Google’nin Arama Mantığı

Bir çoğumuz internet ortamında herhangi bir bilgiye başvururken en çok kullandığımız arama motorlarının başında gelmektedir Google. Elbette sadece Google değil, bunun yanında Yandex, Bing gibi arama motorları da vardır. Tabi Google ile aramızdaki samimiyet dolayı sık kullananlar arasında yer almaktadır 🙂 Tabi burada şunu belirtmeliyim ki, yabancı kaynaklara ulaşma açısından Google ile biraz zorluk çektiğimi belirtmek istiyorum. Çünkü bağlantı IP numarasının giriş yaptığı ülkeye göre Google anasayfasını optimize ettiğinden dolayı Türkiye’den veya giriş yapılan ülkedeki sonuçları ön planda öneriyor. Bu anlamda Yandex ve Bing’i de sık olmazsa da kullandığım oluyor. Diğer arama motorları da farklı algoritmalar kullanmasına rağmen Google ile ortak noktaları oldukça fazla. Peki Google arama sonuçlarını nasıl listeliyor, arama mantığı yada algoritmasını hangi kriterler belirliyor? Hep birlikte göz atalım.

Google’nin Arama Mantığı

#1 Domain (Alan Adı)

Kullandığınız domain adının arama sonuçlarına etkisi 2000’li yıllara oranla azaltılmış durumda. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Şöyle ki; Daha önceki arama motoru optimizasyonlarında domain adının önemi büyüktü, fakat bu önem günümüzde artık o kadar önemli bir kriter değil. Peki neden bir kriter değildir? Örnek verecek olursam; Google’da “Haber” diye arama yapıldığında Cumhuriyet, Milliyet, Sözcü, Hürriyet gibi içerisinde “Haber” kelimesini barındırmayan domainlerin listelendiğini göreceksiniz. Domain önemsiz değil ama güçlü bir optimizasyon ile bunun üstesinden gelinebilir. Burada özellikle şu konunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Boş domain adı bulmak oldukça güç hatta imkansız hale geldi diyebiliriz, satın almaya kalkarsak sadece domain için çok fazla paranın cebimizden çıkacağı aşikar. Günümüzde işletmeler veya markalar, isim belirlemeden önce artık domainin alınıp alınmadığına bakarak karar veriyor.

#2 Title (Sayfa Başlığı)

Yazdığımız makale veya haberin browser üzerinde yer alan “Title” diye adlandırılan bölümünde yer alan ifadeler Google’ın arama mantığına göre anlam kazanıyor. Google arama sonuçlarını listelerken “Title” bölümünde geçen ifadeleri sonuca anlamlı hale getirerek listeleme yapıyor. Bu yüzden seçilen “Title” (Bu genelde makale yada haber başlığı ile aynı oluyor, olması lazım) makale yada haber içeriğini kapsaması gerekmektedir. Genel söylemler yerine spesifikleştirilmiş yani daraltılmış söylemler kullanmak önemlidir.

#3 URL (Bağlantı Adresi)

Bağlantı adresi yayınladığınız haber, makale yada yazının domain adından sonra gelen kısmıdır. Örneğin bu yazı için; http://www.halukekinci.com/googlenin-arama-mantigi-seo-2017 şeklinde bağlantı URL’si kullanmışım. “Title”a ek olarak “SEO” ve “2017” içeriyor. Bu sorgulanabilecek “Google Arama Mantığı”, “Google Arama Mantığı 2017” “Google SEO 2017” sonuçlarında listelenmemi sağlaması için bir ek.

Şimdi ilk üç maddeyi toparlayacak olursak; Domain adım (www.halukekinci.com) bu yazının ön sayfalarda listelenmesi için uygun gibi görünmüyor. Çünkü domain adımda “Google” yada “GoogleArama” yada “GoogleAramaMotoru” geçmiyor. Kendi adım 🙂 Title alanına baktığımızda “Google’nin Arama Mantığı” olarak haber başlığı kullanmışım, üçüncü aşama olan URL’de is yine “/googlenin-arama-mantigi-2017″ şeklinde bağlantı adresi kullandım. İlk üç maddeden iki madde birbirini tamamlıyor. İş burada bitmiyor. Şimdi diğer maddelere göz atalım.

#4 Heads (Başlıklar)

Burada “Heads” olarak bahsettiğimiz kriter; yayınlanacak olan haber, makale yada yazı metninin içerisinde “Başlık” olarak geçmektedir. Yani yayınınızı tek düze baştan sona kadar başlıksız yapamayacağımızı anlatıyor. Elbette yayınlanacak metin kısa ise bunda problem yok ama, yayınlanacak metin uzun ise alt başlıklar “Heads” kullanmamız gerekiyor. Burada “Google’nin Arama Mantığı” başlığı ana başlık iken; #1, #2, #3 diye sıraladığım başlıklar alt başlıklardır. Neden önemli? Örneğin “Googlenin Arama Mantığı Domain” şeklinde yapılacak bir aramada, “Domain” “Title” “URL” ve “Heads”ın birbiri ile uyumlu olmaları gerekmektedir. “Heads”leri kodlayarak yada uyumlu kodlar ile Google’a tanıtmamız gerekiyor. Daha bitmedi 🙂

#5 Keywords (Anahtar Kelimeler)

Anahtar kelimeler; sitenin arka planında yer alan Meta değerleridir. Google sayfa sıralaması yaptığında ilk dört maddenin yanında, kullanılan anahtar kelimelerini de ölçümlemektedir. Bu yazı metni için örnek verecek olursak; Google, Yandex, Bing, Arama, Optimizasyon, Mantık, Algoritma şeklinde belirleyebiliriz. Siz de yayınlayacağınız içeriğe göre “Keywords”larınızı belirleyebilirsiniz.

#6 Tags (Etiketler)

Birçok internet sitesinde karşılaştığım en büyük hataların başında gelmektedir. “Etiket Bulutu” tabir edilen yerlerde yada yazıların altında yer alan “Etiketler” kısmıyla sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Orada yer alan etiketlerin, örneğin bu yazı için; #google #arama #domain #tags #heads vs. olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde kullanılan Tags’ler sadece sayfayı/yazıyı kategorize ediyor. Yani arama motoruna etkisi sıfır! “#Domain” yazayım da sayfam ilk sırada çıksın diye beklemeyin. Yukarda belirttiğim “Keywords” kısmını karıştıran var. Bunun yerine Google girdiğinizde “Google’nin Arama” yazdığınızda, Google size öneri olarak birkaç arama sorgusu sunacaktır. “Google’nin Arama Mantığı”, “Google’nin Arama Algoritması” gibi çok aranan önerileri karşınıza getirecektir. Aynı zamanda kullanıcıların benzer aramalarını, arama yaptıktan sonra birinci sayfanın hemen altında göreceksiniz. “İlgili Aramalar” diye Google zaten büyük bir tüyo veriyor 😉 Yazınızın içeriğine göre birkaç arama yaparak elde edeceğiniz sonuçları “Tags” kısmına ekleyerek, arama sonuçlarında doğru yerde olmanıza yardımcı olacaktır.

#7 Description (Açıklama)

“Description” site içerisinde yer alan sayfa veya yazıya ait Meta değeridir. “Keywords” gibi site arka planında yer alır. “Açıklama” kısmı Google’da arama sonuç sayfasında her sonucun altında yer alan kısa açıklamaları içeriyor. Sayfanın veya yazının özeti olarak değerlendirebiliriz. Yukarıda bahsetmiş olduğum kriterler ile uyumlu kelimeleri içermesi önemlidir.

#8 Altyazı

Bu “Altyazı” söylemini karıştırmamanız için yazdım. Burada kastettiğim şey yazı yada haberinize resim eklediğinizde, resmin “Title” kısmına, Sayfa Başlığı (#2) olan “Title” eklemeniz. Bu sayede eklediğiniz resimleri Google’ın metin olarak okumasına olanak tanıyacağız. Google onun resim olduğunu biliyor, resmin haber veya makaleye ait olduğunu “Title”dan okuyarak sonuçlandırıyor. Anlamlandırıyor.

#9 Link Title (Köprü Etiketi)

Yazınız içerisinde yer alan “Link”lere “Etiket” vermeniz (Bkz. #11 Backlink) Google’nin “Link” ve “Etiket” kombinasyonunu sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; #12’inci konu başlığı olarak Backlink’i açıklıyorum. “Backlink” olarak verdiğim bağlantıya “Title” olarak “Backlink Nedir?” yazmışım (mouse ile üzerine gelince çıkar). Burada hem ihtiyaç halinde, yani Backlink’i bilmeyenler için yönlendirme yaparken, hem de Google tarafından yapılacak “Backlink Nedir?” sorgulamasında Link-Title kombinasyonu gerçekleştiriyorum.

Belirtilen dokuz başlığı yaptınız ve hala siteniz hedeflediğiniz gibi ön sayfalarda listelenmiyor yada ziyaretçi almıyor diye düşünüyorsanız. Teknik kriterlerin dışındaki kriterlere bakalım şimdi.

#10 Ziyaretçi Trafiği

İnternet sitenizi kurdunuz ve artık Google’da listelenmesini ve insanların size ulaşmasını bekliyorsunuz. Bir süreliğine bu mümkün olabilir. İlerleyen süreçlerde ise durum tam tersini gösterebilir. Çünkü Google artık sadece yukarıda belirlenen kriterle bakmıyor. Ziyaretçi yoğunluğu olan siteleri ön planda gösteriyor. Çünkü çok fazla ziyaretçi çeken internet sitelerinin doğruluk puanı yükseliyor ve doğru sonuç olarak gösterilmeye başlanıyor. Konunun başında “Haber” olarak arattığımız örneği verebiliriz. “Haber” olarak aratırken “Milliyet”in çıkması gibi. “Milliyet” ilk altı kriteri yerine getirerek optimizasyonu sağlamış, ziyaretçileri ile bunu sağlamlaştırmıştır. Ziyaretçi trafiği için sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz. Yada okumaya devam edelim 🙂

#11 Sitede Geçirilen Süre

Google’nin son dönem kriterlerinden biridir. Örneğin “Haber” kelimesinde arama yapıldığında “Milliyet” listeleniyor. Bağlantıyı tıklayıp bir baktınız ki içerde haber dışında başka herşey var, ne yapıyorsunuz? Siteyi terk ediyorsunuz. Bu nedenle sitede geçirilen süre kısaldığı için Google, kullanıcıların aradığı “Haber” içeriğine ulaşamadığını düşünerek sıralamayı düşürüyor. Bu anlamda son dönem internet sitelerinde kullanıcıları sitede daha fazla süre tutmak için özellikle “Galeri” sayfaları düzenleniyor. “Video” içerikler ekleniyor gibi gibi, kullanıcının sayfada geçirdiği sürenin uzatılması sağlanıyor.

#12 Backlink (Referans Bağlantı)

Örneğin; şuan sitemde yayınladığım herhangi bir yazı Google’da belirli arama sonucu sayfalarında listeleniyor. Fakat benim ziyaretçisi çok fazla olan, “Milliyet” gibi bir internet sitesine “Backlink” yani “Referans Bağlantı” olarak kendi sitemi ekliyorum. Yani “Milliyet”in internet sitesinin herhangi bir yerinde siteme link verdiriyorum. “Milliyet”in Google listeleme puanı yüksek olduğu için bana referans oluyor ve sitemde bulunan konu başlıklarıyla ilgili aramalarda Google bu referansıma istinaden beni daha ön sayfalarda göstermeye başlıyor. Tabi “Milliyet”e Backlink verdirecek kadar bütçem yok, ama sizin varsa birşey diyemem 🙂 “Milliyet” yerine belki de tanıdığınız, Google puanı yüksek olan başka bir site de olabilir. Ne kadar çok “Baclink” sahibiyseniz, yani sitenize ne kadar çok atıfta bulunulursa o derece yüksek sıralamaya sahip olursunuz. (Yüksek Kaliteli Backlink)

 #13 Responsive (Duyarlılık)

Google son yaptığı optimizasyon değişikliğiyle mobil cihazlar üzerinden kullanıcı aramalarında internet sitesi mobile uyumlu olan siteleri ön sıralarda göstermeye başladı. Bu anlamda sitenizin mobil aramalarda ön sıralarda listelenmesi için mutlaka “Responsive Design” yani mobil, tablet gibi cihazlara duyarlı tasarımlar sahip olması gerekiyor. Masaüstü aramalarında sonuç değiştiren kriter değildir.

#14 Güncelleme

Google tüm internette gezinerek siteleri analiz ediyor. Tüm sayfaları listeliyor. Title, heads, tags, keywords, vs kriterlere bakıyor. Bunun dışında Google’ın değerlendirdiği bir diğer konu ise, internet sitesinin güncel olması. Güncellikten kastettiğim; internet sitesinin yaşıyor olması, güncellenmesi, yenilenmesi… yani değişikliklerin mevcut olması. Renk, yazı tipi, gibi değişiklikler değil tabi. Yeni bir sayfa, içerik, eklenmesinden bahsediyorum.

#14+1 Site Yükleme Hızı

İnternet sitenizin açılması süresi yani “Site Hızı” da önemli konular arasında yer almaktadır. Yavaş açılan sayfalar kullanıcılar henüz siteye giriş yapmadan kapatılmaya sebep olmaktadır. Yani herhangi bir konuda arama yapan kullanıcının karşısına çıkıp kullanıcı sitenizi tıkladığında sayfanızın geç açılması, kullanıcının kaçmasına sebep olacaktır. Bu da sitenizin Google tarafından negatif değerlendirilmesi ile sonuçlanacaktır. Bu anlamda internet sitenizin tasarımını gerçekleştirirken yüklenme süresinin olabildiğince kısa olmasına (maksimum 3-4 saniyede açılmalı) dikkat edin.

Google ilk olarak sitenize belirli bir tarihte giriş yaparak sitenizi indexler, bir süre sonra tekrar gelir ( zaman aralığını bilmiyorum ) sitenizi indexlerken, sitenin güncellenip güncellenmediğine de bakar. İnternet siteniz Google’un ilk ziyaretindeki gibi aynıysa, bir sonraki ziyaretini daha ileri bir tarihe erteler. Zaten sitede değişiklik yok diye daha geç gelir. Fakat sitenizde değişiklik var ise üçüncü ziyaretini daha kısa süre içerisinde gerçekleştirir. Siteniz sürekli güncellenen, değişen veya eklemeler yaptığınız bir site ise Google ziyaret süreleri kısalacak ve daha fazla indexlenme elde etmiş olacaksınız. Google popüler sitelere gün içerisinde defalarca girerek indexleme yapar (Örn. Facebook)

Yukarıda açıklamaya çalıştığım teknik kriterleri yerine getirerek, internet sitenizin Google’da daha ön sıralarda listelenmesini sağlayabilirsiniz. Konunun temel ve basit mantığını özetlemem gerekirse; Siz olsanız herhangi bir şehrin en işlek yerinde lezzetten yoksun bir restoranı mı? Yoksa en ücra köşesinde lezzetiyle ün yapmış ocakbaşını mı tercih edersiniz? En ücrada bile olsanız lezzetli içerikleriniz varsa, Google gelir sizi bulur 🙂

Faydalı olması ümidiyle…

2 Yorum
  • gokhan
    14:40h, 22 Mayıs 2018 Cevapla

    teşekkürler bilgi için

Ne düşündüğünü bizimle paylaş