Deniz Tanrısı Neptün Çeşmesi

Berlin‘in Mitte Bölgesinde yer alan Neptün Çeşmesi, Alexanderplatz Meydanı‘ndan hemen sonra Televizyon Kulesini (Fernsehturm) geçtiğinizde, bir yanında Rotes Rathaus diğer yanında ise St.Marienkirche Protestan Kilisesinin yer aldığı geniş bir alan içerisinde sizi karşılamaktadır. Adımlarınızı yavaş yavaş öne doğru atarken etrafında yer alan, oturan ve keyifle vakit geçiren insanları görecekseniz. Yaklaşık 18-20 metre çapında 10 metre yüksekliğinde olan Berlin’in ikonik çeşmesine yaklaştıkça, deniz tanrısını ve etrafında yer alan dört kadın figürünü göreceksiniz.

Deniz tanrısı etrafında yer alan dört kadın eski Prusya toprakları içerisinde yer alan dört ana nehiri temsil etmektedir. Elbe, Ren, Vistula ve Oder nehirleri. Bugün itibariyle Vistula Nehri tamamen Polonya topraklarında iken, Oder Nehri ise Almanya-Polonya arasındaki sınırı oluşturmaktadır.

1891’de Reinhold Begas tarafından tasarlanan çeşme 1951 yılına kadar  Schlossplatz’da yer alırken, savaştan sağ çıkarak restorasyon işlemleri ve sonrasında 1969 yılında şu anki bulunan mevcut konumuna taşınmıştır. Seyahatinizde havanın sıcaklığına göre mola ihtiyacınızı karşılayacak ve soluklanmanız için ideal bir yer olacaktır. Ayrıca seyahat döneminiz kış aylarına denk gelirse burada kurulan pazar ve buz pistini de görme şansına sahip olabilirsiniz. Düşücelerinizi mutlaka benimle paylaşın. Keyifli yolculuklar diliyorum. Hoşçakalın.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş