İnternet Sitenizin Hızını Test Edin!

Yapılan araştırmaları bir kenara bırakacak olursak, son dönemde yaşadığım en büyük değişim hıza adapte olmak. Dijitalleşmenin bende getirdiği etkilerden biri de bu. Telefonumun yavaşlaması ve donması artık bende tahammül edilebilir bir alan bırakmadı 🙂 Bu aynı zamanda bilgisayar için de geçerli.

İlk internet kullandığım dönemleri hatırlıyorum bir resmin yüklenmesi için 1 dakikadan daha fazla beklediğim günlerim oldu, doğrudur. GSM şebekesinin çekmediği anlar aklınıza gelsin, nasıl sinir bozucu birşey değil mi?

Tabi kullanıcı deneyimlerini bilmek, yaptığımız işi daha iyi sunmak adına önemlidir. Günümüzde artık şahıslar bile internet sitesi yayıncılığına başladı. Hatta tanıdığım çoğu kişi en azından adını kaydettirmiş durumda.

İster bireysel olsun, ister kurumsal olsun, kullanıcılar ile karşı karşıya geldiğiniz zaman internet sitenizin tepki verme süresi gerçekten büyük önem arzediyor (Bağlantı hızlarına değinmiyorum)

İnternet Sitesinin Hızı Neden Önemli?

Yapılan araştırmalarda kullanıcılar arama yaptıkları siteye yönlendirildiği anda, internet sitesinin mobil uyumlu olmasına büyük önem veriyorlar. Mobil uyumlu olmaması halinde hemen terkedebiliyorlar. Bu oran yaklaşık 5/6, yani %83.

İnternet sitenizin mobil uyumlu olması, kullanıcılar tarafından büyük kolaylık sağlarken, aynı zamanda arama motorlarında üst sıralarda listelenmenize olanak tanır. Nitekim Google gibi arama motorları, mobil uyumlu internet sitelerini üst sıralarda listeliyorlar.

Mobil uyumlu olması yetmez aynı zamanda hızlı tepki vermesi de önemlidir. Araştırma sonuçlarına bakacak olursak, internet sitesinin 3 saniye içinde cevap vermemesi (açılmaması) halinde kullanıcıların yarısında fazlası siteyi terk ediyor.

10 kullanıcıdan 9’u bilgisayar kullanırken farklı ekranlarda çalıştıklarını belirtiyor ve internet sitesinin yavaş olması halinde hemen farklı bir internet sitesine yönelebileceklerini belirtiyorlar.

Bu anlamda hızın dijital dünyada önemli olduğunun altını çizmek gerekiyor. Aynı zamanda yayıncıların internet sitesi performans testlerini gerçekleştirip, kullanıcı deneyimini arttırmak adına optimize edilmiş tasarım kullanmaları gerekliliğini de belirtmiş olayım.

Google tarafından sunulan hız testini burayı tıklayarak yapabilir, sitenizin hız performansını değerlendirebilir, mobil uyumlu arayüzler sunarak kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş