Hundstage – Cehennem Sıcağı

Hundstage – Cehennem Sıcağı; Yönetmenliğini Ulrich Seidl‘ın yaptığı 2001 yapımı Dram filmidir. Başrollerinde Maria Hofstätter, Christine Jirku ve Viktor Hennemann’ın yer aldığı Film 121 dakika (2:01 st) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 7.1’dir.

Hundstage – Cehennem Sıcağı Film Konusu

Hundstage; Halk arasında cehennem sıcaklarının geçtiği yılın en sıcak dönemlerine denilmektedir. Bu dönem genellikle Temmuz’un son haftası başlayarak, Ağustos’un son haftasına kadar sürmektedir. Paradise Liebe, Paradise Hoffnung ve Paradise Glaube filmlerinin yönetmeni olan Ulrich Seidl’ın kendine has belgesel formatında çekilen film, tamamında olduğu gibi iki farklı durumu ortaya koymaktadır. Genç-yaşlı, hayat-ölüm, inanç-inançsızlık gibi… Paradise serisinde olayın her bir kahramanı için ayrı ayrı film çeken yönetmen, bu filmde birden fazla olayı yani karakteri aynı film içerisinde buluşturmuş. 18 yaş ve üzerine hitap eden film, rahatsızlık boyutunda sahneler içermektedir.

Her filminde olduğu gibi bu filminde de Viyana’yı baş köşeye oturtan yönetmen; filmde sıcaklığın artmasıyla birlikte, bireyler arasında ilişkinin nasıl değiştiğini göstermektedir. Esasen bu değişikliği Cehennem Sıcakları ile bağdaştırmaktadır. Sıkıntı, tembellik, aşk, alkol, şiddet… hepsi bir arada bu filmde.

Hundstage – Cehennem Sıcağı Film Yorumu

Yönetmen Seidl, diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de aynı çekim formatında, izleyicisini olayların akışı ile bütünleştirmektedir. Bunu gerçekten başarıyor. Ortalama her filmi iki saat süren yönetmenin, izleyicinin sıkılmama özelliğini, filme dahil olmasını çözmüş olduğuna inanıyorum. Tıpkı diğer filmlerinde olduğu gibi, bu filmde de dış dünyada pek karşılaşmadığımız ama “evet dünyada böyle şeyler de” oluyor dediğimiz konuları, aslında perdenin arkasını yine cüretkar bir şekilde ele almış. Her filmi ortalama olarak 18+ statüsündedir ve bence zaten esrarengiz olan da orasıdır. Herşey doğal ve olağan ilerliyor. Sizi uçurumdan düşüren bir sonuç yok. Amerikayı keşfetmiyorsunuz ama tezatlığın yaşanmışlıklar ve yaşantıların normal ve olağan olduğunu, bir başka açıdan bakarsak sarsıtıcı ve korkunç olduğunu anlatmak çalışıyor.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum. Düşüncenizi paylaşmayın sakın unutmayın. Hoşçakalın 🙂

Hundstage – Cehennem Sıcağı Film Oyuncuları

Maria Hofstätter, Alfred Mrva, Erich Finsches, Gerti Lehner, Franziska Weisz, Rene Wanko, Claudia Martini, Victor Rathbone, Christian Bakonyi, Christine Jirku, Viktor Hennemann, Georg Friedrich, Ingeborg Wehofer, Leopold Schlol, Silvia Piglmann

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş