Import – Export

Import – Export Filmi 2007 yılında gösterimi girmiş ve Yönetmen Ulrich Seidl‘ın imzasını taşımaktadır. 141 dakika (2:21 st) süren film dram konulu olup, başrollerinde Ekateryna Rak, Lidiya Oleksandrivna Savka ve Oksana Ivanivna Sklyarenko yer almaktadır. IMDB puanı 7.1 olan film, 2007 yılında Cannes Film Festivali ve Erivan Uluslararası Film Festivali , 2008 yılında ise IndieLisboa Uluslararası Bağımsız Film Festivallerinde ödüle layık görülmüştür.

Import – Export Film Konusu

Yönetmen Ulrich Seidl’ın klasik doğu-batı, iyi-kötü, genç-yaşlı, umut-çaresizlik temalı filmleri arasında yer alan Import-Export, tıpkı daha önceki filmleri olan; Paradies Liebe – Cennet AşkParadies Hoffnung – Cennet UmutParadies Glaube – Cennet İnanç ve Hundstage – Cehennem Sıcağı ile benzer çarpıcı konuları işlemektedir. Film Ukraynalı bir hemşirenin daha iyi bir yaşam için batıya yani Avusturya’ya yerleşme ve yaşama isteğini bu yolda onu bekleyen zorlukları anlatırken, öte yandan yaşadığı problemler ile Avusturya’dan ayrılıp doğuya (Ukrayna) gitmek zorunda kalan işsiz güvenlikçinin yaşadıkları beyaz perdeye aktarılmış. Elbette film; içerisinde kavga, gürültü, alkol, cinsellik barındırmaktadır. Ulrich Seidl’ın klasikleşmiş metaları arasında yer almaktadırlar. Nitekim bu toplumlarda sıklıkla bu durumlar ile karşılaşılmaktadır.

Import – Export Film Yorumu

Ulrich Seidl her zaman ki gibi belgeselci olma yönünü burada da beyaz perdeye başarıyla aktarmış. Seidl’ın tüm filmleri hemen hemen iki saat ve üzerinde sürmektedir. Nitekim buna rağmen dökümanter özelliği sayesinde film sıkmadan rahatlıkla ilerlemektedir. Filme bakacak olursak hemşire Olga’nın, ekonomik problemlerden dolayı bebeğini, annesini ve ülkesini terk etmesi oldukça dramatiktir. Kendi ülkesinde, ekonomik problemleri aşmak için her türlü fırsatını değerlendiren Olga, maalesef başarılı olamamıştır. Avusturya’da kendisini bekleyen zorluklar da cabasıdır. Nitekim çalıştığı hastanede ölmek üzere olan yaşlı bir hastanın kendisinden hoşlanmasını ve kendisini Olga için, Avusturya vizesi olarak gören yaşlı hastanın son gün ölmesi büyük bir fırsatın kaçırılması anlamına gelmektedir. Evet. Ölmek üzere olan hastanın Avusturya vizesi olarak görülmesi… Şuan bile tüm Avrupa’da yaşlı kadın ve erkekler bu pozisyonda yer alıyor, yıllardan beridir…

Diğer yandan Avusturya’da işsiz ve meteliksiz bir güvenlikçi olan (yada bodyguard) Paul’un artık ülkesinde yaşayamadığı ve ekonomik problemleri yüzünden ülkeyi terkederek, kendisini Ukrayna’da bulması film diğer dramatik yönüdür. İki uç hayatta yaşananlar birbirine oldukça benzer, sonu dramdır. Aynı hayatı süren milyonlarca kişinin olduğundan emin olabilirsiniz.

Film iki saati aşkın sürmesine rağmen, sıkılmadan kendini izlettiriyor. Unutmadan belirtmeliyim ki film çok fazla 18+ sahnelerini içermektedir. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum. Filmle ilgili yorumunu mutlaka paylaşın, hoşçakalın.

Import – Export Film Oyuncuları

Ekateryna Rak, Natalya Baranova, Miloslava Kubkova, Natalja Epureanu, Gerhard Komarek, Herta Wonesch, Petra Morzé, Lisa Hubbauer, Ronald Volny, Paul Hofmann

Import – Export Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş