Doğru Hashtag Kullanımı

Sosyal medyanın popüler olmasıyla birlikte hayatımıza giren #hashtag artık birçok sosyal medya kanalında kullanmakta. Facebook, Instagram, Youtube, Twitter gibi ana akım sosyal medya kanallarının vazgeçilmezi.

Konu başlıkları artık #hashtag olarak aranmakta, paylaşılan içerikler #hashtag kullanılarak paylaşılmakta. Daha fazla erişim, daha fazla beğeni ve ziyaret için elbette önemli bir anahtar konumunda. Tabi #hashtag kullanmak kadar doğru #hashtag kullanmak da önemli!

Doğru Hashtag Kullanımı

Peki hashtag kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? En fazla kaç hashtag kullanmalıyız? gibi sorular önem kazanıyor. Öncelikle hashtag kullanmadan önce, hangi hashtag’leri kullanacağımız belirlememiz gerekir, bu hashtagleri ilk defa kullanıyorsak mutlaka hashtag içeriğine bakmamız gerekir. Genel kategori hashtagleri herkes tarafından kullanılabilmektedir. Örn: #istanbul gibi yada #turkiye, #sosyalmedya gibi, burada önemli olan genel kategorilerin dışında hashtag kullanacaksak mutlaka içeriğe dikkat etmemiz.

Hashtag kullanmamızdaki amaç yapacağımız paylaşımdan daha fazla etkileşim almak. Bu anlamda mutlaka kategori belirtmemiz gerekir. Bir şirkete ait, herhangi bir ürünün pazarlama paylaşımını yapıyorsak; örn.: #pazarlama ardından pazarlamanın alt kategorisi olan ürün pazarlama #hashtagi olarak #ürün, sonrasında #markaadı ve #firmaadı şeklinde paylaşım yapabiliriz. ( #pazarlama #ürünadı #markaadın #firmaadına #ozelhashtag ) Çok fazla #hashtag kullanmamızın çok etkili olmayacağını belirtmek isterim.

Kendinize ait bir özel #hashtag oluşturmanız önemlidir. Yapacağınız paylaşımlarda bu özel #hashtag’i kullanmanız bir kütüphane içeriği yaratacaktır. Bu #hashtag ile ilgilenenlere daha fazla içerik sunabilecek, daha fazla etkileşim alabileceksiniz.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş