sözde düzenli olan bir sistemin insanlıkla bağının kopmasını simgelemektedir.

Berlin Holokost Anıtı’nın yapımına 1 Nisan 2003‘te başlanmış olup, anıt 15 Aralık 2004‘te tamamlanmıştır. İkinci Dünya Savaşının üzerinden geçen ve 60. yılına denk gelen 10 Mayıs 2005‘te açılışı yapılan anıt, 12 Mayıs 2005 itibariyle halkın ziyaretine açılmıştır.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş