Bir Köpeğin Araştırmaları

Liseden biliriz ki; ister bir makale olsun ister kompozisyon olsun isterse kitap olsun belirli bir düzene göre ilerler. Bunlar giriş, gelişme ve sonuç üçlüsü şeklindedir. Yani girişte olayı anlatmak yada altyapı hazırlamak, ki bu okuyucuyu kitaba hazırlama adına önemlidir. Gelişme kısmında sebepleri ve olayları aktarmak, Sonuç kısmında ise olayı finalize etmek gerekir. Kötü adam ölür, fakir kız mutlu olur vs. tatlıya bağlanır.

Gel gelelim ki Franz Kafka tüm bunların dışında kalan bir yazar daha önce kendisini deneyimlediğim Dönüşüm kitabından bilirim. Anlayana kadar çatlamıştım diyebilirim. İnsan okuduğu kitabı anlamaz mı? Oldu bi kere, napalım? Aslında bu kitaptan sonra kısmen tövbeli gibiydim ama önyargılı da olmak istemedim. Gidip Bir Köpeğin Araştırmaları adlı kitabını da satın aldım. Yayınevine göre akıcı bir dille kaleme alınmış ama, bir de bana sorun 🙂

Bir Köpeğin Araştırmaları Kitap Konusu

Tıpkı Dönüşüm Kitabında olduğu gibi bu kitapta da Franz Kafka olayları arka arkaya sıralamış, bir köpeğin gözünden bir başka köpeği ve yaşadıklarını anlatmaya çalışmış. Aslında bugün itibariyle orta yaş ve ilerisinde olan bir çok insanın yaşadığı/yaşayabileceği hislere tercüman olmuş. İnsanı, yaşadıklarını, toplumu; kendine has üslubuyla bir köpeğin gözünden bir başka köpeğin yaşantısını aktararak gerçekleştiriyor. Bu bahsetmiş olduğum yaşlarda, insanın yaşadıkları ve elde ettiği tecrübeleri göz önüne alarak topluma, çevresindeki insanlara ve yaşamaya karşı duyduğu güvensizlik, isteksizlik ve bir yalnız kalma serüvenini anlatıyor. “Bıktım artık herkesten ve her şeyden” cümlesinin kitaplaşmış halidir. Her şey üst üste gelince artık dayanamayıp bir inzivaya çekilme duruşunu anlatmış.

Keyifle okumanız dileğiyle… 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş