Kırık Link Tespiti ve Düzeltmesi

Kırık Link internet siteniz içerisinde barındırdığınız yani yayınladığınız sayfalar içerisinde vermiş olduğunuz bağlantının artık işlemiyor olmasıdır. Bu ister kendi internet sitenizde barındırdığınız sayfaya verilmiş link olsun yada bir başka siteye yönlendirdiğiniz olsun. Yani linke veya bağlantıya tıkladığınız zaman sonuç olarak “404 Sayfa Bulunamadı” hatası almanıza sebebiyet veriyor. Kendi siteniz içerisinde yer alan bağlantının kırık olması, kullanıcının sayfayı bulamamasına ve siteyi terketmesine neden olabilirken, dışarıya verdiğiniz sitede yer alan kırık link bağlantısı ise kullancının sitenize güveninin azalmasına sebebiyet verecektir. Kırık link genelde daha önce oluşturduğunuz sayfa bağlantı linkini daha sonra değiştirmeniz sonucu ortaya çıkar. Bu anlamda sayfanızı yayınlamadan önce SEO araştırması yapıp, değiştirmeyeceğiniz bir sayfa bağlantı linki yaratmanız gerekmektedir. Böylelikle daha sonra olası kırık link bağlantılarının önüne de geçmiş olursunuz. Peki kırık link bağlantıları hakkında ne yapabiliriz?

Kırık Link Tespiti, Kontrolü ve Düzeltmesi

Kırık Link tespiti için internet üzerinde online ücretsiz hizmet veren siteler mevcut. Bunlardan bir tanesi benim de kullandığım ve deneyimlediğim bir site olan Online Broken Link Checker. Oldukça kolay ve kullanışlı olan siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. “Enter your URL” yazan kısma internet sitenizin adını yazıp “Security Code” yazan yere güvenlik kodunu girdikten sonra siteniz içerisinde yer alan tüm link bağlantılarının tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Bu tespit süresi sitenizde var olan sayfa sayısına göre uzun veya kısa olabiliyor. Sonrasında var olan kırık link bağlantıları listenecek ve bağlantılara tıklayarak, kırık link bağlantısı olan sayfaya erişeceksiniz. Link bağlantısını kontrol edip, düzenledikten sonra kaydedip sayfayı yeniden yayınlayın. Bu sayede mevcut kırık link bağlantısı düzeltmiş olursunuz. Bu işlemi tüm kırık link bağlantılar için gerçekleştirin. Daha sonra, tekrar kırık link tespiti yapıp sitenizde atladığınız veya düzeltmediğiniz kırık link bağlantıları tekrar kontrol edip düzeltebilirsiniz.

Kısa ve basit bu işlem sonrasında internet sitenizde kırık link bağlantısı kalmayacaktır. Faydalı olması dileğiyle. Hoşçakalın.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş