Eğitimde Marka Olmanın Ekonomik Etkileri

Eğitim kalitesinin artması sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı ilgilendiren bir durum. Büyük oranda bizi ilgilendiriyor elbette. Kalkınma, gelişme, refah, huzur gibi parametrelerin temelini oluşturuyor. Dünyayı ilgilendiren tarafları da mevcut, bu aynı zamanda bize para kazandıran bir durum.

Para kazanmanın şekillerine baktığımız zaman üç şekilde mümkün; ürün satmak, hizmet satmak, bağış almak. Bunlar dışında başka bir seçenek mevcut değil. Ülke olarak ürün üretiminde ne kadar başarılı(!) olduğumuz aşikar. Büyük oranda ithalata dayalı bir ekonomiye sahibiz.

Ürün satamıyorsak, hizmet satalım! 

Hizmet satma konusundaki yazgımız maalesef ürün satma ile eşdeğer. Hizmetten kastım Eğitim. Her yıl dünya sıralamasına giren üniversiteler açıklanır. Eğitim kaliteleri, AR-GE çalışmaları, bilim dallarındaki başarıları vs açıklanır. Ülkemizden bu listeye 500’üncü sıradan bir yada iki üniversite girmeyi başarır. 500 diye bir sıralama listesi zaten yok. Maksat başarısızlığı örtmek.

Peki neden önemli eğitim kalitesi? Dünyayı neden ilgilendiriyor? Ülkemize katkısı ne? 

Dünya üniversiteleri eğitim kalitesi konusunda birbiriyle yarışır hale geldi. Peki neden? Elbette bilimsel araştırmalar yapmak önemli, fakat aynı zamanda bunun ekonomik bir anlamı var. Nasıl mı? Hep birlikte bakalım.

Bugün dünyada en fazla yabancı öğrenciyi bünyesinde barındıran ülkelerin başında Amerika geliyor. 2014 yılı itibariyle yurtdışından kabul ettiği öğrenci sayısı 886.000’nın üzerinde. İkinci sıradaki İngiltere’de bu rakam 450.000 civarında, Almanya’da ise 301.000’ni aşmış durumda. Türkiye’de bu rakam 2015 itibariyle 72.000 dolaylarında.

Peki bu rakamlar ne ifade diyor?

Elbette para ifade ediyor, ekonomi ifade ediyor, başarı ifade ediyor. Başarı etkilerine değinmeden, ekonomik ve parasal ifadesine bakalım.

İngiltere’de yıllık okul harcı ortalama 9.000 sterlin, yurtdışından gelen öğrencilerin ekonomik katkısı; Üniversite gelirlerinin %30’unu karşılıyor. Bu öğrencilerin 73 Milyar Sterlin hacmi olan Hizmet sektörüne katkısı 10,7 Milyar sterlin ve hizmet sektörünün en önemli ve birinci sıradaki geliri konumunda. Bu rakamın yurtiçi hasılasına katkısı %2,8. Öğrencinin bu süre zarfında ülkesinden (ailesi yada burs) aldığı parayı bu rakama dahil etmiyoruz. Bu rakamla birlikte sonuç çok ciddi rakamlara ulaşmaktadır.

Almanya’da her 9 öğrenciden 1’i yurtdışından gelen yabancı öğrenci. 2014 yılında 301.000 olan yabancı öğrenci sayısının 2020 yılında 350.000’ine çıkartma hedefleri var. Almanya’da devlet üniversitelerinin yıllık 100-500 Euro arasında değişen harçlarını dahil etmezsek ortalama bir öğrencinin geçinmesi için 700 Euro’dan başlayan bir gelirinin olması gerekiyor. Yıllık tutarı yaklaşık 8.000 Euro. Tüm öğrencilerin katkısını düşünürsek bu rakam yıllık yaklaşık 2,4 Milyar Euro olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim gören akademisyenleri hesaba katmıyorum.

Peki bu rakamlar Türkiye’de nasıl?

2000 yılında 16.000 olan yabancı öğrenci sayısı 2015 itibariyle 72.000 seviyelerinde. Birinci sıradaki Amerika bu rakamın yaklaşık 10 katı öğrenci barındırdığını söyleyebiliriz. Bu 72.000 öğrencinin büyük bölümü Azerbeycan, Türkmenistan, Suriye gibi ülkelerden gelmektedir. Avrupa’dan gelen öğrenci sayısı en fazla Yunanistan’dan, 1.826. 

Yıllık üniversite harçlarını saymazsak ortalama ayda 1.000 TL harcadıklarını düşünürsek bu rakam yılda 12.000 TL eder. Tüm öğrencilerin Euro olarak toplam etkileri 288 Milyon Euro. Bu rakam yaklaşık Almanya’nın 10’da 1’i

Daha fazla rakamlarla kafanızı bunaltmak istemiyorum. Anlatmak istediğim, eğitimde marka olmanın ülkelere ekonomik olarak sağladığı katkıların küçümsenmemesi gerektiği. Ar-Ge, bilimsel araştırmalar, deneyler, kobaylar gibi başarılarının dışında, ekonomik başarıları da göz ardı edilmemeli.

Elbette, ülkelerin saygın üniversitelere sahip olması, bu üniversitelerin eğitim ve ekonomik başarıları ülkenin dinamikleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş