Hostel Nedir?

Hostel ‘i yurtdışına ilk kez tek başıma seyahatim esnasında deneyimlemiştim. O zamana kadar henüz hiçbir fikrim yoktu hosteller hakkında, nasıl bir yer, güvenilir mi, sorun yaşar mıyım vb. gibi birçok soru oluşmuştu kafamda. Belki bir çoğunuz biliyordur  hostelleri ama, henüz hosteller ile tanışmamış olanlar da elbette mevcut diye düşünüyorum. Çevremde karşılaştığım en sık sorulardan biridir: “Kalma işini nasıl hallettin?” sorusu. Hostel diyorum, “O nedir?, Nasıl Bir Yerdir?” sorularının ardı arkası kesilmiyor. “Pansiyon gibi” diyorum, “Yatakhane” diyorum. Dilim döndüğünce açıklamaya çalışıyorum ama, yeterli gelmiyor. Bu yüzden baştan aşağıya Hostel’i tanımlamaya çalıştım.

Hostel Nedir?

Hostel Nedir?

Hosteller turizmde konaklamanın ilk halkasının oluşturuyor diyebilirim. Birinci basamak konaklama seçeneği olarak açıklayabiliriz. Beş yıldızlı otellerin pahalılığı, yalnızlığı, sessizliği, samimiyetsizliğinin aksine; oldukça ekonomik konaklayabileceğiniz, yeni insanlarla tanışabileceğiniz, sıcacık samimi ortamını özleyebileceğiniz tesislerdir. Hosteller yıldız içermezler, yani bir yıldızları bile yoktur ama konaklamalarımın favorisidir.

Hosteller genelde; düşük bütçeli seyahat edenler, yalnız gezenler, öğrenciler için konaklama imkanı sağlayan tesislerdir. Seyahatlerin büyük giderinin konaklamaya ayrıldığını göz önünde bulundurursak, ekonomik konaklamanın ne kadar önemli olduğunu söyleyebilirim. Çünkü seyahatte en az vakit geçirilen yerlerin başında konaklanan tesisler gelmektedir. Konaklamaya verilecek parayla, daha fazla seyahat, eğlence, müze gezisi vs. deneyimi elde edilebilir. Yok “Ben de para çok” diyorsanız, orasını bilemem 🙂

Hostellerin temel çalışma mantığı oda kiralamanın dışında yatak kiralaması şeklindedir. Bu yataklar bazen iki kişilik bir odanın yatağı olabildiği gibi, sekiz veya daha fazla kişinin aynı odada kaldığı bir yatak da olabilir. Bazı hosteller erkek-kadın ayrımına giderken, bazıları ise (genelde bu seçenek fazla) karma yatakhaneye sahip. Askeri usulden ziyade daha çok üniversitelerin yurtları gibi düşünülebilir. Genelde ranza sistemi olabiliyor. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Yirmidört kişilik odada kaldığımı söylersem korkmayın hemen 🙂 Çünkü böyle yerlerde (genelde) konaklayan kişilerin rahatlığı da düşünülüyor. Yani kimse kimsenin üstünde uyumuyor veya rahatsız etmiyor. Işıklar en geç gece onikide (odanın durumuna göre) kapatılırken, insanlar sessizliğe ve diğerlerini rahatsız etmemek adına dikkatli davranıyorlar.

Hostel Nedir?

Hostel Fiyatları Ne Kadardır?

Hosteller de tıpkı otel rezervasyonu mantığı ile çalışırlar, yani çok erkenden rezervasyon yaptırmanız halinde oldukça ekonomik fiyata konaklayabildiğiniz gibi, bir kaç saat öncesinde rezervasyon yaparsanız, normal fiyatının üzerinde para ödeyebilirsiniz. Konaklamanızı bir plana göre yaparsanız oldukça ekonomik konaklayabilirsiniz. Örneğin; (deneyimlere göre konuşuyorum elbette) Avrupa’da ortalama hostel fiyatları 7 Euro – 10 Euro arasında başlayarak 23 Euro – 25 Euro arasında değişebilmektedir. Bu fiyatların altına yada daha üzerine çıkan fiyatla karşılaşmadım. Elbette yukarıda bahsettiğim gibi önceden rezervasyon yapmanız önemlidir. Bu fiyatlara bazen kahvaltı dahil olabilmektedir.

Hostel Nedir?

Hostel Rezervasyonu Nasıl Yapabilirim?

Yurtdışı seyahatlerimin tamamında rezervasyon için booking.com ‘un uygulamasını kullanıyorum. Hostellerin konumu, konaklayanların yorumu ve en önemlisi ziyaretçi puanına dikkat ediyorum. Bazı hosteller, konaklayanların deneyimlerine göre dört-beş yıldızlı otellerin sundukları hizmetin, konforun üzerine çıkabiliyor. Booking.com’da belirli bir konaklama sayısından sonra “Genius” etiketi kazanabilir ve bununla %10 Genius indirim avantajını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca rezervasyonlarda, hostele varınca ücretsiz hoş geldin içeceği de mevcut 🙂 Elbette bunun dışında diğer uygulamaları da kullanabilirsiniz. Booking.com uygulaması ile rezervasyonu gerçekleştirip, hostele vardığımda ödeme gerçekleştirdiğimi de belirtmek istiyorum. Hostelin önceden belirttiği şartlarda ücretsiz iptal etme hakkına da sahibim. Yani rezervasyon yaptım diye, kalmak zorunda değilim. Bazılarına göre 24 saat, bazılarına göre 48 saat önceden ücretsiz iptal seçeneği mevcut. Rezervasyon yaparken dikkat edin. Konaklamayı tamamladıktan sonra deneyimlerinizi, karşılaştığınız pozitif yada varsa negatif durumları booking.com uygulamasında oylayabilirsiniz. Hostellere giriş saati genelde 14:00-15:00 olmakla birlikte çıkış saatleri de 10:00-11:00’dir.

Hostel Nedir?

Hostel’de Neler Var?

Hostel’de günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok şey mevcut, ama illa fön makinası da istiyorum derseniz olamayabiliyor. Yada bir fön makinasını birden fazla kişi kullanıyor olabilir 🙂 Hostel odalarında kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap size verilirken (genelde kilidi yoktur ve mutlaka yanınızda dolap kilidi bulundurun), bazılarında aynı oda içerisinde yada aynı katta bulunan banyolar mevcut (genelde aynı oda içerisindedir). Yatacağınız yatak önceden temiz ve hazır bir şekilde sizi bekliyor olacaktır. Temizlik konusunda pimpirikliyseniz, yorumlarda temizlik konusuna dikkat edin.

Hostellerde mutfağı olanlar da mevcut. “Kendi yemeğimi kendim yapmak istiyorum” diyenlerdenseniz hostelin size sunduğu hizmetlerde mutfak seçeneğinin olup olmadığını kontrol edin, çünkü hepsinde olmayabiliyor. Var olanlarda herşey mevcut olup, sadece yapmak istediğiniz yemeğin malzemesini alıp mutfakta yer almanız yeterli 🙂

Bizi hayata bağlayan, olmazsa olmazların başında internet gelmektedir 🙂 Kaldığım hostellerin tamamında ücretsiz internet hizmeti mevcut. Elbette hız konusunda bazen problem yaşanabiliyor.

Hostellerin en çok sevdiğim yerlerinin başında ortak alanları gelmektedir. En güzel tarafı dünyanın herhangi bir ülkesinden gelen bir başka kişiyle tanışmaya fırsat vermektedir. Bilgisayar başında vakit geçirenler, bilardo oynayanlar, sohbet edenler, deneyimlerini aktaranlar vs vs. hostelin imkanlarına göre birlikte zaman geçirenler… hostel cemaatinin toplanma yeridir ortak alanlar. Burada tanışıp konaklanan şehri birlikte keşfedenler de var.

Hostel Nedir?

Kısacası hostel candır 🙂 Hostel konaklamasıyla ilgili aklıma gelenleri açıklamaya çalıştım, belki unuttuğum veya kaçırdığım noktalar olmuştur. Varsa sorularınız yada eklemek istedikleriniz, belirtirseniz sevinirim 🙂

Keyifli konaklamalar diliyorum…

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş