Cengiz Aytmatov – Cemile

Cemile Aytmatov’a ilk büyük şöhretini kazandıran, bir çoklarınca en güzel aşk hikayesi olarak değerlendirilmiştir. Kitap; aşk, masumiyet, töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısında da olağan üstü bir hikayedir.

Kitabın arka kapağını okuduğumda iddialı bir aşk hikayesinin beni beklediğini tahmin ediyordum. Aile ilişkileri, gelenekler-görenekler, yaşanılan toplumun kültürü… tamamı tanıdık sahneler. Aşk evrenseldir, insan evrenseldir yoksa dünyanın başka bir yerinde yaşanan aşk hikayesinin, dünyanın bir başka yerinde yaşayan birini etkilemesi kabul edilebilir mi?

Cemile Kitap Konusu

Eşi askere giden Cemile’nin hikayesi etkileyici ve bir solukta bitirilecek türden. Elinizden düşürmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Birbirine yakın-uzak akrabaların yaşadığı bir köyde geçen hikayede, köyün en güzel kızlarındandır Cemile. Eşinin uzun süre askerden dönmeyişi ve bu süre zarfından başından geçen olayları anlatmaktadır.

Eşinin ailesi ve kardeşlerinin kendisine karşı tutumu, köydeki erkek sayısının azlığından ötürü kadınların küçük de olsa birbirleri arasında rekabet yaşaması anlatmaktadır. Aynı zamanda erkek sayısının azlığı; tarla, bağ, bahçe işlerinin de kadınlar tarafından yapılmasını gerektirmektedir.

Abisi Sadık’ın eşi olan Cemile’nin tüm anlarına tanıklık eden; yengesini yeri geldiğinde kıskanan, kitabın sonunda ise tahmin edeceğiniz üzere küçük bir itirafta bulunan Seyit’in tanıklığıyla, Seyit’in ağzından okuyacaksınız.

Ansızın hayatlarına giren, sessiz-sedasız, kimsesiz ve parasız Danyar ile aşkını anlatıyor. Lezzetli bir yemek sonrasında damağınızda kalan tadı size hatırlatacak müthiş bir hikayedir Cemile. Mümkünse “Ötüken Yayınları – Refik Özdek” çevirisinden okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş