Dunkirk

Senaryosunu ve yönetmenliği Christopher Nolan’ın yaptığı, başrollerinde ise Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance yer aldığı Dram, Tarih ve Savaş konusu Dunkirk filmi Temmuz 2017 itibariyle gösterime girdi. 106 dakika (1:46st) süren filmin IMDB puanı ise 8.2’dir.

Dunkirk Film Konusu

İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman Ordusu, müttefik kuvvetlerin etrafını sarar. Kapana kısılmış gibi eli kolu bağlı olan müttefik kuvvetler Alman Ordusuna karşı varlık gösteremeyecek seviyeye gelmiş, hatta bu seviyeyi geçerek, askerleri tahliye etme yani kaçma pozisyonuna gelmiştir. Belçika, İngiliz İmparatorluğu ve Fransa, Almanların yoğun saldırıları sonucunda çaresiz bir şekilde kaçmaya başlamıştır. Fransa‘nın Dunkirk sahilinde geçen film, yaklaşık dörtyüz bin askerin tahliye edilmesini, daha doğrusu edilme çabasını konu almaktadır. İngiltere tarafından gönderilen savaş gemilerinin batırılması, uçakların girdiği it dalaşı, askerlerin yaşadığı psikoloji ve hayatta kalma mücadelesi filmin her saniyesinde başarılı bir şekilde sergileniyor. Tahliye için gönderilen her geminin batırılması üzerine, Winston Churchillin ülkedeki tüm tekneleri seferber etmesi ile başarıya ulaşıyor.

Dunkirk Film Yorumu

Film koskocaman ikinci dünya savaşı tarihinin bir bölümünü, belki de birkaç günlük yaşanmışlığını farklı bir gözden beyazperdeye aktarıyor. Bir yanda Almanları öven, diğer yanda müttefik kuvvetlerin başarısını anlatan filmler bir tarafta dursun, bu filmde izleyiciye bir askerin, belki de zavallı emir kulu bir askerin gözünden savaşı aktarıyor Christopher Nolan. Film başından sonuna dek bir bütünlük ve aynı heyecan içerisinde devam ediyor. Askerlerin hayatta kalma mücadelesinin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı konusu merak oluyor. Bir yanda batan savaş gemileri, diğer yandan pilotların birbiri ile girdiği it dalaşı heyecanı bir an olsun düşürmüyor. Film de özellikle hayatta kalmaya çalışan iki asker ön plana çıkıyor.

Yaptıkları her hamle sonrası hayatta kalma planları suya düşen askerler, tam kurtulduk derken bir başka senaryo içerisinde buluyor kendini. Savaş gemisine bindiklerinde, geminin torpido ile batırılması, teknenin içinde saklandıklarında, teknenin askerler tarafından kurşuna dizilmesi ve su almaya başlaması… gibi bir çok başarısız sonuç ile karşılaşmaktadırlar.

Günün sonunda İngiltere Krallığı‘nın istediği üzere askerler tahliye edilerek, savaş bölgesinden irili-ufaklı tekneler sayesinde uzaklaştırılıyor. Bunu bir hezimet olarak görmek gerekirken, askerlerini ölümden kurtarmanın başarısını yaşıyorlar. Hava-Deniz ve Kara üçgeninde soluksuz geçen film, ikinci dünya savaşı filmi sevenlerine farklı bir açıdan savaşın diğer yüzünü yansıtacaktır.

Dunkirk Film Oyuncuları

Fionn Whitehead, Damien Bonnard, Aneurin Barnard, Lee Armstrong, James Bloor, Barry Keoghan, Mark Rylance, Tom Glynn-Carney, Tom Hardy, Jack Lowden, Luke Thompson, Michel Biel, Constantin Balsan, Billy Howle, Mikey Collins

Dunkirk Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş