Churchill

Biyografi, Dram ve Tarih ve Savaş konulu olan Churchill Filmi; Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü Britanyalısı olan Winston Churchill’ın, II. Dünya Savaşı esnasında Naziler’e karşı gerçekleştirilen Normadinya çıkarması öncesindeki 96 saatlik biyografisini konu almaktadır. Senaryosunu Alex von Tunzelmann hazırladığı, yönetmenliğini ise Jonathan Teplitzky’ın yaptığı Churchill’ın başrollerinde Brian Cox, Miranda Richardson, John Slattery yer almaktadır. 105 dakika (1:45st) süren filmin IMDB puanı ise 6,7’dir.

Churchill Film Konusu

Başarılı bir geçmişe sahip olan Winston Churchill, 1915 yılında sadece donanmayla Çanakkale Boğazı’nın geçilebileceğini ve ardından rahatlıkla İstanbul’a ulaşılabileceği konusundaki ısrarına karşılık, Gelibolu’da yaşadığı yenilgiden sonra İngiliz halkına karşı çok zor durumda kalmış ve muhaliflerin de baskısıyla görevinden ayrılmıştır. 1940 yılında tekrar başbakanlığa getirilen Winston Churchill bu kez İkinci Dünya Savaşı‘nda izlediği savaş politikaları onu Britanya tarihinin en önemli devlet adamları arasında yer almasını sağlamıştır.

II. Dünya Savaşı esnasında Naziler‘in tüm Avrupayı işgaline karşılık, Birleşik Devletler ile Normadinya çıkarmasına hazırlanmaktadırlar. Winston Churchill II. Dünya Savaşı esnasında sürekli strateji düşünerek Naziler’e karşı galip gelme hesapları yapmaktadır. Yapılan toplantılar ve görüşmelerin ardından savaş bakanları ve generallerin taktikleri Winston Churchill’a yeterince ikna edici gelmemektedir. 1915 yılında yaşadığı hezimeti aklından çıkaramayan Winston Churchill, generallerin planı ile ikinci kez halkına karşı zor duruma düşeceği ve yüzbinlerce askerin bu savaş esnasında hayatını kaybedeceği düşüncesindedir. Bir Başbakan olarak savaş alanında olmak ve askerlere cesaret vermek istemektedir. Fakat bu son isteğinden de Kral’ın, halk tarafından hoş karşılanmayacağı düşüncesiyle vazgeçirilmiştir.

Tek çare olarak hava şartlarının muhalefeti nedeniyle çıkarmanın iptal edilmesi ve yüzbinlerce askerin hayatta kalması için Tanrı’ya dua etmektedir. Fakat belirlenen tarihten bir gün sonra tüm şartların olgunlaşmasıyla harekat başlayarak, başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır. Winston Churchill’ın, Normadinya çıkarması karşısında tutumunu değiştirmesi ve savaş esnasında Londra’da kalarak halkını idare etme kararı kendisini dünyanın en çok tanınan Britanyalı olmasını sağlamıştır.

Churchill Film Yorumu

Uzun zamandır yakından tanımak istediğim bir profildir Winston Churchill. Bu film aslında bu isteğin başlangıcı oldu bende. İsmi hemen hemen her savaş platformunda telafuz edilen Britanya’nın en meşhur insanı… Tarih resimlerinde koca vücudu ve İngiliz olması hep dikkatimi çekmiştir. Sanki dünya savaşlarının sorumlusu gibi, bugün ki ülke sınırlarının mimari gibi, açlık ve sefaletin resmi gibi. Nitekim Brian Cox, Winston Churchill’i öyle bir oynamış ki, öyle bir yer edinmiş ki kafamda Winston Churchill, tam da evet bu o dediğim film gerçekten.

Hırslı, inatçı, zeki, yaşlı, kurt Winston Churchill’in II. Dünya Savaşı’nda Normadinya çıkarması esnasında yaşadığı duyguları anlatan, kişiliğini ve karakterini gözler önüne seren bir film olmuş. Ağzından düşürmediği purosu ve hafızasından sildiremediği Gelibolu hezimeti ile bu çıkarmanın başarısız olduğuna inanmakta ve var gücüyle buna engel olmaktadır. Kendi stratejisi ile yol almanın, çıkarmanın başarıya ulaşmasını sağlayacağına inanmaktadır. Nitekim buna İngiliz ve Birleşik Devletler komutanları inanmamaktadır. Churchill geçmişinde bir yara olarak kalan Gelibolu yenilgisi ve kendi stratejisi ile baş başa kalmıştır. Daha önce yaşadığı savaşlardan, stratejisini dayatmaya çalışan Churchill’e karşılık komutanlar, otuz yıl önce savaş şartları ile günün savaş şartlarının aynı olmadığını belirterek Churchill’in bu konuda tarafsız kalmasını istemektedirler.

Oldukça kısa bir süre içerisinde, bir savaş hazırlığının bir kaç gün öncesinde Winston Churchill’in ruh halini, kişiliğini, hırsını anlatmaya çalışan bu filmi, tarih ve savaş konulu film severler için öneriyorum. Sonu coşkulu yada duygusal bir şekilde bitmiyor. Bu yüzden film biraz havada kalıyor diyebilirim.

Şunu unutmadan söylemem gerekir ki, bu film II. Dünya Savaşı esnasında yaşananların çok kısa bir kesiti. Tavsiyem bu filmin öncesinde II.Dünya Savaşı esnasında Naziler’in kriptolu mesajlarını çözerek, savaşın seyrini değiştiren Yapay Oyun – Enigma filmini ve ardından savaş sonrasında esir düşen Almanlar’ın sahillerde mayın temizlemesini konu alan Land of Mine – Under Sandet filmini seyretmeniz. Churchill bu iki film arasında kalan stratejik film konumunda.

Son olarak Winston Churchill’in Çanakkale’de yaşadığı yenilgiyi anlatan sözlerini de eklemek istiyorum;

Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm!.. Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir! diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için; askeri, parayı, cephaneyi, her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesabı katmamışız… MUSTAFA KEMAL’İ… Bağrımda İngiliz gururu olmasa, TÜRK’LERİ alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim. -Winston Churchill.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum 🙂

Churchill Film Oyuncuları

Brian Cox, Miranda Richardson, John Slattery, Julian Wadham, Richard Durden, Ella Purnell, Danny Webb, Jonathan Aris, George Anton, Steven Cree, James Purefoy, Peter Ormond, Angela Costello, Kevin Findlay, Miro Teplitzky

Churchill Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş