Kitap Hırsızı – Küçük Tatlı Bir Hırsız

Başrollerinde Sophie Nélisse, Geoffrey Rush ve Emily Watson olduğu Kitap Hırsızı (The Book Thief) Filmi; 7.6 IMDb puanıyla Savaş ve Dram kategorisinde yer almaktadır. 2013 yılında gösterime giren film 131 Dakika (2:11st) sürmektedir. Yönetmenliğini Brian Percival’ın yaptığı filmin senaryosu Claudio Carvalho tarafından Rio de Janeiro (Brazilya)’da yazılmıştır. Amerikan ve Alman ortak yapımı olan film $19,000,000’a mal olurken, filmin toplam hasılatı ise $76,586,316 olmuştur.

Kitap Hırsızı (The Book Thief) Film Konusu

1938 Alman Nazi döneminde geçen film, Liesel Meminger’ın annesi ve küçük kardeşi ile yaptığı tren seyahatiyle başlamaktadır. Bu seyahat esnasında küçük kardeşini kaybeden Liesel ve annesi, kendisini en yakın yerdeki bir mezarlığa defnetmektedirler. O sırada mezarcılar tarafından yere düşürülen kitabı gizlice alıp paltosunun içine koyan Liesel ve annesi mezarlıktan ayrılırlar. Komünist olan annesi tarafından koruyucu aileye verilen Liesel, kendisini karşılayan sert fakat özünde iyi kalpli bir üvey anne ve tam tersi yumuşak ve naif bir üvey baba ile yeni bir şehre yeni bir hayata başlamıştır.

Okuma-yazma bilmeyen Liesel, okul sırasında ciddi problemler yaşarken, sınıf arkadaşı ve komşusu Rudy ile iyi arkadaşlık edinmiştir. Üvey babası tarafından okuma-yazma öğretilen Liesel, annesinin temiz çamaşırları belediye başkanının evine götürmesini istemesi üzerine, evdeki koca kütüphane ile karşı karşıya kalmış ve hayrete düşmüştür. Sınıfta kendisine gösterilen tepkilere karşılık, okuma azmi kendisini kırbaçlamaktadır. Belediye başkanının eşi tarafından sürekli bu kütüphaneye kabul edilir ve dilediği kitabı okumasına izin verilirdi. Fakat bir gün, artık çamaşır yıkama işi kendilerinden alındığından kütüphaneye giremez ve o hayran kaldığı kitaplara dokunamaz olur.

Bu süre zarfında bir gece kapıları ansızın çalınır ve eve davetsiz bir misafir gelir. Bu misafir üvey babası tarafından daha önce yapılan bir iyiliğe karşılık hemen içeri alınır. Fakat bu beklenmeyen misafir bir Yahudi’dir. O dönemde Yahudi birini saklamak oldukça büyük bir riski de göze almak anlamına gelmektedir. Fakat adı Max olan bu misafir ve Liesel oldukça iyi anlaşmaktadır. Evden hiçbir şekilde dışarı çıkamayan ve bodrum katında saklanan Max; dışarıyı, hayatı, güneşi anlatmasını Liesel’den ister. Liesel ise okumanın yanında artık iyi bir tasvir gücüne sahip anlatıcı olmaya başlamıştır. Max ile aralarındaki bu ilişki Liesel’ın yeni hikayeler anlatmak için belediye başkanının evine yani kütüphanesine gizlice girip kitap (ç)almasıyla devam etmektedir. Onu suç üstü yakalayan en yakın arkadaşı Rudy, kendisine hırsız demesine rağmen Liesel, onları sadece ödünç aldığını söylüyordu.

Elbette Liesel’in yeni hayatında çok fazla insan yoktu. Üvey annesi-babası, Max ve Rudy tüm hayatını oluşturuyordu. Fakat dönemin savaş şartları filmin sonunda hepsini kendisinden koparır ve bir başına bırakır. Tam o sırada bombardıman sonucu hayatta kalan belediye başkanının eşi, ilk günden sevdiği bu kızın yaşıyor olmasını çok sevinir ve kendisine sarılır.

Kitap Hırsızı (The Book Thief) Film Yorumu

Film oldukça hüzünlü başlıyor Liesel için. Tren yolculuğu esnasında kardeşini kaybetmesi, koruyucu aileye verilmesi, okul arkadaşları ve okuma-yazma bilmemesi vs… Küçük ama tatlı bir kızın okuma azmini, heyecanını gözler önüne seriyor film. Sert mizaçlı bir anne, babacan bir üvey baba, hafif serseri görünümlü komşu çocuğu Rudy ve Yahudi Max. Dönemin şartları, imkansızlıklar ve Liesel’ın tatlılığı. Başta açıkçası beklediğim bir film olmayacağını düşünmüştüm. Fakat ilerleyen dakikalarda İkinci Dünya Savaşı ve Nazi Dönemine ait farklı bir bakış açısı, farklı bir hayatı gösterdiği için çok sevdiğimi belirtmeliyim. Liesel’ın küçük dünyası ve olgun bakışı sizi de etkileyecektir. Karmaşık duygularla yüklü bir film. Eminim siz de beğeneceksiniz. Elbette ailece keyifle izlenecek bir film. Filmle ilgili düşüncelerinizi mutlaka yorum yaparak paylaşın. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Kitap Hırsızı (The Book Thief) Film Oyuncuları

Roger Allam, Sophie Nélisse, Heike Makatsch, Julian Lehmann, Gotthard Lange, Rainer Reiners, Kirsten Block, Geoffrey Rush, Emily Watson, Nico Liersch, Ludger Bökelmann, Paul Schaefer, Nozomi Linus Kaisar, Oliver Stokowski, Robert Beyer

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş