Elser – Hitler’e Suikast

Elser – Hitler’e Suikast filmi 2015 Yapımı olan 13 Minutes olarak da bilinmektedir. Filmin yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel yaparken, başrolde Christian Friedel ( Georg Elser ) oynamaktadır. BiyografiDram konulu Elser filmi 114 dakika (1:54 st) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 7.0’dır.

Elser

Elser – Hitler’e Suikast Film Konusu

Film Naziler’in Almanya’da baskın olduğu dönemde geçmektedir. O dönemde yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu alan film Georg Elser’in hayatını beyazperdeye aktarmıştır. II. Dünya Savaşı döneminde Nazi Partisinin uygulamalarının oldukça yoğun ve baskıcı sonuçları karşısında tek başına planladığı suikast girişimi ve sonrasını anlatıyor. Suikast planını gerçekleştirip, İsviçre’ye kaçmak üzere iken yakalanmasıyla başlıyor herşey.

Nazi Partisi lider Adolf Hitler‘in konuşma yapacağı salona bomba düzeneği yerleştiren, fakat konuşmanın erken bitmesi sonucu suikastın başarısız olmasıyla sonuçlanıyor. Konuşmanın 13 dakika erken bitmesi tüm planları alt-üst ediyor. Nazi Subayları tarafından yakalanıp, türlü türlü işkencelere maruz kalıyor. Bu suikasti tek başına gerçekleştireceğine inanmayan subaylar, üzerinde denenmedik yöntem bırakmıyorlar. Sonunda işkencelere dayanamayıp ise suikast planını anlatmaya ikna oluyor.

Elser

Film, suikast öncesi ve suikast anında gidip geliyor. Suikast planını hayata geçirmeden önceki düşünceleri, neden suikast planını gerçekleştirmek istediği ve başarısız geçen suikast planından sonraki anlarını aktarıyor beyazperdeye. 13 Dakika farkla tarihi değiştirmeyi son anda başaramamasına rağmen, suikast girişimiyle tarih sayfalarındaki yerini almıştır.

Elser – Hitler’e Suikast Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş