Bern Mucizesi

Dram ve Spor konulu 2003 Alman yapımı olan Bern Mucizesi – Das Wunder von Bern filmi 1954 Dünya Kupası maçında finalde yer alan ve Macarları 3-2 yenen Alman milli takımını konu almaktadır. Yaşanmış gerçek bir olayı konu alan Bern Mucizesi’nin senasyosunu Sönke Wortmann ve Rochus Hahn üstlenirken, yönetmenliğini ise yine Sönke Wortmann yapmaktadır. Başrollerinde Louis Klamroth, Peter Lohmeyer, Johanna Gastdorf’ın oynadığı film 118 dk. (1:58 st) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 6.8’dir.

Bern Mucizesi – Das Wunder von Bern Film Konusu

Christa ; iki oğlu ve bir kızı ile birlikte kendi imkanlarıyla yaptıkları birahaneyi işleterek geçimlerini sağlamaktadırlar. Kızı ve büyükoğlu birahanede kendisine yardım ederken, küçük Matthias ise yaşıtlarıyla sokakta futbol oynayarak vakit geçirmektedir. Aynı zamanda hayranı olduğu Rot-Weiss Essen takımı futbolcusu Helmut Rahn’ın hayranıdır. Sırf bu yüzden maç günlerini ve saatini kendisine hatırlatır, uyarır, çantasını taşır ve galip geldiklerinde Rahn’a buz gibi bira getirirdi. Rahn ise Matthiass’a “En önemli maçlarda yanımda olmalısın” diyerek, kısmen çantasını taşıtmak ve diğer angarya işlerini yaptırmak için önemli olduğunu hissettirirdi.

Christa’nın eşi Richard esir düştükten uzun süre sonra tekrar evine döner bu sürede yeni bir çocuğunun olduğunu öğrenir Matthiass. Yaşadıklarından dolayı normal hayata adapte olmakta zorlanır ve evin yönetimine karışarak kendi kurallarını ev sakinlerine dayatır. Bu durum çocuklar üzerinde ciddi problem yaratır. Tüm düzeni eline almaya ve yönetmeye istemesi Christa’nın kendisine çıkışı ile kısmen son bulur. Çocuklarını ve eşini anlamaya çalışır.

Matthiass, mahallede top oynanırken genelde oyuncu eksikken şans bulabilirdi. Oynadığı futbolun kötü olduğunu ve başkasını taklit ettiğini, bunun yerine kendine uygun bir futbol tarzının olmasını söyledi babası Richard. Ailesini bir arada tutmak ve bu oluşan sert havayı gidermek için çocuklarına lezzetli bir akşam yemeği hazırlayan Richard, hediye almayı da unutmadı. Matthiass’a futbol topu alan Richard, onu çok sevindireceğinin farkındaydı. Fakat topu alır almaz bu sevindirici haberi tavşanlarıyla paylaşmaya giden Matthiass, onların yerinde olmadığını ve akşam yemeği olarak babası tarafından kendilerine servis edildiğini öğrenir. Bu durumda oldukça rahatsız olan Matthiass’ın bu durumu tüm aile fertlerini ciddi anlamda derinden üzdü.

Alman milli takımı 1954 dünya kupası maçına giderken, Rahn’ın kendisini de götüreceğini düşünen Matthiass hayal kırıklığıyla karşılaşır. Çünkü bu maça gitme imkanı yoktu. Tüm ülke bir olup Alman Milli takımının maçlarını takip etmektedir. Fakat Alman milli takımı turnuvada rakiplerine karşı pek varlık gösteremez. Zamanın “Futbol 90 dakikadır”, “Top yuvarlıktır” gibi ünlü sözlerinin sahibi olan Alman milli takım teknik direktörü Sepp Herberger ise yaptığı taktikler ve futbolcu seçimleriyle üst üste başarılar almaya başlamıştır. Halk olarak gelinen noktanın şanstan ibaret olduğu düşünülse de, Alman milli takımı ilk maçta kendilerini 8-3 mağlup eden Macaristan ile finalde karşılaşır.

Çocuğunun futbol aşığı ve Rahn’a olan hayranlığını bilen Richard, Matthias’a sürpriz yapıp onunla birlikte final maçını izlemeye İsviçre’ye yola çıkarlar. Maçın son anlarına yetişen Matthias sahaya inerek dışardan maçı seyretmeye başlar. Topun dışarı çıkması ve ayaklarına gelmesiyle Rahn ile gözgöze gelen Matthias, maça geldiği ve en önemli maçta Rahn’ın yanında olduğu için oldukça mutludur. Rahn ise Matthiass’ın karşısında şaşkınlığını gizleyemez, fakat onu görmesi 2-2 olan maç sonucunun 3-2 olmasıyla sona erer.

Bern Mucizesi – Das Wunder von Bern Film Yorumu

Filmin başlarında olayın Matthiass’ın etrafında döneceği ve bir şekilde onunla sonuçlanacağını tahmin ediyordum. Fakat filmin 1954 dünya kupasına kadar uzanacağını tahmin etmemiştim 🙂 Film içerisinde aile yapısı, babanın faktörü, kurulu bir aileye sonradan dahil olmanın getirdiği zorluklar ve çocuk olma gibi konular da işlenmiş. Hayvan sevgisi, futbol tutkusu, hayran olma ve sonunda başarmayı da bu konular arasına ekleyebilirim. Matthias’ın yüzündeki masumiyet, çocuksu duygusu gerçekten beni çok etkiledi. Bir çocuk oyuncu ancak bu olabilirdi ve ancak bu kadar iyi oynayabilirdi. Sonrasında izlediğim Macaristan-Almanya 1954 kupa maçı görüntüleri ile film görüntülerinin yani gol atma şekli, kameranın çekim açısı bire bir aynıydı. Bir futbol filmi olduğunu bilmeden ama izledikten sonra keyif aldığım bir film oldu Bern Mucizesi. Sizin de keyifle izleyeceğinizi, futbola ilginiz varsa bu keyfin artacağı kanaatindeyim 🙂

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Bern Mucizesi – Das Wunder von Bern Film Oyuncuları

Louis Klamroth, Peter Lohmeyer, Johanna Gastdorf, Mirko Lang, Birthe Wolter, Katharina Wackernagel, Lucas Gregorowicz, Peter Franke, Sascha Göpel, Knut Hartwig, Holger Dexne, Simon Verhoeven, Jo Stock, Martin Bretschneider, Christian Broos

Bern Mucizesi – Das Wunder von Bern Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş