Dönüşüm

Dönüşüm kitabı pazarlamacı olan Gregor’un hikayesini anlatan Franz Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü olarak bilinmektedir. Hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer alan Dönüşüm kitabında Franz Kafka, Gregor’un birgün böceğe dönüşmesini konu edinmektir.

Dönüşüm Kitap Konusu

Zorlu ve yorucu geçen Gregor’un başarılı iş hayatı boyunca, ailesi ile ilişkilerinin düzenli gitmesi, ekonomik olarak herhangi bir sıkıntının yaşanmaması gibi durumlar söz konusu iken, hikaye Gregor’un bir gün bir böcek olarak uyanmasıyla başlıyor.

Kitabı okurken, Gregor ne zaman eski haline dönecek, gerçekten böcek mi, sonunda nasıl olacak diye çatladığım anlar elbette oldu. Kitapta geçen her unsur her öğe aslında dış dünya ile bağlantılı, hepsinin ayrı anlamları bulunuyor.

Kitap; Bir zamanlar, çalıştığı dönem boyunca insanların kendisine karşı olan tutumu ile başkalaşım geçirip, bir böceğe dönüştükten sonra insanların tutumu arasındaki farkı ortaya sermektedir Franz Kafka. Hiçbir işe yaramayan insanların; ailesi, çevresi tarafından nasıl göründüğü, nasıl karşılandığı ve tutumlarının nasıl olduğunu anlatmaktadır.

Evet, günün sonunda değerini kaybetmiş birinin artık bir böcek gibi fazlalık, bir haşere olduğunu ve ölmesinin mutluluk verdiği bir hikayedir Dönüşüm…

İş Bankası Kültür Yayınlarından okuduğum Franz Kafka Dönüşüm kitabı, üzerine gerçekten kafa yorulacak her unsuru irdeleyecek bir bakış açısıyla okunması gerektiğine inanıyorum…

Hoşça kalın 🙂

2 Yorumlar

  1. kıtabın gercekten pıskoloji yonunden acıklamasına bakıyordum .gerckten guzel bır acıklama olmus tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir