En İyi 10 Seyahat Rehberi – Gezi Blogu

Türkiye’nin en iyi seyahat rehberleri ve gezi bloglarını sizlerin beğenisine sunuyorum. Çoğunu bilmeme rağmen, açıkçası bilmediklerim de hatırı sayılır şekilde fazla. Listeyi sizler de incelediğinizde, ki bu dünya ile iç içe olmanız halinde bol bol tanıdıklarla karşılaşacaksınız. Öncelikle şunu belirtmeden geçmeyeceğim. Listenen siteler benim yada bir başkasının zevkine göre değil, tamamen bağımsız bir şekilde eklenmiştir. Yani ben şunu daha iyi biliyordum dediğiniz kişi belki listede yer bile bulamamıştır. Bu yüzden sonra kimse gücenmesin, alınmasın. Peki bu liste neye göre, kime göre düzenlendi, hazırlandı?

Öncelikle size kısaca Alexa’dan bahsetmek istiyorum. Alexa bir internet sitesini; farklı parametreler ile değerlendirip tüm dünya ve ülkeye göre sıralayan analitik bir site. Temelde bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor. Bunlar; bir internet sitesi ziyaretçisinin ortalama sitede geçirdiği süre, sitede ortalama gezdiği sayfa sayısı, sitelerin arama motorlarından gelen ziyaretçi oranı ve backlink (referans bağlantı) sayısı. Bu başlıkları ilk kez duymuş olanlar için Alexa ve Backlink ile ilgili detaylı yazımı okuyabilirler.

Site tamamen bağımsız ve belirli bağımsız kriterler çerçevesinde değerlendirme yapıyor. Bu sıralama elbette stabil değil, sürekli değişken. Yukarda bahsetmiş olduğum kriterler sıralamaların belirleyicileri. Ben de bu değerlendirmeler neticesinde listeye giren ilk 10 siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yalnız şöyle bir durum söz konusu; Alexa bu siteleri iki başlık altında toplamaktadır. Biri “Gezi Notları ve Anıları” diğeri ise “Gezi Rehberleri” şeklinde. Yani elimde iki liste var. Listeler büyük oranda birbirine benzemektedir. Bu yüzden liste iki isimden oluşacak. Elbette herkesin kendi gönlünün birincisi de mevcuttur. Şimdi gel gelelim listemize.

En İyi 10 Seyahat Rehberi – Gezi Blogu

 

#1
gezimanya.com
yoldaolmak.com
#2
bizevdeyokuz.com
cokgezenadam.com
#3
gezipgordum.com
celebialper.com
#4
birhayalinpesinde.com
gezi-yorum.net
#5
gezilmesigerekenyerler.com
yolgunlukleri.net
#6
gezievreni.com
cokokuyancokgezen.com
#7
kesfetsek.com
gezenanne.com
#8
oitheblog.com
rotasizseyyah.com
#9
uzakrota.com
dunyabenimevim.net
#10
supergezginler.com
gezgincift.com

 

Elbette liste istenilirse daha da uzatılabilir. Fakat top 10 listesi her zaman iyidir. Eminim listede olmayıp çok kaliteli seyahat gezi içerikleri üretenler de mevcuttur. Yorum olarak paylaşırsanız hepimiz faydalanmış oluruz. Gizli cevherleri tanımak isteriz. Şimdiden gezip, gören, deneyimleyen, paylaşan herkese teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir