Lady Bird

Lady Bird filmi 2017 itibariyle vizyona girmiş, komedi ve dram konulu olup 94 dakika (1:34st) sürmektedir. Başrollerinde Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Tracy Letts’nin yer aldığı filmin senaryosu ve yönetmenliğini Greta Gerwig yapmaktadır. Film 26.552 oylama göre 8.0 IMDB puanına sahiptir.

Lady Bird

Lady Bird Film Konusu

Lady Bird yada filmdeki asıl adıyla Christien onyedi yaşında henüz lise eğitimi almaktadır. Kendisine annesi tarafından aşırı dozda kontrol, baskı, düzen uygulanmaktadır. Yani annesi biraz titiz, prensipleri olan ve kurallı bir kadındır. Bu büyütülme şekli Christien (kendisine daha çok Lady Bird denilmesini istiyor) için artık sıkıcı ve bunaltıcı olmaya başlamıştır. Annesinin her uyarısı, yaptığı her hareketin annesi tarafında bir karşılığının olması onu illallah ettirmiştir. Tam da bu noktada Christien annesini bir rol model olmaktan çıkarmış ve ona benzememe gayreti içerisine girmiştir. Üniversiteyi kazanıp Sacramento’dan New York’a geçişi ile, yalnızlığı tatmaya başlamış ve artık annesini haklı görmeye başlamıştır. Durur düşünürken tıpa tıp annesi ile aynı olduğu kanaatine varmıştır. Tabi artık başka bir şehirde ve yalnız başınadır.

Lady Bird

Lady Bird Film Yorumu

Lady Bird filminin dram filmi olduğunu görünce daha çok yetişkin olduğu düşüncesindeydim ama film daha çok gençlik filmi gibi, hatta gençlik filmi diyebilirim. Okul ve aile arasında geçen diyaloglar, okul derslerinin asılması, ekilmesi anneye karşı bir isyankarlık, bir kendini bilmezlik işlenmiş. Kısmen bu durum canımı sıksa da sonuna kadar izleme tarafım ağır bastı. Christien’in üniversiteyi kazanıp annesini tarafından havaalanına bırakılma sahnesinde, bir an için Babam ve Oğlum filmi aklıma geldi. Gel gör ki böyle bir sahne olmadı. IMDB puanının bu son sahnede yükseldiğine inanmıştım birden, ama maalesef beklediğim olmadı. Sonrası ise tıpkı her çocuk gibi belirli yaşlarda anne-babasının hiç birşey bilmediği, belirli yaşlarda haklı olduklarına inandıkları sahne ile bitiyor. Annenin çocukları üzerine düşmesi, onları düşünmeleri çocuklar üzerinde bazen ters tepebiliyor. Film tam da bunu anlatıyor.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Lady Bird Film Oyuncuları

Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Lois Smith, Stephen Henderson, Odeya Rush, Jordan Rodrigues, Marielle Scott, John Karna, Jake McDorman, Bayne Gibby, Laura Marano

Lady Bird Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş