Berlin’de Bir Kadın

Anonyma – Eine Frau in Berlin adıyla bilinen Berlin’de Bir Kadın filmi; biyografi, dram ve tarih konularıyla 2008’de gösterime girmiştir. Alman-Polon ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Max Färberböck yapmaktadır. II. Dünya Savaşının son günlerinde Rus işgali altında olan ve Berlin’de yaşam mücadelesi veren bir kadının gerçek hikayesini anlatmaktadır. Başrollerinde Nina Hoss, Evgeniy Sidikhin ve Irm Hermann yer alıyor. Filmin süresi 131 dakika (2:11 st), IMDB puanı ise 7.1’dir. Yaşanmış bu gerçek olayları hikayeye dönüştüren kadının isminin saklı tutulmasına karar verilmiş ve Anonyma olarak belirtilmiştir.

Berlin’de Bir Kadın Film Konusu

İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru Berlin‘i işgal eden Rus askerleri, şehirde hala yenilgiyi kabul etmeyen Almanlara karşı savaşmaktadır. Bu süre zarfında halk sığınaklarda yada güvenli yerlerde saklanmaktadır. Fakat Rus askerleri her yeri didik didik araştırmakta ve güvenli olup olmadığını kontrol etmektedir. Her yer rütbeli yada rütbesiz asker kaynamaktadır. Saklandıkları yerde tespit edilen Anonyma ve sığınaktaki genç, yaşlı, çocuk Almanlar, artık Rus askerlerinin elinde oyuncak olmuşlardır. Özellikle başta Anonyma olmak üzere, tüm kadınlara Rus askerleri tarafından taciz edilmeye ve tecavüz edilmeye başlanmıştır. Bu tecavüzler öylesine artmış ki, Anonyma durumu en rütbeli komutanın yanında bulur ve herkes tarafından tecavüze uğramaktansa en üst rütbeli ile ilişkiye girmek ve diğer askerleri bertaraf etmek istemektedir. Nitekim bu şekilde davranışı kendisini diğer Rus askerlerine karşı korumakta başarmıştır. Fakat diğer kadınlar bu konuda bu kadar şanslı değildir.

Berlin’de Bir Kadın Film Yorumu

Savaşın; savaşta ölenler kadar, kalanlar için de ciddi bir problem, çöküş ve hezimet olduğunu gösteren bir film olmuş. Filmi izlerken, filmin Almanları aşağılamaya yönelik bir propaganda filmi olduğu kanısına varıyor insan. Sahipsiz ve güçsüz kalmanın sonuçlarını en diplerine kadar gösteriyor bu film. Bu film bir savaş esnasında her iki tarafı da açıkça ortaya koymaktadır. II Dünya Savaşına ilişkin mevcut alışılagelmiş filmlerin dışında savaşın bir başka boyutunu ortaya koymuştur. Süre açısından daha kısa tutulabileceğini, gereğinden fazla uzun tutulduğunu söyleyebilirim. Bir kadının savaş ortasında bir başına kalışına şahit olacaksınız.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Berlin’de Bir Kadın Film Oyuncuları

Nina Hoss, Evgeniy Sidikhin, Irm Hermann, Rüdiger Vogler, Ulrike Krumbiegel, Rolf Kanies, Jördis Triebel, Roman Gribkov, Juliane Köhler, Samvel Muzhikyan, Aleksandra Kulikova, Viktor Zhalsanov, Oleg Chernov, Eva Löbau, Anne Kanis

Berlin’de Bir Kadın Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş