Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli (İngilizcesi : The Shawshank Redemption) Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı 1994 yapımı 162 Dk. (2:42 Saat) süren muhteşem bir Amerikan dram filmidir. IMDB : 9,3

Esaretin Bedeli Filmi - The Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli Film Konusu

Filmde Tim Robbins; Andy, Morgan Freeman ise Red ismiyle yer alıyor. Andy masum olduğunu iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürmesi sonucu Shawshank Devlet Cezaevinde 2 kez müebbet hapse çarptırılıyor. Andy ve Red hapishane günlerinde birbiri ile çok iyi arkadaşlık ilişkisi kurmaya başlar.

Red, her ne kadar Andy’nin hapishane şartlarına karşı çabuk pes edeceğini düşünse de, Andy ise oldukça dirençli çıkmıştır. Red’in dışardan birçok şeyi getirebilmesi üzerine Andy, kendisinden taşları şekillendirmek için küçük bir çekiç istemektedir.

Bankacı olan Andy, bir gardiyanın vergi ödememesi konusunda çıkışı ile hapishanede iyi günleri başlamıştır. Bir süre sonra hapishane müdürünün tüm vergi belgelerini hep Andy düzenlemektedir. Hapishanede sohbet ettiği herkese umudu aşılamaya çalışan, mahkumiyet hayatından bir nebze uzaklaşıp özgür gibi hissetmelerini hep istemektedir.

Red ise Andy’nin sürekli hayaller kurmasını ve umutlu konuşmalarına pek aldırmamaktadır. Film içerisinde her konuşmasında, hapishaneden sonraki yaşantısıyla ilgili ipuçları veren Andy’nin, yoklama sonucunda hücresinde olmaması ile bütün ipuçları birleşerek, filmin maksimum keyif verdiği an’a erişiliyor.

Bilgi ve Zeka’nın Önemi

Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum ki Andy, hapishanede karşısına çıkan her zorluktan öğrendiği bilgi ve zekasını birleştirerek kurtulmuştur. Film, hayatta bilginin değeri ve zekanın paha biçilemez olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır benim için.

Gerek özel gerekse iş yaşamımızda bilgiye ulaşmak, bilgiyi kullanacak zekayı ön plana çıkarmak karşılaşacağımız tüm zorlukların üstesinden gelmesine yeterli olacaktır.

Esaretin Bedeli Filmi - The Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli Film Oyuncuları

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oynamaktadır. Filmde rol alan diğer oyuncular ise; Bob Gunton, Clancy Brown, William Sadler, Gil Bellows, James Whitmore.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş