Ase’nin Dramı ve İki Hayat

İki Hayat Filmi (Zwei Leben) 2012 yılında gösterime girmiş Almanya-Norveç ortak yapımı olan bir Dram filmidir. Yönetmenliği Georg Maas ve Judith Kaufmann (Yrd.Yönetmen) yaptığı filmin başrollerinde Juliane Köhler, Liv Ullmann ve Sven Nordin yer almaktadır. 97 dakika (1:37st) süren filmin IMDB puanı ise 7.1’dir.

İki Hayat Film Konusu

Katrine, 1990 yılında Berlin Duvarı‘nın yıkılmasından önce Batı Almanya’da büyümüş bir savaş çocuğudur. Savaş dönemindeki çocuklar ailelerinden alınıp, bir başka koruyucu aile yada yetiştirme gibi yurtlara bırakılır. Fakat aynı döneme denk gelen ve savaş çocuğu olan Ase de bu durumdan muzdariptir. Aynı zamanda bir ajan olan Katrine, kendini Ase’nin yerine koyar ve ajanlık faaliyetlerine devam eder. Norveçli bir avukatın savaş dönemi çocukları ile ilgili davayı takip etmesiyle olaylar gelişir. Bir mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan Katrine, aslında Ase’nin ifadeleri ile kısmen sorguya çekilir. tüm olayların açığa çıkacağını anlayan Ajan Dairesi, Katrine’nin ülkeyi terk edip Küba’ya gitmesini istemesiyle Film son bulur. Nitekim bu talep karşısında ailesinden ayrılmak istemeyen Katrine, aslında Ase’nin annesi aradığı dönemde öldürüldüğünü ve onun yerine geçtiğini anlatır. Sonrasında ise polise teslim olmaya giderken, yolda kaza geçirerek ölür.

İki Hayat Film Yorumu

İki Hayat (Zwei Leben) film yorumu olarak şunu söyleyebilirim ki, ilk başlarda ağır ilerleyen bir senaryoya sahip. Filmin sonunu hazırlamak için bunu yapmaları da gerekiyormuş diye düşündüm. Nitekim filmin asıl hikayesi sonlara doğru anlaşılıyor. Bu yaklaşık film bitmeden 10 dakika gibi bir zaman zarfında gerçekleşiyor. Özellikle Ase’nin annesini arama azmi, kaçış hikayesi ve öldürülmesi gerçekten filmin dram özelliğini üst noktaya taşıyor. İlk başlarda pek anlaşılmayan senaryosu ile bitişi müthiş olan bir film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Film ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın. Hoşçakalın.

İki Hayat Film Oyuncuları

Juliane Köhler, Liv Ullmann, Sven Nordin, Julia Bache-Wiig, Ken Duken, Rainer Bock, Thomas Lawinky, Klara Manzel, Vicky Krieps, Dennis Storhøi, Ursula Werner, Jürgen Rißmann, Ralf Dittrich, Christian Steyer, Ellen Brigitte Winthe

İki Hayat Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş