Das Leben der Anderen : Başkalarının Hayatı

Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen) başrollerinde Ulrich Mühe, Martina Gedeck ve Sebastian Koch’un yer aldığı 137 dakika (2:17 st) süren dram konulu, Alman yapımıdır. 2006 yılında gösterime giren filmin senarist ve yönetmeni Florian Henckel von Donnersmarck’dır. Kullanıcılar tarafından yapılan oylama sonucu 8.4 IMDb puanına sahip olan film başta Oscar olmak üzere, toplamda 76 ödüle layık görülmüştür. $2,000,000 bütçeyle hazırlanan film, 1 şubat 2009 itibariyle toplam $77,356,819 hasılat elde etmiştir.

Das Leben der Anderen : Başkalarının Hayatı Film Konusu

1984 yılının Doğu Almanya’sında gizli polis olarak görev yapan Gerd Wiesler’e, dönemin oyun yazarı olan Georg Dreyman ve sevgilisi Christa-Maria Sieland’i dinleme ve izleme görevi verilmiştir. Dönemin baskıcı rejimi olan Doğu Almanya’da Dreyman’ın evi baştan sona dinleme cihazlarıyla dinlenmekte ve dışarıdan kameralarla gözlenmektedir. Her dakikaları kayıt altında olan bu ikilinin her günü düzenli raporlanmaktadır. Sosyalist baskıcı rejimin hüküm sürdüğü dönemde Dreyman ve arkadaşları hiçbir şekilde yaptıklarını açıkça konuşamaz, evde rahatlıkla sohbet edemezlerdi. Çünkü her ses ve görüntü kayıt altına alınmakta ve raporlanmaktaydı.

Elbette suç unsuru sayılabilecek konuşma ve görüntüleri kayıt altına almakla görevlendirilen Wiesler, bir süre sonra kendini bu hayatın bir parçası, bu iki sevgilinin bir arkadaşı gibi görmeye başlıyor. Aralarında geçen tutkulu aşk, cinsel ilişki bile kendisini bir başka hissettirmesini sağlıyor. Bir süre sonra Wiesler, özellikle belirli noktalarda suç teşkil edilecek veya sayılabilecek konuşmaları kayıt altına almamaya başlamıştır. Vardiyalı bir şekilde dinleme işini üstlenen Wiesler, durumun ciddi sonuçlar doğurmadığını ve artık izlemenin azaltılması yönünde rapor verince, tek başına bu iki sevgili ve arkadaşlarının hayatlarına dışardan tanık olmakta ve katılmaktadır.

Elbette Doğu Almanya, Batı’ya göre oldukça baskıcı bir rejime sahipti. Bu baskıcı rejim; gazetelere, oyunlara, müzik dünyasına kadar her şeye sirayet etmişti. Fakat Dreyman ve arkadaşları başta olmak üzere büyük kesim bundan rahatsızlık duymakta ve Almanya’yı ikiye ayıran Berlin Duvarı’nın hayatlarından çıkmasını istemektedirler. Georg Dreyman, arkadaşları ile bir araya gelerek Batı Almanya’da yayın yapan bir gazete için yazı yazmayı planlamaktadır. Bu yazı Doğu Almanya’da yaşanan intihar vakaları bu sayının çokluğu nedeniyle kayıt altına alınmamasını konu almaktadır.

Arkadaşları tarafından öncelikle evde dinlemenin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir. Nitekim bu sürede diğer tarafta Wiesler, konuşulan her şeyi dinlemektedir. Fakat her nedense bu olayı rapor edip, bildirmesi gereken Wiesler, bunu yapmayarak Dreyman’a bir şans tanımıştır. Dinlenmenin olmadığına inanan Dreyman ve arkadaşları Batı Almanya’dan getirdikleri daktilo ile yazıyı yazmasını sağlamışlardır. Nitekim o dönemde kimde hangi daktilo olduğu, kimin hangi markaya sahip,  hangi yazı tipi ile yazdığı bile takip ediliyordu. Bu yazının basında yer alması ile Wiesler’ın üstü olan Oberstleutnant Anton Grubitz küplere binmiştir. Yaptığı tüm araştırmalara rağmen bir sonuç elde edememiştir. Ta ki yasa dışı yollarla ilaçlarını temin eden Dreyman’ın sevgili olan Christa-Maria Sieland’ın itiraf etmesine kadar. Bu durumda artık Wiesler’den ciddi anlamda şüphe edilmektedir. Çünkü raporlarında herhangi bir pozitif bulgu yer almamıştır.

Bu olayla birlikte Oberstleutnant Anton Grubitz tekrar Christa-Maria Sieland’ın sorguya çekilmesi işleminin Wiesler tarafından yapılmasını istemiştir. Bu durum karşısında artık kaçarı olmayan Wiesler, soruşturmayı profesyonel bir şekilde ve olması gibi tamamlamıştır. Bu soruşturma sonunda ise Christa-Maria Sieland ise her şeyi itiraf ederek, daktilonun evde nereye saklandığı aşikar bir şekilde belirtmiştir. Bu durum karşısında hemen harekete geçen Grubitz, eve tekrar baskın düzenlemeye hazırlanmıştır. Fakat Wiesler, hepsinden hızlı davranıp, eve önce giderek daktiloyu bulunduğu yerden almıştır. O an eve gelip hemen duşa giren Christa-Maria Sieland’ın telaşlı olduğunu gören Dreyman, henüz birşey demeden kapı çalınmış ve ev baskını Grubitz tarafından yapılmaya başlanmıştır. Elbette Maria’ın işaret edildiği yer açılmaya başlanınca Maria dayanamayarak bornozuyla kendini dışarı atar ve gelen ilk kamyonun karşısına çıkarak, önüne atlar. Bu esnada Grubitz işaret edilen yeri açtığında ise daktilonun orada olmadığını görür. Dreyman hemen aşağıya iner ve Maria’ın son nefesine tanıklık eder, elbette Grubitz ve Wiesler’de hemen yanı başındadır. Daktilonun yerinde olmadığını gören Grubitz, artık iyice Wiesler’den şüphelenir ve elinde hiçbir kanıt olmamasından dolayı rütbesi düşürülüp, işi değiştirilir.

Berlin Duvarı’ının yıkılmasından sonra baskıcı rejimin bitmesi ile Dreyman araştırmaya koyularak, yaşadığı dönemi anlamaya çalışır. Elde ettiği bütün veriler ve işaretler kendisini, HGW XX/7 kod numaralı Wiesler’e götürür. Fakat o dönemde Wiesler artık posta dağıtıcı olarak hayatına devam etmekteydi. Yolda kendisini gören Dreyman, önce konuşmak için arabasından iner fakat, daha sonra ani bir kararla tekrar arabasına döner.

Dreyman’ın posterini bir kitapçının vitrininde gören Wiesler içeri girer ve kitabı almaya yönelir. “İyi Bir İnsan İçin Sonat” kitabını eline alan Wiesler, hemen önsözünde “HGW XX/7  Adanmıştır” mesajıyla karşılaşır.

Das Leben der Anderen : Başkalarının Hayatı Film Yorumu

Başta hiçbir anlam ifade etmeyen film birden bire sizi sarmaya başlıyor. Oldukça sakin gelişmesine rağmen iki saat boyunca hiç sıkılmadan izlediğimi söylemeliyim. Film çekim tekniği açısından dönemin ruhunu başarılı bir şekilde yansıtıyor. Filmde her unsur, filmin bütünlüğüne ve dönemin Doğu Almanya rejime gönderme yapmaktadır. Hiçbir şeyi aşırıya kaçmadan başarılı bir şekilde kompozisyon halinde sunan yönetmen Florian Henckel von Donnersmarck gerçekten bir baş yapıt hazırlamıştır. Başrol oyuncularına ise söylenecek kelime bulamıyorum. Başlangıcı, gelişmesi bir yana filmin son sahnesi gerçekten mükemmel bir şekilde kurgulanmış ve hazırlanmış. Bu son bitirici sahneye vurulmamak elde değil. Hak ettiği IMDb puanına sahip olduğunu söyleyebilirim. Hatta belki daha da yüksek olabilir. Filmi geç izlediğimi ve hayıflandığımı da belirtmek istiyorum. Bazı sahneleri çok az da olsa +18 içermektedir. Film ile ilgili düşüncelerinizi yorum yapmayı sakın unutmayın. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Das Leben der Anderen : Başkalarının Hayatı Film Oyuncuları

Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Ulrich Tukur, Thomas Thieme, Hans-Uwe Bauer, Volkmar Kleinert, Matthias Brenner, Charly Hübner, Herbert Knaup, Bastian Trost, Marie Gruber, Volker Michalowski, Werner Daehn, Martin Brambach.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş