Kazanma Sanatı – Moneyball

Yaşanmış bir hikayeyi konu alan Kazanma Sanatı – Moneyball filmi; BiyografiDramaSpor konulu Amerikan yapımı bir filmdir. Yönetmenliğini Bennett Miller’in yaptığı filmin başrollerinde Brad Pitt, Robin Wright, Jonah Hill yer almaktadır. 133 dakika (2:13 st) süren filmin IMDB puanı ise 7.6’dır.

Kazanma Sanatı – Moneyball Film Konusu

“Oakland A” beyzbol takımının menajeri olan Billy Beane (Brad Pitt) son sezon maçını kaybederek play-off’tan bir üst lige yükselme fırsatını kaçırıyor. Yeni sezon hazırlıklarına hızlı bir şekilde başlayan Billy ve ekibi yeni sezonda güçlü rakiplerine karşı nasıl strateji geliştirmeleri gerektiğini tartışmaktadırlar. Ancak ekibin yaptığı çözümlemelerin hiçbiri sonuç vermemektedir. Oldukça kısıtlı bir bütçe ile güçlü bir takım çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Kulüp görüşmelerini yaptığı sırada Robin (Jonah Hill) ile tanışan Billy, ilk işi futbolcu transfer etmek yerine menajer yardımcısı olarak Robin’i transfer etmiştir. Ekonomi mezunu olan ve oyuncuları istatistiki olarak değerlendiren Robin, Oakland A takımında Billy’in yeni gözdesi olmuştur.

Billy bilinen tüm Beyzbol kurallarını bir kenara bırakarak Robin’in istatiksel olarak değerlendirdiği ve diğerlerine oranla daha ekonomik olan  oyuncuları transfer etmektedir. Billy’in izlediği strateji kulüp sahibi ve diğer teknik ekip tarafından delilik sayılmaktadır. Sezona beklendiği gibi kötü başlayan takıma gerekli müdahaleleri yaparak, oyuncularla birebir ilgilenerek kazanmaya başlayan Oakland A takımı, üst üste 20 galibiyet alarak bir rekora imza atmaktadır.

Filmi izlerken ekip oluşturmanın ne derece önemli olduğu, ekip üyelerinin öne çıkan özelliklerinden ziyade başka hangi kriterler ile değerlendirilebileceği, bireysel değil bir takım halinde başarabilmenin altyapısı nasıl hazırlanır, kısa vadede değil de uzun vadede nasıl başarılı olunacağını ortaya koyuyor.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Kazanma Sanatı – Moneyball Film Oyuncuları

Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright, Chris Pratt, Stephen Bishop, Reed Diamond, Brent Jennings, Ken Medlock, Tammy Blanchard, Jack McGee, Vyto Ruginis, Nick Searcy, Glenn Morshower, Casey Bond

Kazanma Sanatı – Moneyball Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş