John Lennon Duvarı

Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana ‘büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye sordular. Ben de onlara ‘mutlu olmak istiyorum’ diye cevap verdim. Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. – John Lennon

Gelmiş geçmiş en iyi müzik grubu The Beatles’in üyelerindendir John Lennon. “All You Need is Love” şarkısının söz yazarıdır aynı zamanda. Ve bu sözü tüm dünyada oldukça popülerdir. İlk Prag ziyaretimden sonra kendisine olan hayranlığımın arttığını söyleyebilirim. Ne de olsa artık bir bağımız var 🙂

John Lennon Duvarı

John Lennon Duvarı

John Lennon hiç Prag’da bulunmamasına rağmen; 1980 yılında New York’ta, dairesinin önünde akıl hastası bir hayranı Mark David Chapman tarafından beş el ateş edilerek öldürülmesi ile Prag’da bulunan hayranları bu duvarı John Lennon duvarı olarak adlandırmışlardır. Barış ve sevgiyi temsil eden John Lennon duvarı Prag’ın en önemli turistik ve seyahat noktası haline gelmiştir. Prag’a gidip de John Lennon duvarını görmemek olmaz.

John Lennon Duvarı

Prag Old Town denilen bölgede Charles Köprüsü’nün arka tarafında yer almaktadır. Duvara doğru ilerlerken küçük ve sevimli sokaklarda yürümek oldukça keyif verici. Bir süre sonra kalabalık bir insan topluluğu ile karşılaşınca anlıyorsunuz. Çok büyük olmazsa da graffittilerin süslediği, barışa ve sevgiye dair sözlerin yer aldığı duvarı görebiliyorsunuz. Yılın belirli dönemlerinde silinip, tekrar baştan boyanmaktadır. Küçük de olsa üzerine yazı yazdığım, hatıralarımın olduğu bir duvardır John Lennon Duvarı.

John Lennon Duvarı

Hemen yanı başında korkulukların olduğu küçük bir yer bulunmakta, tıpkı Paris‘de aşıkların kilit astığı köprü gibi… Eğer sevdiğinizle ziyaret edecekseniz yanınızda kilit bulundurmanızda fayda var 🙂 John Lennon’un en çok sevdiğim şarkısı ise “Imagine”dir, dinlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş