Platon ve Çocuk Eğitimi

Ağaç yaşken eğilir sözünden başlarsak eğer, insanın kişiliği ve karakterini oluşturan çocukluk dönemi için ardı ardına binlerce atasöz ve deyim sıralayabiliriz. Bu öylesine önemli bir konudur ki, tıp ki gömleğin düğmeleri gibi… En baştan yanlış iliklenen düğmeler sona kadar yanlış şekilde devam eder. İşte tam olarak burada Platon; çocuk eğitimine en baştan başlıyor… İyi-kötü, yalan-doğru sorularla çocuk eğitimin nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Platon’a Göre Çocuk Eğitimi

Platon’un “Devlet” kitabı baştan aşağıya insanlık olaylarını ele almaktadır ve elbette bu konular arasında çocuk eğitimi de yer almaktadır. Adimantus ile iyi-kötü, yalan-doğru çıkarımları yaparken insanın nasıl yetiştirildiğini konusuna geliniyor… Bundan sonrasını onlardan dinleyelim;


 • (Platon) İnsanları nasıl yetiştirdiğimizi düşünelim.

+(Adimantus) Evet bu şekilde yapmalıyız.


 • Tamam ama, bu nasıl bir eğitim olmalı? Yıllardır uygulanan eğitim şeklinden daha iyisini bulmamız zor olacak, değil mi? Bu eğitim şekli de bilindiği üzere, vücut için idman, ruh için müziktir.

+Evet öyledir.


 • Biz, bu işe öncelikle idman yerine, müzikle başlayacağız, değil mi?

+Elbette


 • Peki söyle bakalım, sana göre söz de müzikten sayılır mı?

+Tabii


 • Ve söz iki çeşit olur. Birincisi doğru, diğeri de yalan sözdür; değil mi?

+Doğru


 • Eğitim sırasında bu iki sözü de kullanmamız gerekiyor, fakat öncelik yalan olan sözdedir, değil mi?

+Nasıl? Ne söylediğini anlamıyorum, dedi.


 • Bilmez misin, çocuklara öncelikle masal anlatılır. Masallarda doğru şeyler anlatılsa da, anlatılanlar yalandır diyebiliriz. Küçük çocukları yetiştirirken önce idmanı değil, masalları kullanırız.

+Evet, öyledir, dedi.


 • Tamam işte benim söylediğim de bu. Öncelikli uğraş idman değil, müzik olmalı.

+Doğru! dedi.


 • Her ne yapıyorsan yap en önemli nokta başlangıcıdır. Bu, her şeyden çok genç ve körpe insanlar için geçerli bir durumdur; insanın tam anlamıyla biçimlendiği çağlar o çağlardır, gencin hangi kalıpta şekillenmesini istersen onu o kalıba rahatça sokabilirsin.

+Kuşkusuz!, dedi.


 • Öyleyse bu körpe çocuklar, alelade kişilerin uydurduğu masalları dinlemesi doğru mu? Büyüdüklerinde onların kalplerine, bizim istediğimiz fikirlere karşıt fikirlerin girmesine göz yumacak mıyız?

+Hayır


 • O zaman anlaşıldığı kadarıyla, öncelikle masalcıların üzerinde durmalıyız; güzel olanları kabul, çirkin masalları ise yasaklamalıyız. Dadı ve anaları küçük çocuklara bizce uygun olan masalları anlatmalarını sağlamalıyız. Bu masallarla çocukların bedenlerinden çok, ruhlarına biçim vermeleri yönünde onları ikna etmeliyiz. Bugün anlatılan masalların büyük bölümünü atmalı. O yaşlarda duyulanlar kolay kolay akıldan silinmez veya değişmez, nasıl duyulduysa o şekliyle kalır. Bu sebepten ötürü de çocukların ilk olarak duyacaklarının iyiliği işaret eden güzel masallar olmasına dikkat edilmeli.

Bir devletin temel unsurlarının başında çocuk eğitimi geldiğinin altını çizen Platon’un “Anonim Yayıncılık” tarafından yayınlanan “Devlet” kitabıyla detayları okuyabilir. Diğer konu başlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş