Land of Mine (Under Sandet)

TarihDrama ve Savaş filmi olan Land of Mine (Under Sandet) 2015 Danimarka yapımıdır. Senarstliğini ve yönetmenliğini Martin Zandvliet’in yaptığı filmin başrollerinde Roland Møller, Louis Hofmann, Joel Basman oynamaktadır. 100 dakika (1:40 st) süren filmin IMDB puanı ise 7.8’dir.

Land of Mine – Under Sandet Film Konusu

II.Dünya savaşı esnasında Almanlar tarafından Danimarka sahillerine yerleştirilen iki milyon mayının temizlenmesini konu alıyor. Tabi bu mayınların temizlenmesi işi II. Dünya savaşının sonunda esir düşen Alman askerlere yaptırılıyor. Bir grup Alman askerinin başında Danimarkalı rütbeli biri verilmiş. Öncelikle mayınların nasıl etkisiz hale getirileceğini anlatılan filme, askerlere mayın patlaması halinde kollarının, bacağının gideceğini hatta ölebileceği söyleniyor.

Esir düşen askerler ise çocuk sayılabilecek yaştalar, fakat Danimarkalı rütbeliler onların adam öldürebileceğini ve çocuk sayılmadıklarını söylüyorlar. Bir barakada kalan Alman esir askerler ise, esaretin bitmesi halinde gelecekte neler yapacaklarını planlıyor ve üzerine konuşuyorlar.

Mayın temizleme işlerinin bitmesi halinde, kendilerini serbest bırakacağını söyleyen rütbeli Danimarkalı asker, ilk başlarda çok sert davranmasına rağmen zamanla ilişkilerin samimiyetini arttırmıştır. Ta ki temizlenen arazide köpeğinin mayına basıp ölmesine kadar. Film esnasında mayın temizleme işi yapılırken yavaş yavaş esir Alman askerler birer birer ölmektedir. Temizle işi bittiğinde ise kendilerine söz verildiği gibi serbest bırakılmaz, sadece başka bir mayınlı alanda tekrar göreve başlatılırlar.

Film çok sansasyonel olaylara sahne olmuyor, dramatize de edilmiyor. Sadece birlikte zorunlu bir ortamda yaşayan kişilerin birbirine yaklaşımlarını, biraz da insani boyutu ele alıyor. Filmin sonunda ise her ne kadar yarım da olsa buruk bir sevinç yaşanıyor. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Land of Mine – Under Sandet Film Oyuncuları

Roland Møller, Louis Hofmann, Joel Basman, Mikkel Boe Følsgaard, Laura Bro, Zoe Zandvliet, Mads Riisom, Oskar Bökelmann, Emil Belton, Oskar Belton, Leon Seidel, Karl Alexander Seidel, Maximilian Beck, August Carter, Tim Bülow

Land of Mine – Under Sandet Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş