Instagram’da Pazarlama Stratejisi

Her geçen gün artan popülaritesi ile sosyal medyanın gözde uygulaması olan Instagram‘da başarılı pazarlama sonuçları almak kendi elimizde. Elbette bu işi gerçekten çok iyi yapanlar mevcut yanı sıra çuvallayanlar da var. Başarılı pazarlama stratejisi ile gönderi etkileşiminizi arttırır, kullanıcı erişiminizi maksimize edebilirsiniz.

İster işletmeniz olsun isterse kişisel hesabınız olsun, paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken temel noktalar var. Bu noktalar hesabınızı daha ileriye taşıyacak popülaritesini arttıracak noktalardır. Herşey paylaşım yapmaktan ibaret değil dikkat edilecek noktalara birlikte bakalım.

Öncelikle biyografi alanınız takipçilerinizi karşılayan ve ilk izlenimi veren en önemli alandır. Dikkat edilmesi gereken hususlar, profil fotoğrafı olarak ana görselinizi kullanmanız. İşletme olarak logonuz, kişisel olarak sizi ön plana çıkaran fotoğraf. Faaliyet gösterdiğiniz sektördeki rolünüzü anlatın, kişisel olarak kendinizden bahsedin ve ilgi alanlarınızdan. Anahtar kelimeler kullanmanız arama sonuçlarında ön planda çıkmanıza yardımcı olacaktır. Varsa kişisel internet siteniz veya kuruluşunuzun internet adresini eklemeniz önemli. Biyografinizi güncel tutmak da önemli noktalardan biri.

Paylaşım yaparken, istikrarlı bir zamanlama kullanın. Takipçilerinizin maksimum online zamanlarını tespit edin ve takipçi sadakati oluşturun. Paylaşım yaptığınız içeriğin (fotoğraf & video) orjinal olmasına özen gösterin. Düşük kalitede fotoğraf yada video içeriği paylaşmamaya dikkat edin. Estetik filtreler kullanmanız etkileşim adına önemlidir. Takipçilerinizi motive eden paylaşımlar yapın, pozitif olun. İşletmeler adına mutlu müşteriler ve düşüncelerinin paylaşsılması potansiyel müşterilerinizi ikna etme konusunda büyük yardımcınız olacaktır.

Kişisel olarak bir hashtag oluşturabilir ve takipçilerinizi bu hashtage yönlendirebilirsiniz. İşletmeler adına ürün ve işletme hashtagi oluşturmanız ise büyük önem arzediyor. Hashtag oluşturmadan önce mutlaka önceden kontrol etmenizde fayda var. Başkası tarafından oluşturulmuş yada sizinle ilgisi olmayan bir hashtag özelliği taşıyor olabilir.

Kullanıcıların size erişmesini sağlamak adına popüler ve güncel hashtagler kullanmanız önemlidir. Çok fazla hashtag kullanmamanız gerektiğini hatırlatayım.

Videolarınızın 3-15 saniye arasında olması maksimum izlenme sayısına erişim noktasında yardımcı olacaktır. Uzun süreli videoları kullanıcılar es geçebilmektedir. Takipçilerinize sorular sormanız belirlediğiniz hashtaglere yönlendirmeniz veya size mentions atmaları önemlidir.

İşletmenize ait renkleri kullanmanız, kişisel olarak bir konsept belirleyip aynı konsepti devam ettirmeniz önemli. Ayrıca kullandığınız sosyal medya hesaplarınızda Instagram adresinizi belirtmeniz, entegre çalışan platformlarda Facebook ve Twitter‘da, Instagram içeriklerinizi direkt paylaşmanız önem arzeden noktalardandır. Son olarak gerek işletmeniz gerekse kişisel e-mail adresinizin imza kısmına sosyal medya hesaplarınızı eklemeniz önemlidir.

Başarılı sonuçlar almanız dileğiyle 🙂

 

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş