Berlinale ve Altın Ayı Ödülü

Berlinale adıyla her yıl düzenlenen Berlin Film Festivali; Venedik ve Cannes festivalleri gibi Avrupa’nın en prestijli festivallerindendir. Berlinale olarak bilinen Berlin Film Festivali 1951 yılında Batı Berlin’de kurulmuş ve her yıl düzenli olarak Altın ve Gümüş Ayı ödüllerini dağıtmaktadır. Önceleri Haziran ayından gerçekleştirilen festival daha sonra şubat ayında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 400’ün üzerinde film katılımı, 300.000’in üzerinde bilet satışı ile Berlinale Film Festivaline yoğun ilgi gösterilmektedir. Festivalde aynı zamanda sinema sektöründe yer alan distribütörler, film alıcıları, üreticiler, finansörler, ajanslar da bulunmaktadır. Yanı sıra festivalde konferanslar, atölyeler de düzenlenmektedir. Berlin şehrini ve festivali simgeleyen ayı sembolü ile ilgili daha fazla bilgiyi “Berlin Ayısı” başlığı altında bulabilirsiniz.

Berlinale Ayı Ödülleri

Festivalin en prestijli ödülü olarak gösterilen Altın Ayı Ödülü toplamda üç kategoride yarışan katılımcılara verilmektedir. Bunlar; 1951 yılından itibaren En İyi Sinema Filmi, 1956’dan itibaren En İyi Kısa Film, 1982’den itibaren ise Yaşam Boyu Başarı ödülü olarak verilmektedir.

Gümüş Ayı Ödülleri ise 1956’dan itibaren En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Kısa Film olarak dağıtılmaktadır. 1965 yılında ise Gümüş Adı Ödüllerine Jüri Özel Ödülü olarak bilinen Jüri Grand Prix ödülü dahildi. 1978’de Üstün Sanatsal Başarı, 2002’de En İyi Film Müziği ve 2008’den itibaren de En İyi Senaryo ödülleri olmak üzere Gümüş Ayı Ödülleri verilmektedir. Festivali resmi sitesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş