Berlin Sendromu

Avustralya yapımı olan Berlin Sendromu filmi Mayıs 2017’de gösterime girdi. Cate Shortland’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği filmde Teresa Palmer, Max Riemelt, Lucie Aron yer almaktadır. Gerilim konulu filmin senaryosu Melanie Joosten’in Berlin Syndrome romanından uyarlanmıştır. 116 dakika (1:56) süren filmin IMDB puanı ise 6,4’tür.

Berlin Sendromu Film Konusu

Avustralyalı foto muhabiri olan Clare tatil için geldiği Berlin’de keyifli bir gün geçirirken, yolda Andi ile karşılaşır. Andi ise oldukça normal görünümlü, sıradan bir öğretmendir. Kitaplarını düşüren Andi’ye yardımcı olmak isterken tanışırlar. Clare ilk görüşte Andi’den etkilenir. Ertesi gün Berlin’den ayrılacak olmasına rağmen Andi ile karşılaştığı yere tekrar gider, Andi’yi görme ümidiyle. Elbette tekrar karşılaşır ve vakit geçirmeye başlarlar. Andi kendisini evine davet eder ve aralarında hızlı gelişen bir ilişki başlar. Sabah olunca Clare kalkar ve kapının üzerine kilitli olduğunu fark eder, Andi’nin gelmesini bekler. İlk olması sebebiyle pek tepki vermeyen Clare ertesi gün sabah Andi’ye çıkarken anahtarı bırakmasını söyler ve Andi’de bir başka anahtarı bırakır. Bunun üzerine Clare bir şeylerin ters gittiğini fark eder.

Pencereleri açmaya açmaya çalışan, kapıyı zorlamaya başlayan Clare içeriye hapsedildiğinin farkına varır. Camları kırmaya çalışsa da bunun üstesinden gelemez. Clare ‘nin tüm eşyalarını başka bir odaya kilitleyen, sim kartını bile alan Andi ile romantik başlayan ilişki yerine gerileme bırakmaya başlamıştı. Dönüşte Clare ‘yi yatağa bağlayan, eziyet eden, döven ve üzerine fotoğraflarını çeken bir Andi sahnedeki yerini almıştı. Andi birden normal görünümlü bir psikopata dönüşmüştü.

Andi’nin babasının ölmesiyle birlikte eve uzun süre gelmemesi sonucu Clare artık terk edildiğini anlamıştı. Fakat Andi’nin gelmesi ile kendini tutamayan Clare uzun süre sessizliğin ve kimsesizliğin etkisi ile tekrar Andi’ye sarılıp, sevişmeye başlamıştı.

Her defasında evden kaçma planları yapan Clare ‘nin planları bir türlü tutmuyordu. Ta ki Andi’nin bir gün gazete, Clare ‘nin annesi tarafından kayıp turist ilanını görene kadar. Andi öğrencilerinin ders notlarını okuyup defterlerini masanın üzerinde bırakırken, Clare bir defter içerisine yardım mesajı yazar ve bunu öğrencilerden biri görerek harekete geçer. Kısa süre sonra Andi bunu farkederek eve koşar. Fakat bu sefer Andi’nin planı tutmaz. Clare artık özgür olmuştu. Taksiye binip şehirden ayrılırken, hayatın olabildiğince doğal devam etmesi, yürüdüğü sokakları seyretmesi ve yaşadıkları karşısında ağlamaktadır.

Berlin Sendromu Film Yorumu

Filmi, yürüdüğüm yolları seyretme ve çok sevdiğim Berlin’i izleme keyfini yaşamak niyetiyle seyretmeye başladım. Bir süre sonra film konusu daha çok işlenmeye başlayınca, aklıma ilk gelen Stockholm Sendromu oldu. Tutsağın kendini tutsak eden kişiye aşık olması. Film ilerledikçe diğer yandan daha önceki seyrettiğim filmler gözümde canlanmaya başladı bunlardan biri de Cennet Apartmanı filmiydi. Başroldeki oyuncuların başlama niyetleri oldukça doğal ve saf olmasına rağmen sonucun oldukça acı verici bitiyor olması. Bir diğeri ise Clare ‘nin içinde bulunduğu açmazı bir türlü yenememesi ve gerilim boyutunun zirveye taşındığı nokta. Burada da benzer çıkmazları yaşayan ve içinde bulunduğu durumdan bir türlü kurtulmaya başaramayan Nefesini Tut filmi ile benzer gerilimleri yaşamamdı. Elbette bahsetmiş olduğum bu iki filme göre biraz hafif kalıyor fakat bunun dışında keyifle izlediğim bir film olduğunu söyleyebilirim. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Berlin Sendromu Film Oyuncuları

Teresa Palmer, Max Riemelt, Lucie Aron, Cem Tuncay, Emma Bading, Matthias Habich, Maia Absberg, Kristina Kostiv, Charly Thorn, Malin Steffen, Lara Marie Müller, Vitus Wieser, Claude Heinrich, Morgane Ferru, Thuso Lekwape

Berlin Sendromu Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş