Cengiz Han

Cengiz Han (Mongol) Filmi; Aksiyon, Macera ve Biyografi kategorilerinde 2007 yılında vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Sergei Bodrov’un yaptığı senaryosunu Sergei Bodrov ve Arif Aliev’in yazdığı film 126 dakika (2:06st) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 7.3’tür.

Cengiz Han Film Konusu

Film, Cengiz Han’ın 9 yaşından itibaren hayatının önemli bölümlerini ele alarak Moğol İmparatorluğunun ilk ve en önemli günlerini ve Cengiz Han ünvanına sahip oluşunu aktarmaktadır. Cengiz Han (Timuçin) babasıyla birlikte kendine eş seçmek üzere Merkit boylarına doğru yola çıkmışlardır. Bu eş seçme durumu ile yıllarca aralarında süren düşmanlığı sona erdirme düşüncesindedirler. Fakat Timuçin yol üzerinde dinlenmek üzere mola verdikleri obadan eşi Börte’yi seçer. Bu durum planlanan barışı suya düşürürken, geri dönüşte yolda düşmanları tarafından babası zehirlenir ve Timuçin obanın başına geçer. Fakat bu durum kısa sürer çünkü babasından boşalan yere Targutai zorla geçerek Timuçin’i öldürmek ister. Timuçin bir şekilde obadan kaçmayı başarsa da her seferinde yakalanıp geri getirilir. Moğol kanunlarına göre bir çocuk öldürülemediğinden dolayı, büyümesi beklenir.

Tekrar kaçmayı başardığı bir zamanda yıllar önce seçtiği eşini almaya gitmek istemektedir. Bu süre zarfında yol üzerinde karşılaştıkları Jamuhka ile kan kardeş olurlar. Bu kardeşlik bağı ilerde birbirine karşı savaşa kadar ilerleyen bir ilişkiye dönüşecektir. Timuçin her seferinde zorlu şartlar altında bir başına savaşmakta, şansını her seferinde sonuna kadar zorlamaktaydı. En son bir köle pazarında esir halde Tangut Krallığına satılır. Burada köle olarak kafes içerisinde tutulur. Bir yolunu bulup eşinin kendisini kurtarmasını bekler. Film yaşamı boyunca kendisine iyilik yapanları koruyarak, kötülük yapanları cezalandırarak Moğol İmparatorluğuna adım adım ilerleyişini anlatıyor.

Cengiz Han Film Yorumu

Vizyona girdiği günlerde sinemada izleme fırsatını bulduğum filmi tekrar izlemek ayrı bir keyif verdi. Aradan 12 yıl geçmiş olmasına rağmen büyük keyifle seyrettim. Bir imparatorluğun kuruluşunun bu denli ilk yıllarını anlatması bana büyük keyif verdi. Film, Timuçin’in 9 yaşından Cengiz Han oluşuna kadar geçen en önemli başlangıç günlerini anlatıyor. Timuçin’in eş seçerken babası tarafından aldığı tavsiyeler, gök tanrıya dua edişi, eşinin sadakati ve bir çok konu başlığı gözler önüne seriliyor. Ayrıca Timuçin’in hayat felsefesini oluşturan en önemli özeliklerinde olan iyilik ve kötülük yapanı unutmayışı, sabrı ve öfkesinin sonuçları gerçekten muhteşem şekilde aktarılmış. Moğol kanunları, savaş stratejileri filmde ön plana çıkan diğer unsurlardır.

Filmde beğendiğim iki söz vardı bunlar ; “Büyüklük, onu alabilenindir.” ve “Küçük bir yavruyu küçükseme bir gün kaplana dönüşebilir.” Yıllar sonra bile büyük keyifle izledim. Beğeneceğinize eminim. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Cengiz Han Film Oyuncuları

Tadanobu Asano, Honglei Sun, Khulan Chuluun, Aliya, Baasanjav Mijid, Amadu Mamadakov, He Qi, Ben Hon Sun, Ji Ri Mu Tu, You Er, Huntun Batu, Deng Ba Te Er, Bao Di, Su Ya La Su Rong, Sai Xing Ga

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş