Dijital Pazarlama Terimleri

Aynı dili konuşmak; iletişim sağlıklı yürümesi adına, karşılıklı anlaşabilmek ve karşımızdakini anlayabilmek önemlidir. Her sektörün olduğu gibi, gelişen dijital pazarlama alanının da kendine ait söylevleri bulunmaktadır. İster ajans çalışanı, ister şirket çalışanı yada freelancer çalışan olalım, işimizin sunumunu yaparken karşımızdakine işin söylemleriyle diyalog kurmak önemlidir. Her ne kadar dijital pazarlamanın terminolojisi İngilizce olsa bile, gerektiğinde Türkçe karşılıklarını kullanabiliriz. Elbette tamamının Türkçe’de birebir karşılığı bulunmayabiliyor.

Dijital Pazarlama zaman içerisinde kendi jargonunu (söylemlerini) oluşturarak anlaşılabilir düzeye erişecektir. Bazılarına aşina olsak bile, bazı söylemler ile ilk defa karşılaşabilirsiniz. Bu söylemler, web sitesi, reklam kampanyaları ve optimizasyon üzerine kurulu söylemlerdir.

Dijital Pazarlama Terimleri

Landing Page Nedir?

Landing Page yada Main Page olarak tarif edilebilir. İnternet sitesinin “Ana (Açılış) Sayfasını” temsil eder.

Hit Sayısı Nedir?

İnternet Sitesinin “Ziyaretçi Trafiğini” temsil eder. Anlık. günlük, aylık ve yıllık şeklinde tarif edilir. Hit (Ziyaretçi) sayınızın yüksek olması, internet sitenizin popülerliği açısından önemlidir.

Page Views Nedir?

Sayfa Görüntülenme sayısıdır. İnternet sitenizde yer alan sayfaların, kullanıcılar tarafından “Görüntülenme” (Okunma) sayısını ifade eder.

Keywords Nedir?

İnternet sitenizin meta kısmında yer alan, sitenin içeriğine dair kullanılan “Anahtar Kelimeleri” temsil eder. Aynı zamanda yayınlanan haber, yorum, makale, blog sayfalarında da konu ile alakalı arama motoru optimizasyonnu göre eklenen kelimelerdir.

Keyword Density Nedir?

“Anahtar Kelime Yoğunluğu”nu temsil eder. Kullanılacak anahtar kelimenin arama motoru optimizasyon yoğunluğunu ifade eder.

Keyword Rank Nedir?

“Anahtar Kelime Sıralaması” olarak ifade edebiliriz. Konu ile alakalı seçmiş olduğunuz anahtar kelimenin, diğer anahtar kelimelere göre sahip olduğu sıralamayı belirtir.

Pagerank Nedir?

İnternet sitelerinin sayısal değeridir. Global ve Türkiye (Ülkeye Göre) sıralamasını verir. PR olarak da yazılabilir. Pagerank‘ın yüksek olması, internet sitesinin içerik kalitesi, trafik yoğunluğunun ve referans bağlantıların sayısının yüksek olduğunu gösterir.

Backlink Nedir?

“Bağlantı”yı temsil eder. Bir sitenin, başka bir siteye bağlantı vermesidir. (Site üzerinde başka bir sitenin bağlantı adresini bulundurması) Referans bağlantı pozisyonundadır. Güçlü bir internet sitesinden alınan bir Backlink, yeni açılan bir internet sitesinin sıralamasını hızlıca yükseltecektir.

Bandwith Nedir?

“Bant Genişliği” olarak tarif edilebilir. İnternet sitesinin veri Alım-Gönderme hızıdır. Geniş Bandwith’e sahip internet siteleri aynı anda binlerce-milyonlarca kullanıcıya rahatlıkla gezinme imkanı sağlamaktadır. Örneğin, Facebook, Twitter gibi siteler sınırsız Bandwith genişliğine sahip sitelerdir.

Cache Nedir?

Google Chrome, Mozilla Firefox gibi browserlerın daha önce ziyaret edilmiş site verilerini hafızasında tutmasıdır. İkinci bir ziyarette, ilk ziyarete oranla daha hızlı açılmasını sağlar.

Content Nedir?

İçerik demektir. İnternet sitesinde yer alan yada sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılacak, Metin (Yazı), Video, Resim olarak sınıflandırılabilir.

Call To Action Nedir?

“Harekete Geçirmek” adına internet sitelerinde yer alan, Metin (Yazı), Video ve Fotoğraf veya Buton’lardır. Hemen ara! Hemen al! gibi.

SEO (Search Engine Optimisation) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu” olarak adlandırılır. Bir internet sitesinin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan optimizasyon (Uyarlama) tekniklerin tamamına denir.

Google Adsense Nedir?

Google ve internet sitesi yayıncıları arasında reklam yayınına yönelik gelir ortaklığı programıdır.

Google Adwords Nedir?

Reklamverenler tarafından, Google’ın Keywords “Anahtar Kelime” reklam altyapısını kullanan programın adıdır. Arama Ağı (Google Arama Sonuçları), Display (Yayıncı Sitelerde Görüntüleme), Video (Youtube) şeklindedir.

CPA (Cost Per Action) Nedir?

İşlem Başına Maliyet olarak adlandırılır. Reklam yayınına tıklayıp hizmet veren siteye eriştikten sonra, satış işlemi gerçekleşirse reklam yayını yapan siteye komisyon ödemesi yapılan gelir ortaklığıdır. Satış gerçekleşmezse ödeme yapılmaz.

CPC (Cost Per Click) Nedir?

Reklamverenlerin, arama sonuçlarından listelenmesi veya sosyal medya kanallarında yer alan reklamı ile bağlantının “Tıklama Başına” reklamverenden alınan ücretini temsil eder.

CPM (Cost Per Thousand) Nedir?

Reklamverenin, reklamının arama sonuçlarında yada sosyal medya kanallarında yer alan reklamının “Bin Gösterim Başına Maliyet”i olarak, bin kişiye gösterilmesi halinde reklamverenden alınan ücreti temsil eder.

CTR (Click Trough Rate) Nedir?

Reklamverenin, kullanıcılar tarafından tıklanma sayısının, kullanıcılara gösterim sayısının oranıdır. Yüzde(%) olarak değerlendirilir.

Pay Per Click (PPC) – Pay Per Lead (PPL) Nedir?

Reklam yayıncısının, kullanıcılar tarafından reklamların tıklanması sonucu, yayıncıya yapılacak  “Tıklama Başına Ödemeyi” temsil eder.

Click Tracking Nedir?

Tıklamaları izlemeyi temsil eder. Bir internet sitesinden referansla, başka bir internet sitesine ziyaretçi geçişini takip etmek üzere kullanılır.

Coversion Rate Nedir?

“Dönüşüm Oranı” olarak ifade edilir. Yüzde (%) olarak değerlendirilir. Örneğin; Tıklanmanın Satışa Dönüşmesi, Gösterimin Site Ziyaretçisine Dönüşüm oranı gibi…

Pop-Up Ads Nedir?

Bir internet sitesine ziyaret esnasında bir başka browser penceresinde açılan ve karşımıza çıkan “Patlayan” ifadesine sahip reklam modelidir.

Pre-Roll Ads Nedir?

Video reklam modellerinde kullanılan, video yayınına başlamadan önce reklamın gösterime girmesidir. “Yayın Öncesi” olarak ifade edilir.

Post-Roll Ads Nedir?

Video reklam modellerinde kullanılan, video yayınından sonra reklamın gösterime girmesidir. “Yayın Sonrası” olarak ifade edilir.

Banner Ads Nedir?

“Tabela Reklamlar” olarak ifade edilir. Genelde internet sitelerinin üst kısmında yer alır.

Publisher Nedir?

Yoğun bir kullanıcı trafiğine sahip internet sitesinin reklam yayıncısı olmasıdır. “Reklam Yayıncısı” olarak kısaltabiliriz.

Affiliate Ads Nedir?

“Gelir Ortaklığı” olarak tarif edilen reklam programıdır.

Ads Unit Nedir?

“Reklam Ünitesi” olarak ifade edilir. Bir internet sitesi içerisinde birden çok reklam ünitesi olabilir.

Ads Spending Nedir?

“Reklam Harcamaları” olarak ifade edilir. Belirli bir bütçe ile belirli bir süre içerisinde reklam maliyetlerinin tamamıdır.

Targeting Nedir?

“Hedefleme” olarak ifade edebiliriz. Bir reklam içeriğinin özelleştirilmiş bir hedef kitleye sunumudur. Yaş, Cinsiyet, Şehir gibi özelleştirmeleri içerir.

Responsive Design Nedir?

“Cevaplanabilir”, “Uyumlu” olarak ifade edebiliriz. Özellikle internet sitesi tasarımlarının; Bilgisayar, iPad, Mobil olarak özelleştirilebilir olması “Responsive” olarak değerlendirilir.

Gelişen ve büyüyen “Dijital Pazarlama” dünyasında keşfedilecek terimleri de bu başlık altında toplayacağımı da belirtmek istiyorum.

Faydalı olması dileğiyle 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş