Instagram Story Hikayesi

Facebook‘un Instagram’ı satın alması ve bunu başarıyla yönetmesi su götüremez bir gerçek. Özellikle getirdiği her yenilik ile en büyük rakibi olan Snapchat ile arasındaki mesafe her geçen gün artmaktadır. Instagram’ın performans raporlarına bakıldığında da Snapchat ile rekabette büyük başarı sergilemekte. Hatta artık rakip olarak da görmüyor diyebiliriz. Özellikle Instagram Story yani Instagram Hikayeleri ile büyük bir trend yakalamış durumda. Klasik fotoğraf paylaşımından ziyade Instagram Story’leri yani hikayeleri de büyük bir ilgi uyandırmaktadır. Gün içerisinde 2 yada 3 fotoğraftan sonra yapılan paylaşımlar takip edilenler açısında rahatsızlık uyandırma yada bu yöne meyletmeleri konusunda kritik olsa da, hikayelerde böyle bir durum söz konusu olmayabiliyor. Bir günlüğüne yani 24 saat sonra otomatik olarak silinen hikayeler genelde kullanıcıların gün içerisinde yaşadıkları takipçileriyle paylaşmak için kullanılıyor. Elbette bu paylaşımları merak edenler, ilgiyle takip edenler gibi, paylaşımlarının daha fazla kişiye ulaşmasını isteyenler de mevcut. Bu anlamda Instagram Story yani Hikayelerin paylaşılması konusundaki bazı noktaları soru-cevap şeklinde yazmak istedim.

Instagram Story (Hikayesi) Nedir?

Kullanıcıların gün içerisinde yapmış oldukları ve 24 saat sonra otomatik olarak silinen paylaşımlara denir. Story’ler fotoğraf yada video şeklinde paylaşılmaktadır.

Instagram Story (Hikayesi) Nasıl İzlenir?

Instagram uygulamanızı çalıştırdığınızda, anasayfadaki bölümün üst kısmında başta siz olmak üzere story paylaşan kullanıcıların profil resimlerini görürsünüz. Profil resminin etrafı renkli olan kullanıcıların üzerine basarak paylaşmış oldukları story’leri izleyebilirsiniz. İzledikten sonra profil resminin etrafındaki rengin kaybolduğunu farkedeceksiniz. Bu kullanıcı yeni bir story eklediğinde tekrar profil resminin etrafı renkli hale gelecektir.

Instagram Story (Hikayesi) Nasıl Kullanılır? Nasıl Eklenir?

Instagram Story Hikaye

Instagram uygulamanızı çalıştırdıktan sonra, ana sayfada sol üst köşede profil resminizin bulunduğu ve üzerinde küçük bir artı işaretinin olduğu yere basarak instagram story bölümüne geçmiş olursunuz.

Sol ortada bulunan beyaz yuvarlak alana tıklayarak fotoğraf çekebilir veya uzun basarak 10 saniyelik veya daha kısa video kaydı yapabilirsiniz. Bu “Normal” çekim seçeneğidir. “Canlı” seçeneğinde sizi takip eden kullanıcılara yönelik canlı yayın yapabilirsiniz, “Boomerang” çok kısa çekilen bir video kaydını 5 saniye boyunca tekrarlı şekilde paylaşabilirsiniz, “Süperzoom” seçeneğiyle ses efektli zoom yapabileceğiniz 10 saniyelik videolar paylaşabilirsiniz, “Rewind” seçeneğiyle, çektiğiniz videonun geriye sarılımını 10 saniyelik videolar şeklinde paylaşabilirsiniz, “Eller Serbest” seçeneği ile telefonu daha rahat kullanmak adına, sadece bir kez basarak 10 saniye veya daha kısa videolar kaydetmenizi sağlamaktadır.

Telefon hafızasında yani galeride kayıtlı, 24 saat içerisinde çektiğiniz fotoğraf yada videoyu paylaşmak isterseniz “Story” kısmına geçtikten sonra ekranı aşağıya doğru çekerek, son 24 saatte çekilmiş, eklenmiş video ve fotoğraflarınıza ulaşabilir, seçtiğinizi “ileri” diyerek paylaşabilirsiniz. 24 saat boyunca takipçilerinizle paylaşılacak bu story, süresi bittiğinde otomatik olarak silinecektir.

Instagram Story (Hikayesi) Fotoğraf ve Video Ölçüsü Nedir?

Yatay yada dikey olarak çektiğiniz fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilir yada bilgisayar ortamında hazırlamış olduğunuz bir grafik-tasarım yada video klip çalışmanızı story olarak ekleyebilirsiniz. Bunun için hazırlayacağınız görselin yada video ölçülerinin 9/16 (Dikey) yada 16/9 (Yatay) oranında olması gerekmektedir. Bu orana ulaşmak için 900/1600 (Dikey) yada 1600/900 (Yatak) piksellerde bilgisayar ortamında çalışmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız çalışmaları telefonunuza aktararak, instagramda story olarak takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Instagram Story (Hikayesine) Konum Ekleme

Instagram Story Hikaye

Instagram Story’de fotoğraf çektikten yada video kaydettikten sonra konum eklemek isterseniz, sağ üst tarafta üç tane küçük işaretin olduğunu göreceksiniz. “Aa” olana basarsanız; fotoğrafın yada videonun üzerine yazı eklersiniz, ortadaki kalem işaretine basarsanız şekil çizebilirsiniz, en baştaki etikete tıklarsanız “Konum” ekleme seçeneğini görürsünüz. “Konum” seçeneğine basarak (telefonun konum servislerini açmayı unutmayın) fotoğraf yada videoya konum eklemiş olursunuz. Bunun dışında hava sıcaklığı için derece ekleyebilir yada diğer çıkartma ve etiketleri kullanabilirsiniz.

Instagram Story (Hikayesine) Nasıl Link Verilir?

Instagram hikayelerinize, takipçilerinizle paylaşacağınız veya onları yönlendireceğiniz internet sitesi bağlantıları (link) ekleyebilirsiniz. Yalnız bu özellik şuan sadece belirli kullanıcılar için aktif olduğundan tüm kullanıcılar bu özellikten maalesef faydalanamıyor.

Instagram Story (Hikayesi) Bakanlar – Görüntüleyenler

Instagram Story Hikaye

Instagram’da Story paylaştıktan sonra, anasayfada profil fotoğrafınızın üzerindeki artı işaretinin kalktığını ve fotoğrafınızın bir daire içerisinde olduğunu göreceksiniz. Profil resminize tıklayarak paylaşmış olduğunuz hikayeyi izleyebilir, sol alt tarafta kaç kişinin izlediğini görebilirsiniz. Sol alt taraftaki sayılara basarak story’leri kimlerin izlediğini öğrenebilirsiniz.

Instagram’da paylaştığınız story’nin daha fazla kişi tarafından izlenmesini istiyorsanız; “Boomerang” yada “Video” olarak paylaşım yapıp “Konum” eklemeniz size yardımcı olacaktır. Fotoğraf üzerine eklenen konumlar diğer kullanıcılara izletilmemektedir. Konum eklerken, şehir seçmeniz daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlayacaktır. Yani konum olarak “Cafe”, “Restoran” yada “Otel” konumu seçmek yerine İstanbul, Ankara, İzmir yada paylaşım yaptığınız şehrin konumunu eklemeniz çok daha fazla etkili olacak ve daha fazla kişi tarafından izlenecektir.

Paylaştıktan sonra story’de sol alt tarafta göreceğiniz sayıların üzerine tıkladığınızda, sizi takip edenlerin dışında ekmiş olduğunuz konumdan da story’inizi izleyenlerin olduğunu göreceksiniz. Buradaki kötü durum ise, sadece konum olarak kaç kişinin izlediğini görebiliyor olmanız. Yani kullanıcı olarak maalesef göstermiyor.

 

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş