Berlin’de Ulaşım Ağı

Berlin‘e ilk seyahatimde ulaşım ağını tanımadığım ve kullanmayı bilmediğimden dolayı havalimanından şehir merkezine yada gideceğim yere taksi ile ulaşmak çok daha rahat geliyordu bana. Elimi kaldırmam ulaşım için bana yetiyordu. Elbette bu yöntemin oldukça pahalı olduğunu sonraki Berlin ziyaretlerimde anladım. Nitekim havalimanından şehir merkezine (Alexander Platz) gitmek ortalama 20 Euro’ya mal oluyordu. Gerçi İstanbul ile karşılaştırıldığında da aralarında çok da bir fark yok doğrusu. Hatta 20 Euro’yu 20 TL olarak kabul edersek Berlin’de ulaşımın daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Çünkü buradaki insanlar Euro olarak kazançlarını sağlamaktadırlar.

Sonraki ziyaretlerimde (tam olarak ne zaman olduğunu hatırlamıyorum) Berlin’in ulaşım ağı ile tanıştım. Havalimanından merkeze 20-30 Euro’ya ulaştığınız taksi yerine 2,80 Euro’ya ulaşabildiğimi öğrendiğimden sonra mecbur kalmadıkça taksiye binmedim.

Berlin’de Ulaşım Ağı

Berlin’de U-Bahn (Untergrundbahn), S-Bahn (Strassebahn), Tramvay, Otobüs olmak üzere dört çeşit toplu ulaşım aracı bulunmaktadır. Bu dört çeşit ulaşım aracı sürekli birbirini beslemektedir. Bunları kullanarak şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Berlin’de ulaşım ağı gerçekten mükemmel bir şekilde oturmuş. 1902 yılında kullanılmaya başlanan ve bugün 10 hat üzerinde yaklaşık 180 istasyonu bulanan U-Bahn (Metro)’nın dışında S-Bahn, Tramvay ve Otobüs ile Berlin’de dilediğiniz gibi rahatlıkla her noktaya gezebilirsiniz. U-bahn istasyonları eklediğim “U Alexander Platz” fotoğrafında olduğu gibidir. Birçok yer de “U” tabelası şeklinde de bulunmaktadır.

Berlin’de ulaşım bölgelere ayrılmış durumda ve bu bölgeler A,B,C olarak adlandırılmaktadır. Eklemiş olduğum haritayı dikkatlice incelerseniz bunu fark edecekseniz. A bölgesi Berlin’in ana şehir merkezini, B bölgesi büyük kısmı yerleşim bölgelerini, C bölgesi ise Berlin’e yakın olan köyleri ve yerleşim yerlerini içermektedir. Toplu taşıma için kullanılacak biletler tüm U-Bahn ve S-Bahn duraklarında, Tramvayların içinde mevcuttur. Ayrıca havalimanı gibi yerlerde de bulunmaktadır. Lakin otobüs duraklarında bilet almak mümkün değildir. Ulaşım bileti alırken dikkat edilecek birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Biletler birkaç şekilde satılmaktadır. Örneğin; Aylık olarak (Monatskarten), turistik olarak (Touristik & Event), Kısa Mesafe (Kurzstrecke) olarak vs. bunun dışında ise A,B,C bölgeleri kapsayan seyahatler şeklinde de olmaktadır. Bu A,B,C bölgeleri için de biletler üç şekilde satılmaktadır. A-B, B-C, A-B-C şeklinde. Yani ulaşmak istediğiniz bölgeler A ve B bölgelerinde ise A-B’den bilet almanız gerekmektedir. Her bir bölge de kendi içerisinde üç bilet şekline sahiptir. Bunlar; Tek Seferlik Bilet (Einzelfahreschein), Günlük Bilet (Tageskarte) ve Dört Binişlik Biletler (4-Fahren-Karte)dir. Tek seferlik biletleri iki saat süreyle tek yönde kullanabiliyorsunuz. Bu biletle dönüş yapmak mümkün değil. Günlük kartı, aynı gün içerisinde dilediğiniz kadar kullanabilirken, 4-Fahren-Karte olan dört binişlik kartı, dört kez kullanabiliyorsunuz. Her bilet için tıkladığınızda size ne kadara mal olacağını görebilirsiniz.

Örneğin; A-B-C bölgelerini içerisinde kapsayan Tek Seferlik Bilet (Einzelfahreschein) şuan 3,1 Euro‘dan satılmaktadır. A-B bölgeleri ise 2,8 Euro‘dan. Bileti seçtikten sonra önemli bir nokta daha var, o da hemen yan taraflarında bulunan bir mekanizmaya sokarak, bileti onaylatmak gerekiyor. Aksi takdirde bilet kabul edilmeyip, geçersiz sayılacaktır. Aldığınız bileti kategorisine göre tüm ulaşım araçlarında (U-Bahn, S-Bahn- Tramway, Otobüs) kullanabiliyorsunuz.

Berlin’de ulaşım noktalarında bilet kontrolü yapan kimseyi göremezsiniz. Bunun yerine aniden toplu taşıma araçlarına binen ve biletinizi görmek isteyen kontrolcülerle karşılaşırsınız. Geçerli biletinizi gösterirseniz problem yaşamazsınız ama biletiniz onaysız veya geçersiz ise yaklaşık 60 Euro cezaya maruz kalırsınız.

Berlin Havalimanı Ulaşımı

Tegel Havalimanı‘ndan şehir merkezine ulaşım için, otobüsler mevcuttur. Dilerseniz buradan direkt şehir merkezine giden otobüsleri tercih edebilirsiniz. U-Bahn, S-Bahn yada Tramway ile ulaşım yoktur. Bu yüzden sizi gideceğiniz yöne doğru U-Bahn, S-Bahn yada Tramway hattına bağlayacak  otobüsü seçmeniz gerekmektedir. Schönefeld Havalimanı “C” Bölgesi dediğimiz, Berlin’in dışında kaldığından buradan şehir merkezine ulaşım sağlamak için A-B-C yada B-C bölgesi ileti almanız gerekmektedir.

Eklemiş olduğum ulaşım haritasını ( Berlin Ulaşım Haritası ) indirdikten sonra renkli bastırmanız, Berlin’e vardığınızda ulaşım noktasında size kolaylık sağlayacaktır. Duraklarda ekranlar ulaşım araçların gidecekleri son durağa göre bekleniyor. Bu yüzden hangi noktaya erişecekseniz, o hattı takip edip, son durağın adına bakarak araçlara binin yada birine sorarsanız mutlaka size yardımcı olacaktır 🙂

Örneğin; Schönefeld Havalimanından, Alexander Platz’a gitmek için, S9 S-Bahn hattına binip, Frankfurther Allee’den U5 (U-Bahn5)‘e aktarma yapıp Alexander Platz’a ulaşabilirsiniz. Kullandıkça alışacağınız, alıştıkça gerçekten seveceğiniz bir ulaşım şekline sahiptir Berlin.

Faydaling olması dileğiyle 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş