Deha – Gifted

Mayıs 2017’de gösterime giren Amerikan yapımı Deha – Gifted Filmi’nin senaryosu Tom Flynn tarafından yazılırken, yönetmenliğini ise Marc Webb gerçekleştirmiştir. Başrollerinde Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan’ın yer aldığı Dram konulu film 101 dakika (1:41 dk) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 7,6’dır.

Deha – Gifted Film Konusu

Mary Adler (Mckenna Grace) yaşıtlarına oranla zeka yönünden çok üst düzey bir çocuktur. Dayısı Frank Adler (Chris Evans) ile birlikte yaşamaktadır. Ünlü bir matematikçi olan annesinin ölümünün ardından, dayısı tarafından velayet altına alınmıştır. Yaşıtlarından çok daha olgun davranması, dayısı Frank tarafından istenilmeyen bir durum olarak karşılanmakta ve normal çocuklar gibi zaman geçirmesini istemektedir. İlkokula başlamasıyla birlikte öğretmeni tarafından özel bir çocuk olduğu fark edilen Mary için, daha iyi okullar önerilmektedir. Fakat dayısı Mary’nin annesi gibi tüm hayatını matematiğe vermesini istememektedir. Bu yüzden gelen teklifleri reddederek Mary’nin normal bir okulda eğitimine devam etmesini istemektedir. Fakat Mary’nin anneannesi yani Frank’ın annesi, durumu fark ederek Mary’nin annesi gibi bir deha olduğunu ve gelecekte adını bilim dünyasına yazdırmasını istemektedir.

Mahkeme yolu ile Mary’i dayısı Frank’tan alarak koruyucu bir aileye verilmesi yönünde karar alınır. Fakat bu durum Frank ve Mary için oldukça zordur. Frank, Mary’i geri almak için annesinin, çözümünü tamamladığı ve Mary’in anneannesinin ölümünden sonra yayınlamasına söz verdirttiği problemin ıspatını, sözünden önce anneannesine teslim ederek Mary’i geri alır.

Deha – Gifted Film Yorumu

Filmde gerçekten duygusal sahnelere yer verilmektedir. Özellikle mahkeme bölümünde Mary’in babasının getirilmesi ve Mary’in babası hakkında düşünceleri, babasız büyüyen bir çocuk için gerçekten oldukça duygusal geçmektedir. Burada Mary’in oyunculuğu müthiştir. Buna karşılık Frank’ın Mary’i bir doğumhanenin önüne götürüp yeni doğmuş bir bebeğin ailede nasıl bir sevinç yaşattığı ve Mary’in ısrarla sonraki doğum sonuçlarını beklemek istemesi ve tanımadığı ailelerin doğum sevinçlerine ortak olması filmin en muhteşem sahnelerindendir.

Ayrıca filmde can alıcı bir diğer sahne ise Mary’in koruyucu aileye verilirken, Frank ile arasında geçen duygusal anlar oldukça başarılı bir şekilde işlenmiştir. Duygular şelale dersem yeridir 🙂 Tabi bunun dışında Mary oyunculukta müthiş bir iş çıkarmış. Gerçekten harika bir film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Deha – Gifted Film Oyuncuları

Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate, Michael Kendall Kaplan, John M. Jackson, Glenn Plummer, John Finn, Elizabeth Marvel, Candace B. Harris, Jon Sklaroff, Jona Xiao, Julie Ann Emery, Keir O’Donnell

Deha – Gifted Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş