“Hayır” Demenin Dayanılmaz Hafifliği

Bir yağ markası, bir egzersiz biçimi değil, zayıflama formülü ise hiç değil! Hayır demek aslında kişinin yaşam standardını yükselten bir diyet biçimi, davranış şekli veya formülü olarak açıklayabiliriz.

Çok mu evet diyorsunuz? Herkesin istediğini yapmaya mı çalışıyorsunuz? Kimsenin gönlü kalmasın mı istiyorsunuz? Hayır deyin ve kurtulun!

İster iş yaşamında olsun, ister özel yaşamda hayır demek büyük bir marifet aslında, ve büyük bir güç! Kimlere kolaylıkla hayır diyebiliyoruz? Elbette hiç tanımadığımız insanlara… Hiçbir beklentimiz veya bir daha karşımıza çıkmama garantisi olan insanlara…

Söz konusu iş yaşamı yada özel yaşam olunca “Hayır” sözcüğünü büyük oranda lügatımızdan çıkartıyoruz.

Neden bu kadar zordur “hayır” diyebilmek?

  • Karşımızdakinin isteklerine, taleplerine “hayır” diyemememiz, o kişiyi reddetmek, geri çevirmek anlamına geldiğinden,
  • “Hayır” demenin, ilişkileri zedelemesinden korktuğumuzdan, belki de ilişkileri bitireceği endişesini ve kaygısını taşımamızdan,
  • İyi geçinmek, iyi olmak, mutlu etmek ve sevilmenin “hayır” demekten geçtiğini düşünmekten,
  • Ne zaman ve nerede “hayır” diyeceğimizi bilemediğimizden.

“Hayır” diyememek omuzlarımızda büyük bir yük, yapmak istemediğimiz davranışları sergilememiz, sevmediğimiz yerlere gitmemiz ve bunun gibi birçok faaliyeti karşımıza çıkarır. Bunun yanı sıra çoğunlukla zaman kaybı! Esasında programlı yaşamadığımızdan / yaşayamadığımızdan dolayıdır ki, başkalarının tekliflerini reddedeceğimiz haklı nedenlerimizin olmayışı bizi “Evet” demeye zorluyor. Bir program dahilinde yaşamak yada yaşamasak bile böyle olduğunu karşımızdakini hissettirmek veyahut bu teklifleri karşımıza çıkaracak davranışlara set örmek bizi “hayır” deme lüksüne kavuşturacakır. Kesinlikle “hayır” demek büyük bir lüks 🙂

Kendi dümeninizi elinizde tuttuğunuz sürece bu lüksün keyfini çıkarabilir, “hayır” demenin dayanılmaz hafifliğini yaşayabilirsiniz.

Zamansız gelen misafiri geri çevirememek, iş arkadaşı tarafından verilen dosyayı bir sonraki güne hazırlamak, arkadaşların anlamsız tekliflerini reddedememek gibi birçok aktiviteyi üstlenerek zamansızlık içerisinde boğulur, dertsiz başımıza dert açarız…

“Hayır” demek daha gerçekçi olmanızı sağlar, zamanınızın değerli olduğunu ortaya koyar, önceliklerinizin daha önem arzettiğini gösterir. Başkalarının talepleri değil, isteğin tamamen sizden gelmesini öğretir.

Peki Nasıl “Hayır” Diyebiliriz?

Direkt olarak “hayır” demeniz toplulumuz tarafından hoş karşılanmayacağını hepimiz biliyoruz. Bunun yerine “hayır”ı ima eden cümleler kurabiliriz 😉 Bu, söylemlerimizi rahatlatacaktır. Ters yada irrite eden bir durum oluşturmaksızın karşımızdakine “hayır” dememizi sağlayacaktır.

-Benden ……….. yapmamı istiyorsun

+Ancak bu işi daha iyi yapacak birini bulmasın, çünkü …….. işi bitiremeyebilirim/yapamayabilirim. Bu da senin/sizin için zarar/vakit kaybına neden olacaktır.

+Bu işi yapmak için zaman ayırmak gerekir ve şuan için böyle bir zamanım yok. Yapmam gerekenler ciddi şekilde zamanımı alıyor.

+Bu işe en erken 1 hafta / 1 ay / 1 yıl içerisinde başlayabilirim. Bu zaman dilimi de senin için çok geç olacak.

+Bu konu ile kesin bilgiye sahip değilim, daha profesyonel birini bulmak gerekiyor.

+Yapmadığım birşey, daha önce de bu taleplerle karşı karşıya kaldım maalesef yardımcı olamadım. Bu davranış bende kötü bir psikoloji yaratıyor.

+Daha önce böyle bir iş / gün için başkasına söz verdim, iptal edersem çok ayıp olacak.

+Keşke daha önce haberim olsaydı yardımcı olabilirdim ama, şuan böyle bir imkanım yok.

+Şuan önümde yapmam gereken işlerim var, erken biteceğini sanmıyorum.

Bu senaryoları çoğaltabilir, “hayır” demek egzersizlerini bir başınıza yapabilir ve ihtiyaç anında devreye koyabilirsiniz.

“Hayır” demek bize ne kazandırıyor, neden önemlidir diye soracak olursak, yaşam konforunuzu arttıracak en büyük aktivitelerin başında geliyor. Karşınızdakine “hayır” demek kendi sınırlarınızı oluşturmanız ve kendi yönetiminizi elinize almanız anlamını taşıyor.

“Hayır” demenin dayanılmaz hafifliği yaşamanız dileğiyle  🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş