Kanıt – Proof

Kanıt Filmi (Proof) David Auburn ve Rebeca Miller’ın senaryosunu yazdığı John Madden’in yönettiği 2005 ABD yapımıdır. Başrollerind e Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Hope Davis ve Jake Gyllenhaal yer alırken, film 99 dakika (1:39 Saat) sürmektedir. IMDB : 6,8 puanına sahip.

Kanıt (Proof) Filmi

Kanıt (Proof) Film Konusu

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki matematikten zevk alanların keyifle izleyeceği bir film olduğu düşüncesindeyim. Film çok derinlemesine etkili sonuç yaratmasa da filmi izlemekten keyif aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Filmi ilk başlarda biraz daha Kelebek Etkisi, Akıl Oyunları gibi algılasam da, farklı bir içerik doğrusu ama benzer yönleri mevcut diyebilirim.

Filmde yer alan matematik dehası bir baba (Anthony Hopkins) ve kendisiyle birlikte yaşayan kızı (Gwyneth Paltrow) ilişkilerini konu almaktadır. Babasının ağır geçirdiği bir hastalık sonucunda delirdiği, dengesiz tepkiler verdiği belirli dönemlerde ise mantıklı söylemlerde bulunduğu söyleyebiliriz. Kızı ise 27 yaşında babası ile birlikte yaşamayı tercih etmiş ve kendini keşfetme çabasındadır.

Kanıt (Proof) Filmi

Babasının son dönemlerde sürekli yazılar yazdığı, matematiksel işlemlere meşgul olduğu dönemlerde kızı da kendisiyle birlikte matematik üzerine çalışmalar yapmaktadır. Sürekli sorgulama ve ispatlama çabası içerisinde olan baba ile kız aynı işlemi kanıtlamaya çalışırken babasının, sonuç olarak mevsimsel değerler, yağış şekiller gibi anlamsız bir sonuç ile karşısına çıktığının farkına varır. Kendisine belli etmeden, kendi yaptığı çalışmayı babasının çekmecesine koyan Catherine, babasının ölümü ardında derin bir acı duymakta ve zor günler geçirmeye başlamaktadır.

Babasının ölümü ardından ortaya çıkan Robert ise babasının notlarına, kitaplarına bakmak istediğini belirterek araştırmalar yapmaya başlar. Catherine göre bu davranış, Robert’in kısa yoldan kendini ispat etme yöntemi ve babasının çalışmalarına kendi imzasını atma isteğidir.

Babasının ölümünden sonra Robert’e çekmecede kendi yaptığı çalışmaları sunan Catherine, çalışmanın babasına mı kendisine mi ait olduğunu oldukça geç farkeder ve kanıtın kendi hazırladığı matematiksel sonuç olduğunun farkına varır.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş