Kaşların Anlamı Nedir

Uzun soluklu insani ilişkilerde birini tanımak için; “ticaret yapmalı yada seyahat etmeli” derler. Alaylıların, mekteplilere göre geliştirdiği yöntemlerin başında geliyor bu durum. Fakat bazen ilişkiler kısa süreli olabiliyor üç yıl, beş yıl yada daha başka. Kısa sürede karşımızdakinin kişilik ve karakter analizi yapmamız gereken durumlarda söz konusu olabiliyor.

Karşımızda yer alan kişi ile kısa sürede iletişime girmemiz gereken durumlar vardır. Örneğin şirketlerin satış-pazarlama departmanlarında çalışanlar, insan kaynakları departmanları, mağaza satış danışmanları… diye liste uzayabiliyor. İster profesyonel bir iletişim ister günlük iletişim ihtiyaçlarımızda, karşımızda yer alanların dışarıya verdikleri iletişim mesajları vardır.

Bunların başında beden dili gelmekle beraber, tercih edilen kıyafet, renk, stil, yüz hatları, mimikler, saç şekilleri, kaş tipleri gibi… Her insan susarken de konuşur, mesaj verir! İş bu mesajları okuyabilmek ve yorumlayabilmekte. “Ben insan sarrafıyım” deyişinizi duyabiliyorum 🙂

Beden dili karşımızdakine dair en büyük mesajları verirken, kaş şekillerinin de bir iletişim frekansı olduğunu unutmayalım. Yüz, göz, çene, kaş birbirini tamamlayan bütünün parçalarıdır. Kaşlar da konuşur 😉

Not: Makyaj, kozmetik blogger’ı değilim ama kaş isimlerini önceden belirlenmiş olarak kullandım.

Kaş Tipleri ve Anlamları

 

Dramatik Kaş Modeli

Dramatik Kaş

Ilımlı karakterleri temsil eder. İletişime açık, ikna edilebilen yapıya sahiptirler. Kalın yapılı kaşa sahip olanlar daha ortayolcu düşünceye sahip iken, ikna etme ince yapılı olanlara oranla daha kolaydır. İnce yapılılarda ise sorgulama ve ikna olmama gibi özellikler ön plana çıkmaktadır.

 

Şaşkın Kaş Modeli

Şaşkın Kaş

Yaşanabilecek her olaya karşı aşırı tepki verme gibi durumları söz konusudur. İlk defa yaşıyorlarmış gibi bir izlenim yaratırlar. Yüz ifadeleri çok güçlü, rol yapma yeteneğine sahiptirler. Durumsallık ön plandadır. İkna olsa bile farkına varmanız güçtür. İnce yapılı olanlarda ise bu özellikler kısmen resesif (çekinik) moddadır. Daha gerçekçi davranmaktadırlar.

 

Sofistike Kaş Modeli

Sofistike Kaş

Söylemlerinizi değerlendiren düşünce yapısına sahip kişiliklerdir. Mantıklı nedenler üzerine yoğunlaşmaktadırlar. İletişime açık ve nedenlerin kabul görmesini istemektedirler. Mantıklı nedeni olmayan istek ve teklifleri red edebilecek yapıya sahiptir. İnce yapılı olanlarda ise daha baskın ve güçlü nedenlerin olması gerekmektedir. Kısmen iletişime kapalı olabilirler.

 

Kışkırtıcı Kaş Modeli

Kışkırtıcı Kaş

Çok iyi gözlem yapabilme özelliğine sahip ve büyük oranda iletişime kapalıdırlar. Karşınızda bulunma nedeninizin farkında ve ne istediğinizi tahmin edebilirler. Bu anlamda gerçekçi ve istediğini bilen kişiliklerdir. Karşısında bulunan kişinin beden dilini okuyabilme yeteneğine sahiptir. İnce yapılı kaşlarda bu özellikler daha baskındır.

Egzotik Kaş Modeli

Egzotik Kaş

İletişime kapalı ve kapalı uçlu sorular sorarlar. Cevapları da genelde -Evet, -Hayır şeklinde kapalı cevaplardır. Detayları sevmez, sonuç odaklıdırlar. Ne istediklerini bilir ve karşıdakinin sorularla varacakları noktayı tahmin edebilirler. Bu anlamda iletişim süreleri kısa ve cevapları nettir. Gerçekçi ve güçlü nedenlerin olmaması halinde görüşmenin hızlı bir şekilde sonlanma ihtimali yüksektir.

 

Çekici Kaş Modeli

Çekici Kaş

Bulunduğu ortamda her hareketin ve gelişmenin farkında olan modeldir. Çok iyi gözlem yapar ve nedensellik ilişkisi kurar. Sonuç odaklı yapısı vardır. İnce yapılı olanlarda hırs ön plandadır. Hazır cevap ve oldukça zekidirler. Bulunduğu ortamda varlığını hissettirir. İkna kabiliyeti yüksek aynı zamanda ikna edilmesi zor bir modeldir.

 

Gizemli Kaş Modeli

Gizemli Kaş

Yüz ifadeleri ile renk vermeyen modellerdir. İletişime büyük oranda kapalı yapıları vardır. Liderlik özelliğine ve güçlü ikna yeteneğine sahiptirler. Neden-sonuç ilişkilerine önem verir ve güçlü gözlem yaparlar. Bilimsel yönleri baskındır.

Sizin de deneyimlediğiniz veya gözlemlediğiniz varsa yorumlamayı unutmayın 🙂

Faydalı olması dileğiyle…

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş