Dönüşüm

Dönüşüm kitabı pazarlamacı olan Gregor’un hikayesini anlatan Franz Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü olarak bilinmektedir. Hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer alan Dönüşüm kitabında Franz Kafka, Gregor’un birgün böceğe dönüşmesini konu edinmektir.

Dönüşüm Kitap Konusu

Zorlu ve yorucu geçen Gregor’un başarılı iş hayatı boyunca, ailesi ile ilişkilerinin düzenli gitmesi, ekonomik olarak herhangi bir sıkıntının yaşanmaması gibi durumlar söz konusu iken, hikaye Gregor’un bir gün bir böcek olarak uyanmasıyla başlıyor.

Kitabı okurken, Gregor ne zaman eski haline dönecek, gerçekten böcek mi, sonunda nasıl olacak diye çatladığım anlar elbette oldu. Kitapta geçen her unsur her öğe aslında dış dünya ile bağlantılı, hepsinin ayrı anlamları bulunuyor.

Kitap; Bir zamanlar, çalıştığı dönem boyunca insanların kendisine karşı olan tutumu ile başkalaşım geçirip, bir böceğe dönüştükten sonra insanların tutumu arasındaki farkı ortaya sermektedir Franz Kafka. Hiçbir işe yaramayan insanların; ailesi, çevresi tarafından nasıl göründüğü, nasıl karşılandığı ve tutumlarının nasıl olduğunu anlatmaktadır.

Evet, günün sonunda değerini kaybetmiş birinin artık bir böcek gibi fazlalık, bir haşere olduğunu ve ölmesinin mutluluk verdiği bir hikayedir Dönüşüm…

İş Bankası Kültür Yayınlarından okuduğum Franz Kafka Dönüşüm kitabı, üzerine gerçekten kafa yorulacak her unsuru irdeleyecek bir bakış açısıyla okunması gerektiğine inanıyorum…

Hoşça kalın 🙂

4 Yorum
 • Münşeat
  16:29h, 10 Mayıs 2019 Cevapla

  Güzel açıklama tebrikler

 • hilal tekin
  16:39h, 24 Şubat 2019 Cevapla

  ben gecenin yarısında okudum ve kendi kendime dedim acaba ben de mi böceğe dönüşeceğim…

 • gizem kartal
  18:13h, 30 Ocak 2018 Cevapla

  kıtabın gercekten pıskoloji yonunden acıklamasına bakıyordum .gerckten guzel bır acıklama olmus tesekkurler

Ne düşündüğünü bizimle paylaş