İstisna – The Exception

The Exception adıyla 2016 yılında vizyona giren İstisna Filmi; Dram, Savaş ve Romantik filmler kategorisinde yer almaktadır. İngiltere ve Amerika ortak yapımı olan İstisna Filmi’nin başrollerinde Lily James, Jai Courtney ve Christopher Plummer yer almaktadır. Filmin yönetmenliği David Leveaux yaparken, senaryosunu ise Simon Burke, Alan Judd yazmıştır. 107 dakika (1:47 st) süren filmin IMDB puanı ise 6.8’dir.

İstisna – The Exception Film Konusu

II. Dünya Savaşı başlangıcında Hollanda’da sürgün yaşamı sürdüren Alman Kralı II. Wilhelm, o dönemde iktidarda olan Nazi Partisi tarafından tehdit olarak görülmektedir. Alman askeri olan Yüzbaşı Stefan Brandt ise Kral II. Wilhelm’i sürgünde korumakla görevlendirilmiştir. Kral, Almanya düşmanları tarafından suikaste kurban gideceği endişesiyle Gestapo tarafından sürekli takip edilmektedir. Kral’ın malikanesinde henüz yeni hizmete başlayan, babası ve kocası Gestapo tarafından öldürülen Yahudi hizmetçi Mieke de Jong ise İngilizlerle işbirliği yapan bir ajandır.

Yüzbaşı Stefan Brandt aldığı istihbaratları Kral’ın yaverine aktarırken, gestapo tarafından da sürekli gözlenmektedir. Gestapo ise Kral’ın yaşadığı köyde casus sinyallere rastlandığını fakat ajanı tespit etmekte zorlandığını belirtmektedir. Meike, Kral’ın malikanesinde gelişen tüm olayları kilisedeki papaz aracılığıyla İngiltere’ye iletmektedir.

Birbirinden etkilenen Yüzbaşı Stefan ve Meike arasında önce cinsel daha sonra duygusal bir ilişki başlamıştır. Meike, Yüzbaşı ile istihbarat elde etmek ve kendini güvende hissetmek adına başladığı bu ilişkide yahudi olduğunu itiraf etse de, yüzbaşı ise yaşadığı ilişkide bu durumu pek önemsemez.

Babasının ve kocasının intikamını almak isteyen Meike, Kral’ı uygun bir anında öldürmek istemektedir. Fakat o dönemde Kral’ı ziyarete gelecek olan SS Komutanı Heinrich Himmler’in ziyaretinin en doğru zaman olduğunu düşünmektedir. Papaza, İngiltere ile iletişim kurmasını ve kabul etmeleri halinde Kral’ı ve Himmler’i öldürebileceğini söylemesini ister.

Himmler’in ziyaretiyle birlikte Gestapo köyden gönderilen casus sinyallerin yerini belirledikten sonra, sinyallerin kiliseden gönderildiğini öğrenir. Papaza işkence ederek itiraf etmesini sağlamaya çalışırlar. Bu sırada Yüzbaşı, Meike’ye papazın, gestapo tarafından yakalandığını söyleyerek, gelen istihbaratları onunla paylaşmaktadır.

Kral’ı öldürmeye giden Meike, İngiltere tarafından gönderilen mesajı Kral’a ileterek öldürmekten son anda vazgeçmiştir. Bir tarafta ülkesi bir tarafta kalbinin sesine teslim olan Yüzbaşı ise, gestapo tarafından ele geçirilmesi an meselesi olan Meike’yi, Kral’ı hastaneye götürme bahanesiyle köyden çıkartarak, kaçmasına yardımcı olur.

İstisna – The Exception Film Yorumu

İkinci Dünya Savaşı öncesinde bir yandan Kral II. Wilhelm, diğer yandan müttefik kuvvetler, iktidar partisi, intikam meselesi, cinsellik ve aşkın işlendiği film olarak tanımlayabiliriz. Son dönem krallarının yaşantısı, kral ile sofraya otururken hangi konuların konuşulup konuşulmayacağı diktesi, kralın kraliçesi ve malikanede çalışan kadınlara bakış açısı, kral olmanın nasıl bir rol olduğu ve ne derece tehdit olarak görüldüğü, iktidarı ele geçirmek, muhalif sesleri susturmak adına iktidar partisinin hazırlamış olduğu planı ve senaryoyu anlatan güzel bir film olmuş İstisna.

Esasında İstisna adıyla çağrılması yada İstisna isminin verilmesi; ülkesine bağlılıkları test edilemeyecek kadar sağlam olan Alman Askerlerinin, o dönem toplama kamplarına götürülen, katledilen yahudilerin aksine Meike ile aralarından yaşanan ilişkinin adıdır. Gerçekten Alman Askerleri ve Almanya için İstisna bir ilişki olmuştur.

Filmde daha çok aksiyon sahnesi beklerken, sonlara doğru papazın kilisede basılmadan başka bir şey yoktu maalesef. O da çok kırdılı-döktülü olmadı. Filmin hemen başında yer alan Yüzbaşı ve Meike’nin erotik sahneleri oldukça cesur,  açıkçası biraz da fazlaydı. Kral’ın kısmen bunaklık sınırı rolünde olması yerine, daha çok zeki olmasını beklerdim.

Sıkılmadan izlediğimi ama çok ultra zevk aldığımı da söylemem, aile dışında izlenebilecek bir film olduğunu belirtmeliyim. Şimdiden keyifle seyirler diliyorum.

İstisna – The Exception Film Oyuncuları

Loïs van Wijk, Jai Courtney, Karin Leclercq, Anton Lesser, Christopher Plummer, Aubeline Barbieux, Janet McTeer, Lily James, Stéphane Auberghen, Ben Daniels, Martin Swabey, Martin Savage, Mark Dexter, Kurt Standaert, Kris Cuppens

İstisna – The Exception Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş