FlixBus ile Seyahat

Artık otobüs mü kaldı dediğinizi duyar gibiyim ama durun, bu başka bir şey 🙂 Ülkemiz de her ne kadar uçakla seyahat etmek daha cazip gelse de (Uzun yolculuk sürelerini göz önüne alırsak, katlanılacak gibi değil doğrusu) Avrupa’da birbirine komşu olan ülkeler arasında hala sıklıkla tren ve otobüs kullanılmaktadır. Benim de ilk kez deneyimim oldu. Paris‘ten Brüksel’e otobüsle geçmek fikri aklıma geldi ve ben de sizler gibi öncesinde araştırma yapma gereksimi duydum. Hangi şirketten bilet almalıyım, otobüs nereden kalkacak, beni nerede bırakacak vs. gibi birçok soru aklımda yer edindi. Fakat FlixBus ile karşılaşınca ve hakkında yazılan yorumlara bakınca aslında çok da endişe etmemen gerektiği hissi içimi kapladı.

FlixBus’tan Bilet Almak ve Seyahat Etmek

Aslında düşündüğümden fazlası ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Tıpkı bir havayolu şirketi gibi sistemi oturtmuşlar. GooglePlay yada AppleStore’dan FlixBus uygulamasını indirerek giriş yapıyorsunuz. Tanımlayacağını kredi kartı ile dilediğiniz seyahat biletini rahatlıkla alabiliyorsunuz. Dilerseniz uygulama yüklemeden bilgisayar ortamında internet sitesi üzerinden de alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu bilgilerinizi taşıyan karekod. Bilet satın alma işlemi gerçekleştikten sonra sizin ve seyahat bilgilerinizi içeren bir karekod oluşturuluyor. Eğer mobil olarak uygulama üzerinden biletinizi aldıysanız, biletlerim bölümünden seyahat edeceğiniz seferi tıklayarak karekodu muavin yada kaptana göstererek okutmalarını sağlıyorsunuz. Bilgisayar ortamından aldıysanız, mailinizi açarak yada kağıt çıktı üzerinde bulunan karekodu okutarak otobüse binebiliyorsunuz. Bilet bilgilerinde otobüsün kalkacağı terminal adresi ve konumu mevcut. Navigasyon yardımı ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kalkış saatinden önce otobüsün önünde olmanız çok önemli. Çünkü otobüs saati dolar-dolmaz kalkıyor ve biletiniz yanıyor maalesef. Erkenden gitmenizin de bir mantığı yok çünkü otobüsler yaklaşık 15-20 dakika önce giriş yapıp, yolcuları alıp ayrılıyor. Bileti okuttuktan sonra otobüste herhangi bir koltuğa oturabiliyorsunuz, bizdeki gibi koltuk numarası yok.

Benim seyahatim esnasında herhangi bir problemle karşılaşmadım. Otobüs saatinde kalkıp, yaklaşık olarak saatinde varış noktasına ulaştı. Bu yolculuğuma istinaden Berlin‘den Prag‘a geçişimi de yine FlixBus aracılığıyla gerçekleştirdim. Sonuç olarak yine memnun kaldım. Ekonomik olması en önemli kriter iken (Paris-Brüksel 10 Euro, Berlin-Prag 25 Euro), herhangi bir problemle karşılaşmamak ise daha keyifliydi. Kesinlikle tavsiye ederim. Hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde FlixBus ile seyahat etmek mümkün. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim 🙂

Edit : Eklemeyi unuttuğum bir konuyu daha belirtmek istiyorum. Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz otobüslerin kimisinde telefonunuzu yada laptop’unuzu şarj etmek için elektrik prizi bulunurken, bazılarında bulunmayabiliyor. Ayrıca Paris-Brüksel seyahatimde hızı oldukça iyi olan wi-fi bağlantısını sınırsız kullanabilirken, Berlin-Prag seyahatimde ise sınırlandırılmıştı. Şarj ve Sınırsız internet şans işi 🙂

Edit – 2 : Paris’ten Berlin’e yapmayı planladığım seyahatte, otobüsün 3 saat rötar yapması üzerine bir yıl içerisinde kullanılmak şartıyla tek yön ücretsiz yolculuk hakkı tanıdıklarını eklemek istiyorum. (29.01.2018)

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş